Herbata owocowa – smaki, o których nie mieliśmy pojęcia

Herbata owocowa to doskonała alternatywa dla innych ciepłych napojów – zwłaszcza, gdy chcemy zrezygnować z teiny mającej właściwości pobudzające. Z artykułu dowiemy się:
  • Co powinno wchodzić w skład dobrej jakości herbaty owocowej;
  • Jakich składników unikać w herbacie owocowej;
  • Dlaczego warto pić herbatę owocową w ciąży;
  • Jak powinna być parzona herbata owocowa sypana;
  • Jakie są najpopularniejsze herbaty owocowe w Polsce;
  • Jakie są właściwości prozdrowotne poszczególnych naparów;
  • Jakie są najciekawsze mieszanki herbat owocowych;
  • Jakie dodatki sprawdzą się w przypadku herbaty owocowej;
  • Czy herbatę owocową powinno się słodzić.
Zapraszamy także do zapoznania się z produktem: Herbata zielona i biała z bławatkiem o smaku Aloe Vera.

Co zawiera owocowa herbata?

rose hip berries herbal tea in glass teapot 2022 Herbata owocowa w przeciwieństwie do herbaty czarnej, zielonej czy też czerwonej najczęściej nie zawiera suszu z liści krzewu herbacianego. W jej skład wchodzą kawałki owoców lub susz. W związku z tym nie zawiera ona związku mającego właściwości pobudzające tzw. teiny. Kupując dobrej jakości herbatę należy zwrócić uwagę na jej skład. Naturalne składniki świadczą o jej jakości. Niestety bardzo często herbaty są aromatyzowane i cechuje jedynie niewielka zawartość owoców. Mogą znajdować się w nich następujące dodatki:
  • syntetyczny aromat;
  • sztuczne barwniki;
  • regulator kwasowości;
  • słodzik;
  • cukier.
Pod względem smaku mogą one przypominać produkty z wyższej półki. Decydując się na tańsze odpowiedniki najczęściej rezygnujemy z wielu prozdrowotnych właściwości, jakie mają poszczególne herbaty owocowe z naturalnym składem, czyli z owocami oraz suszem. W asortymencie sklepów oprócz herbaty sypanej oraz w torebkach możemy znaleźć tzw. herbatę granulowaną. Napój ten ma niewiele wspólnego z prawdziwą herbatą. Zawiera on jedynie niewielką ilość naturalnych, zdrowych składników. Często jest on kupowany dla dzieci – do przygotowywania ciepłych oraz zimnych napojów.

Czy zaleca się pić herbaty owocowe w ciąży?

traditional fruit tea 2022 Herbaty owocowe w ciąży są szczególnie wskazane. Nie zawierają one bowiem kofeiny. Ponadto posiadają one mnóstwo prozdrowotnych właściwości, które mogą znacznie podnieść komfort kobiety spodziewającej się dziecka. Zawarte w nich witaminy oraz minerały wpływają pozytywnie na rozwój płodu. Ceremonia picia herbaty to także doskonała forma relaksu – coś dla ciała oraz ducha. Bardzo wygodne w parzeniu są herbaty owocowe w saszetkach. Wystarczy zalać je gorącą wodą i po kilku minutach parzenia wyjąć torebkę. Herbata owocowa sypana to częsty wybór koneserów dobrych naparów. W tym przypadku wyśmienicie sprawdzi się zaparzacz do herbaty – jest on tak samo niezbędny jak bombilla podczas przygotowywania Yerba Mate. Fusy z herbaty należy bowiem usunąć po jej zaparzeniu, czyli po około 7-10 minutach. W przeciwnym razie herbata może nabrać gorzkiego, cierpkiego smaku.

Jakie mamy dostępne smaki herbat owocowych?

Herbaty owocowe od lat cieszą się dużą popularnością. W związku z tym, że nie zawierają one teiny, bardzo chętnie podajemy je dzieciom. Kolejnym powodem, dla którego maluchy uwielbiają napary o smaku owocowym to ich delikatny, słodko-kwaśny smak oraz cudowny aromat. W tabelce poniżej znajdziemy najpopularniejsze herbaty owocowe oraz ich właściwości.
Rodzaj herbaty Właściwości
Herbata malinowa ·         zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B; ·         posiada właściwości rozgrzewające, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne – idealny środek na przeziębienie, ·         obniża ciśnienie krwi,
Herbata borówkowa ·         posiada przeciwutleniacze, ·         chroni wątrobę, ·         poprawia wzrok,
Herbata z dzikiej róży ·         przyspiesza spalanie tłuszczu, ·         bogata w witaminę C, ·         łagodzi ból spowodowany zwyrodnieniem stawów, ·         zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
Herbata z żurawiny ·         posiada właściwości antybakteryjne, ·         duża zawartość witaminy C, ·         wspomaga pracę układu moczowego – zalecana przy częstych stanach zapalnych układu moczowego oraz przy kamicy nerkowej,
Herbata z owoców leśnych tj. maliny, jeżyny, jagody, borówki oraz maliny ·         duża zawartość witaminy C, ·         właściwości antyoksydacyjne, ·         w zależności od owoców wchodzących w skład herbaty może obniżać ciśnienie, regulować poziom cukru we krwi, wspomagać trawienie, poprawiać pracę serca itd.
Owocowa herbata to nie tylko ta tradycyjna – przyrządzona z polskich składników. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się owocowa herbata z dodatkiem egzotycznych owoców tj. cytrusy, figi, ananas, marakuja, granat czy mango. Warto kupić zestaw herbat owocowych, aby poznać rozmaite smaki z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszanki herbat o następujących smakach:
  • wiśnie z rumem lub wanilią;
  • jabłka z cynamonem i goździkami;
  • pomarańcze z imbirem;
  • śliwki z lukrecją;
  • rokitnik z pomarańczą;
  • malina z lipą;
  • mango z miętą.
W zależności od składników mieszanki herbat mogą mieć właściwości rozgrzewające lub orzeźwiające. Najczęściej podajemy je na gorąco. Niektóre napary wyśmienicie sprawdzą się serwowane na zimno np. herbata z jabłkiem oraz ogórkiem. Decydując się na mieszanki herbat powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Niektóre z nich mogą zawierać czarną herbatę, a więc teinę, której nie powinniśmy spożywać w zbyt dużej ilości – zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci, osoby nadpobudliwe oraz mające problemy z zasypianiem.

Czy herbatę owocową można wzbogacić o dodatki?

Herbata owocowa smakiem przypomina owoce, z których została ona zrobiona. W zależności od jakości mieszanki oraz długości parzenia może on być mniej lub bardziej intensywny. Najczęściej ma ona lekko kwaskowaty smak – charakterystyczny dla produktów z dużą zawartością witaminy C. W związku z tym niektórzy chętnie dosładzają herbatki owocowe – szczególnie, gdy serwują je dzieciom. Możemy wykonać naturalny syrop do herbaty, który wzmocni jej smak. W zimie doskonale sprawdzą się dodatki tj. wanilia, imbir, goździki oraz cynamon. W niektórych krajach tj. Niemcy (na Bawarii) do herbaty dodaje się mleka. Mleko nie sprawdzi się w przypadku większości herbat owocowych – może się ono zważyć. Ciekawą jego alternatywą jest masło – na wzór tybetańskiej cza süma (herbata ubijana).

Czy cukier psuje smak owocowej herbaty?

Polacy mają w zwyczaju dosładzać herbatę cukrem. Niweluje on gorzki oraz kwaśny smak. W trosce o zdrowie coraz częściej odchodzimy od tego nawyku. Mistrzami pod względem używania cukru do napojów są nasi wschodni sąsiedzi, a także mieszkańcy krajów arabskich. W zależności od upodobań cukier może nadać herbacie owocowej lepszego smaku. Jeśli ktoś nie przywykł do dużej ilości cukru i lubi czuć naturalny smak owocowej herbaty, dodatek ten może wręcz popsuć smak naparu. Jeśli lubimy słodkie napoje, możemy użyć zdrowe zamienniki cukru tj. miód, erytrytol, ksylitol czy syrop z agawy. Warto spróbować ograniczyć ilość substancji słodzących. Większość osób, która ograniczyła lub całkowicie zrezygnowała z dodatku cukru już po kilku tygodniach zauważyła zmiany w odczuwaniu smaków. Stają się one bardziej intensywne. Podobnie dzieje się w przypadku zredukowania spożycia soli. Znacznie mocniej odczuwamy wówczas naturalny smak napojów oraz potraw. Odstawienie cukru niesie więc ze sobą nie tylko korzyści zdrowotne, ale ma także wpływ na lepsze odczuwanie walorów smakowych.

Która herbata jest lepsza – w woreczkach czy sypana?

Nie ma większego znaczenia, czy kupujemy herbatę w woreczkach czy sypaną. Ważny jest jej naturalny skład. Herbata owocowa dobrej jakości powinna składać się z owoców oraz suszu. Zaletą herbaty w woreczkach jest łatwy sposób parzenia. Z kolei decydując się na herbatę sypaną możemy ją dowolnie dozować. Mamy więc większą kontrolę nad intensywnością smaku. Kupując herbatę w woreczkach warto zwrócić uwagę na to, aby były one biodegradowalne.

Gdzie kupić dobrej jakości herbatę owocową?

Jeśli zależy nam na herbacie owocowej dobrej jakości, warto sięgać po sprawdzone marki, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Znajdziemy je w niektórych marketach. Często mają one znacznie wyższą cenę – adekwatną do jakości. Dobrą herbatę owocową możemy także nabyć w herbaciarniach – stacjonarnych oraz internetowych.

Co można zrobić z fusami z herbaty owocowej?

Fusy z herbaty owocowej doskonale nadają się na kompostownik. Niekiedy należy pozbyć się torebki. W przypadku herbaty dobrej jakości zrobionej z owoców można je również zjeść.