Herbata baletnicy – czym jest i na co się ją stosuje?

Herbata baletnicy to napój o działaniu odchudzająco-przeczyszczającym, stanowiący mieszankę dwóch ziół – senesu oraz ślazu okółkowego. Z artykułu dowiesz się:
 • czym jest herbata baletnicy,
 • jakie są efekty jej działania,
 • po jakim czasie zażywania herbaty baletnicy można osiągnąć wymarzone rezultaty,
 • w jakich ilościach należy wypijać herbatę baletnicy,
 • gdzie można kupić herbatę baletnicy?
Proces odchudzania może być wspomagany różnego typu metodami, w tym również poprzez sięganie po odpowiednie napoje. Powszechnie znane są właściwości dietetyczne herbaty zielonej czy czerwonej, jednak o tzw. herbacie baletnicy mówi się niewiele. Jedni sięgaj po nią bardzo chętnie, inni wskazują na to, że długotrwałe jej stosowanie może przynieść szereg skutków ubocznych. Czytaj także: Herbata dietetyczna – 5 najlepszych herbat na odchudzanie

Czym jest herbata baletnicy?

Herbata baletnicy to napar składający się z dwóch ziół – senesu oraz ślazu okółkowego. Można do niej dodać trochę cynamonu bądź soku z cytryny, aby poprawić smak. Zioła te od dawna stosuje się w medycynie ludowej, głównie ze względu na działanie przeczyszczające, jakim się charakteryzują. Są również moczopędne, dzięki czemu pijąc napar z nich, wydalamy z organizmu duże ilości wody. Skąd się wzięła charakterystyczna nazwa herbata baletnicy? Otóż stanowi ona nawiązanie do dziewcząt tańczących w balecie, które muszą dbać o swoją sylwetkę, a w razie konieczności w krótkim czasie pozbyć się dodatkowych kilogramów czy chociażby opuchlizny, powstającej wskutek gromadzenia się wody w organizmie. Taka sytuacja może mieć miejsce np. na krótko przed menstruacją. Warto jednak mieć świadomość, że ani senes, ani ślaz okółkowy nie wpływają na metabolizm tłuszczów, zatem nie przyspieszają procesu przemiany materii. W efekcie okazuje się, że herbata baletnicy daje jedynie pozorne działanie odchudzające – z pewnością nie poradzi sobie z wieloma nadprogramowymi kilogramami, jeśli nie będziemy stosować zdrowej diety i regularnie się ruszać. Eksperci są zdania, że nie powinno się stosować herbaty baletnicy jako napoju na odchudzanie, ze względu na pewne jej skutki uboczne.

Herbata baletnicy – jak działa?

Przyjęło się, że herbata baletnicy stosowana jest w celach odchudzających. Niemniej jednak okazuje się, że tak naprawdę nie sprzyja ona utracie zbędnych kilogramów w dłuższej perspektywie czasowej. Wręcz przeciwnie – są o wiele zdrowsze alternatywy, jeśli chcemy długotrwale i skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Herbata baletnicy ma jednak wiele zalet, z których istnienia nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jej działanie na poszczególne układy w naszym organizmie przedstawia poniższa tabela:
Układ Właściwości herbaty baletnicy
Naczyniowy Herbata zawiera spore ilości flawonoidów, które ograniczają ryzyko wystąpienia zawału serca.
Pokarmowy Napój pomaga poradzić sobie z zaparciami i wyregulować procesy przemiany materii.
Nerwowy Herbata baletnicy nie zawiera kofeiny, posiada jednak pewne właściwości pobudzające..
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż picie herbaty baletnicy może obniżać poziom cukru we krwi, przez co jest ona polecana zwłaszcza cukrzykom. Tymczasem w kontekście jej działania odchudzającego nie powinniśmy mieć złudzeń – jest ona pomocna głównie w kontekście pozbywania się nadmiaru wody z organizmu. Z tego też powodu wiele kobiet sięga po nią w okresie menopauzy, przed miesiączką czy w ciepłe dni, gdy na ciele pojawia się delikatna opuchlizna.

Po jakim czasie widać efekty picia herbaty baletnicy?

Herbata baletnicy znana jest z tego, że daje szybki efekt odchudzający, choć w rzeczywistości nie do końca można tak go nazwać. Pozwala ona stracić nawet 2 kg w ciągu kilku dni, jednak rezultat jest nietrwały. Wynika on przede wszystkim z utraty wody oraz działania przeczyszczającego. Nie tracimy więc tkanki tłuszczowej, a jedynie możemy poczuć się odrobinę lżej. Herbata baletnicy bywa nazywana napojem odchudzającym last minute, głównie ze względu na fakt, iż dzięki niej można zredukować wagę w naprawdę krótkim czasie. Jeśli więc wybieramy się na ważną imprezę bądź w danym czasie musimy wyglądać nieco szczuplej, możemy posiłkować się właśnie herbatą baletnicy. Niemniej jednak nie może ona stanowić pełnowartościowego elementu jadłospisu. Lekarze są zdania, że picie herbaty baletnicy w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Mówi się, że powoduje:
 • bóle i skurcze brzucha,
 • odwodnienie,
 • biegunkę,
 • niewydolność nerek,
 • niewydolność wątroby,
 • zaburzenia gospodarki elektrolitowej.
Picie tego rodzaju naparu nie jest w stanie zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Sporadyczne stosowanie herbaty baletnicy nie powinno przynosić skutków ubocznych, jednak w dłuższej perspektywie mogą one wystąpić.

W jakich ilościach należy spożywać herbatę baletnicy, aby uzyskać pożądane efekty?

Nie sposób podać jednoznaczne wytyczne dotyczące tego, jak długo powinna być przyjmowana herbata baletnicy oraz w jakich ilościach. Każdy organizm jest inny, zatem na różne sposoby reagujemy na środki przeczyszczające. Przyjmuje się jednak, że na początek warto sięgnąć po kubek naparu (200 ml) o porankuNastępnie możemy wypić kolejny po południu i wieczorem. Schemat ten powtarzajmy przez ok. 2-3 dni, aż uzyskamy pożądane efekty. Jednocześnie musimy pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo – przyjęciem zbyt dużej ilości ziół możemy sobie wyłącznie zaszkodzić. Owszem, woda zostanie wydalona z organizmu w krótszym czasie, jednak narażamy się też na wystąpienie efektów ubocznych. W rezultacie, zamiast cieszyć się upragnionymi rezultatami, będziemy musieli poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach herbaty baletnicy nie powinno się przyjmować w ogóle. Dotyczy to zwłaszcza:
 • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • pacjentów z chorobami układu pokarmowego,
 • osób z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej,
 • osób w podeszłym wieku.
Efekt utraty wody ma także swoją mniej przyjemną stronę – jeśli organizm pozbędzie się zbyt dużych jej ilości, skóra stanie się sucha, nieelastyczna i mało sprężysta. Zmiany w pierwszej kolejności widoczne są na twarzy.

Gdzie kupić herbatę baletnicy?

Herbata baletnicy nie jest tak powszechnie dostępna. Nie znajdziemy jej na sklepowej półce, jednak nie oznacza to jeszcze, że występują znaczne trudności w jej zakupie. Wystarczy zajrzeć do internetowych herbaciarni, aby znaleźć to, czego szukamy. Co istotne, herbatę baletnicy powinniśmy zakupić w formie suszu, który następnie zaparzymy. Niektóre sklepy oferują ją w torebkach, jednak tego typu towar prezentuje o wiele niższą jakość. Niestety, nie przynosi ona tak dobrych efektów, jak napar przyrządzony z suszonych ziół. Gdzie kupić herbatę baletnicy? Otóż dostępna jest ona również w herbaciarniach i zielarniach stacjonarnych, jednak nie we wszystkich. Znajdziemy ją głównie w punktach, które oferują różnego typu mieszanki odchudzające. Cena herbaty baletnicy nie jest wysoka – za pojedynczą torebkę zapłacimy mniej, niż 1 zł. Tymczasem puszka to koszt ok. 30-40 zł. Co istotne, nie zawsze znajdziemy ją pod nazwą herbata baletnicy, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład. Jeśli znajduje się w nim senes oraz ślaz, to jest tym, czego szukamy. Może ona zawierać także różnego typu dodatki smakowe, które neutralizują charakterystyczny aromat ziół.

FAQ:

Kto powinien sięgnąć po herbatę baletnicy?

Herbata baletnicy dedykowana jest osobom, które chcą się pozbyć nadmiaru wody z organizmu i w krótkim czasie zredukować swoją wagę.

Czy herbata baletnicy może pełnić funkcję naparu odchudzającego?

Herbata baletnicy ma właściwości przeczyszczające, jednak nie powinno się jej spożywać w dłuższej perspektywie czasowej. Może to doprowadzić do odwodnienia, zaburzenia pracy nerek czy całego układu pokarmowego.

Ile można schudnąć, pijąc herbatę baletnicy?

Herbata baletnicy pozwala na utratę nawet 2 kg, jednak efekty jest tutaj pozorny. Wynika on wyłącznie z utraty nadmiernej ilości wody, a nie spalania tkanki tłuszczowej.