Jakie zioła na wątrobę przyjmować?

Statystyki są tragiczne. Marskość wątroby, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, rak, niewydolność i zapalenie wątroby – każdego roku poważne schorzenia wątroby są przyczyną prawie 2 mln zgonów na całym świecie. Tymczasem wątroba jest organem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu: wytwarza, magazynuje i uwalnia glukozę, produkuje żółć, bierze udział w powstawaniu czynników krzepnięcia krwi, magazynuje żelazo i niektóre witaminy, usuwa szkodliwe związki i substancje. Jakie zioła wspierają pracę wątroby i przyczyniają się do jej regeneracji? Czy są skuteczne? Nadużywanie alkoholu, wysoki poziom cukru we krwi, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wirusy, podwyższony poziom trójglicerydów, wysoki poziom cholesterolu – to czynniki ryzyka chorób wątroby. W takich sytuacjach medycyna doradza immunoterapię, zmianę diety czy stosowanie leków na oczyszczenie i regenerację wątroby. Ale są też sprawdzone i naturalne zioła na wątrobę.

Zioła na regenerację wątroby

Objawami choroby wątroby może być uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia, szybkie męczenie się, utrata apetytu, obniżenie nastroju, bóle nadbrzusza i z prawej strony pod żebrami, uczucie pełności w jamie brzusznej, niestrawność, problemy z trawieniem tłuszczów oraz pojawienie się dyskomfortu po tłustym i obfitym posiłku. Stan naszej wątroby zależy w dużej mierze od codziennej diety. Spożywanie potraw tłustych, alkoholu, słodyczy i innych węglowodanów prostych sprzyja stłuszczeniu wątroby i upośledzeniu jej funkcji. Jeśli więc zauważymy pojawienie się jakichkolwiek problemów z trawieniem, spróbujmy zmienić swoją dietę poprzez większe spożycie świeżych warzyw i owoców, zmniejszenie ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, wyeliminowanie alkoholu czy ograniczenie spożycia smażonych pokarmów. Wątroba ma wyjątkową zdolność do autoregeneracji, dzięki czemu przy odpowiednim wsparciu jest w stanie „pracować” dla nas wydajnie, mimo wielu czynników, które codziennie jej szkodzą. Dopiero w następnej kolejności sięgajmy po tabletki na wątrobę i ułatwiające trawienie, które likwidują wzdęcia i uczucie ciężkości po zbyt tłustym i obfitym posiłku. Jeżeli nawet dieta lekkostrawna nie jest w stanie zlikwidować dolegliwości pokarmowych, warto zaopatrzyć się w kilka substancji, które mogą okazać się przydatne w konkretnych problemach. W sklepach zielarskich stacjonarnych i internetowych dostępne są liczne zioła na wątrobę.

Zioła na regenerację wątroby

Jak oczyścić wątrobę ziołami? Na regenerację wątroby zalecane są preparaty wytwarzane z ostropestu plamistego. Roślina uprawna pochodząca z basenu Morza Śródziemnego spotykana jest także w Polsce. Zdarza się, że rośnie dziko w ogródkach czy na łąkach. Ostropest zawiera sylimarynę, która chroni komórki wątroby, działa żółciotwórczo i żółciopędne. Zielarze polecają też karczocha zwyczajnego, warzywo bogate w wiele substancji czynnych o działaniu podobnym do sylimaryny. Neutralizuje wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za niekorzystne zmiany w hepatocytach, a przez to oczyszcza i regeneruje wątrobę. Są to skuteczne zioła oczyszczające wątrobę i trzustkę. Kolejnym ziołem na wątrobę jest pokrzywa, która chroni i regeneruje komórki wątrobowe. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomo cholesterolu. Działanie regeneracyjne i obniżające poziom złego cholesterolu wykazuje ostrokrzew paragwajski znany powszechnie jako yerba mate, dziko rosnący w Ameryce Południowej. Ostrokrzew można spożywać w formie naparu na ciepło i zimno. Skutecznym środkiem żółciotwórczym jest także cykoria podróżnik, roślina spotykana na łąkach i w przydrożnych pasach zieleni.

Mieszanka ziół na oczyszczenie wątroby

Niektóre zioła można przyjmować w postaci herbat czy naparów, a inne dostępne są w formie tabletek lub kapsułek. Część preparatów posiada statut leku. Ale uwaga! Produkty wytwarzane z ziół dostarczają do organizmu substancje czynne mogące wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami przyjmowanymi na stałe. Często zdarza się, że zioła na wątrobę hamują działanie stosowanych leków lub potęgują ich działanie, wywołując objawy niepożądane. Rekomendujemy mieszankę ziół oczyszczających wątrobę oraz wspomagających jej pracę.  Zestaw ziół do sporządzenia mieszanki zawiera ziele rdestu ostrogorzkiego, dziurawca, pięciornika, krwawnika i melisy oraz korzeń cykorii. Wszystkie składniki wystarczy dokładnie wymieszać. Sporządzając porcje dzienną, należy dwie łyżki ziół zalać dwoma szklankami wody, zagotować i utrzymać w stanie wrzenia nie dłużej niż dwie minuty. Odstawić na 20-30 minut pod przykryciem i odcedzić. Pić ciepły wywar po około pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkiem.

Mieszanka ziół na stłuszczenie wątroby

Schorzenie polega na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby i może wynikać z nadmiernego spożycia alkoholu, nadwagi, otyłości, nieprawidłowej diety, zaburzeń metabolicznych (podwyższony poziom cholesterolu, triglicerydów czy cukrzyca). W przypadku dolegliwości trzeba zmienić dietę i styl życia. Ziołami, które wspomagają leczenie stłuszczenia wątroby jest m.in. ziele rzepiku oraz korzeń mniszka. Zioła na jelita łagodzą skurcze powodujące ból i niestrawność. W razie kłopotów trawiennych warto sięgnąć po koper włoski (działa wiatropędnie), kminek (o działaniu spazmolitycznym) oraz napar z pokrzywy (reguluje pracę jelit, działa przeciwzapalnie).