Herbaty, napary, nalewki z rzepiku pospolitego

Herbaty, napary, nalewki z rzepiku pospolitego

Polskie łąki leczą i pomagają w wielu życiowych opresjach. Napary, nalewki, soki lub oleje przygotowane z rosnących na nich ziół poprawiają przemianę materii, regulują pracę narządów wewnętrznych i wzmacniają odporność. Mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu chętnie stosuje się w przeziębieniach. Oczyszczają, odkażają i łagodzą. W tym leczniczym arsenale wyróżnia się rzepik pospolity. W starożytności uchodził za panaceum na wszelkie dolegliwości. Przypisywano mu niemal magiczną moc.

Rzepik pospolity występuje w klimacie umiarkowanym – głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz pozostałych państwach europejskich, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem często spotykanym na suchych łąkach, w lasach, na nizinach i w niższych partiach gór. Owoc rzepiku jest obrośnięty małymi kolcami czepiającymi się jak rzepy sierści zwierząt oraz ubrań, stąd nazwa rośliny.

Rzepik pospolity czym jest

W domowych aptekach mamy różne zioła do zaparzania, ale na ogół nie wiemy, że rzepik pospolity jest bogatym źródłem substancji o wysokiej aktywności biologicznej. Zawiera mnóstwo garbników, flawonoidów, witamin z grupy B, witaminy K, kwasu askorbinowego, gorczycy i olejków eterycznych oraz kwasy organiczne, triterpeny, leukoantocyjany, krzemionkę i sterole roślinne. Dzięki temu bogatemu składowi wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych.

W czasach starożytnych rzepik lekarski wykorzystywano do leczenia większości problemów zdrowotnych. Szczególnie popularny był jako środek wspomagający leczenie kamicy żółciowej oraz innych schorzeń układu pokarmowego, zwłaszcza związanych z zaburzeniami pracy wątroby i produkcji żółci. Obecnie, gdy mamy do wyboru różne herbatki ziołowe, jego popularność jest znacznie niższa, mimo to wciąż można znaleźć wiele preparatów na bazie tej rośliny.

Właściwości rzepiku pospolitego

Zdaniem zielarzy, rzepik pospolity wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, w tym

ściągające, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, immunomodulujące, napotne, obniżające gorączkę, poprawiające krążenie, moczopędne,

detoksykujące, antyoksydacyjne, żółciopędne, obniżające stężenie cholesterolu we krwi,

ochraniające komórki układu nerwowego, antyseptyczne, przyspieszające gojenie się ran, obniżające ciśnienie krwi oraz przeciwcukrzycowe.

Prawda, że brzmi uniwersalnie? W starożytności rzepik pospolity uchodził za panaceum na wszelkie dolegliwości. Przypisywano mu niemal magiczną moc. Ze względu na obecność garbników oraz krzemionki w składzie uznawano, ze preparat przyspiesza procesy gojenia się ran, w tym ukąszenia węża. Co więcej, dawniej wierzono, że można z pomocą rzepika leczyć… rany postrzałowe oraz zwiększyć produkcję i podnieść jakość mleka u bydła.

Ze względu na zawartość taniny rzepik pospolity ułatwia procesy trawienne, a także wykazuje właściwości łagodzące podczas biegunki. Pomaga przy niestrawnościach, wzdęciach, braku apetytu, stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Poprzez działanie moczopędne wspomaga pracę nerek oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn oraz przyspiesza leczenie zapalenia pęcherza i dróg moczowych. Dzięki właściwościom oczyszczającym krew, rzepik walczy z objawami żółtaczki, a także dolegliwości wątroby.

Herbata ziołowa na bazie tej roślina wykazuje działanie zwalczające kaszel, ból gardła oraz zapalenie oskrzeli. Olejki eteryczne zawarte w rzepiku pomagają w oczyszczaniu nosa ze śluzu, co powoduje łatwiejsze oddychanie podczas przeziębienia. Rzepik pospolity bywa pomocny w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz trądziku.

Roślina prawdopodobnie wspiera leczenie zapalenia płuc i gruźlicy. Wstępne badania wskazują jego potencjalne działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwcukrzycowe, przez co może być pomocny w leczeniu i profilaktyce nowotworów oraz zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej.

Herbata z rzepiku pospolitego

W medycynie naturalnej rzepik używany jest w formie suszonego ziela. W sklepach najczęściej oferowane jest ziele cięte gotowe do użycia. Produkt można kupić w aptekach, zielarniach, sklepach oferujących produkty prozdrowotne oraz w sprzedaży internetowej.

Ziele rzepiku może być wykorzystywane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie na różne dolegliwości. Najczęściej stosowane jest do przyrządzania naparów (herbatek ziołowych), odwarów i nalewek. Napary mogą być używane do picia, płukania gardła, przemywania skóry czy robienia okładów zewnętrznych.

Rzepik pospolity jak parzyć

Aby przyrządzić napar z rzepiku, należy zalać łyżkę ziela wrzątkiem i zaparzać przez około dziesięć minut pod przykryciem. Napój może być używany wewnętrznie maksimum trzy razy dziennie.

Zioła należy traktować jako środek leczniczy. Najpierw powinniśmy sprawdzić właściwości zdrowotne, przeciwwskazania do stosowania oraz interakcje z lekami i innymi ziołami. Rzepik pospolity uważany jest za stosunkowo bezpieczną roślinę i dotychczas nie odnotowano skutków ubocznych związanych z jego przyjmowaniem. Trzeba jednak pamiętać, że znaczną część badań przeprowadzono na zwierzętach, a ich wyniki nie zawsze są możliwe do jednoznacznego przełożenia na ludzi.

Ze względu na działanie obniżające stężenie glukozy we krwi nie zaleca się przyjmowania go w połączeniu z lekami na cukrzycę. Nie powinny go stosować również w kobiety w ciąży i karmiące piersią. Najlepiej kupować preparaty z rzepikiem pospolitym w aptekach i sprawdzonych sklepach zielarskich. Zioła można hodować również na balkonach i w przydomowych ogródkach.