Siemię lniane to nasionka lnu, doskonałe na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pomagają poza tym na stany zapalne, wspierają odchudzanie, poprawiają stan włosów i skóry oraz łagodzą objawy menopauzy.
Siemię lniane zawiera w sobie mnóstwo zdrowych składników. Można w nim znaleźć m.in. błonnik, który wspomaga organizm w usuwaniu toksyn i także poprawia pracę jelit i przewodu pokarmowego. W nasionach siemienia lnianego znajdują się również witaminy z grupy B, witamina E, potas, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-3, lignany czyli fitoestrogeny, niacyny, kwas foliowy i oczywiście białko. Ponadto można w nich znaleźć duże ilości cynku, wapnia, żelaza oraz magnezu.
Siemię pomaga w problemach z wrzodami, zaparciami, biegunką, nadkwasotą, wzdęciami i łagodzi objawy menopauzy. Poprawia pracę jelit, pamięć oraz koncentrację. Nawilża chore gardło oraz śluzówki, dzięki temu szybciej się one zregenerują.
Siemię lniane na odchudzanie
Dzięki dużej zawartości błonnika, siemię lniane usprawnia pracę jelit. Spowalnia proces trawienia i ułatwia „wypłukanie” resztek jedzenia z przewodu pokarmowego. Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm, ale jego obecność w przewodzie pokarmowym powoduje pobudzenie perystaltyki jelit i obniża przyswajanie substancji toksycznych. Ponadto błonnik wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku dlatego w szczególności powinny spożywać go osoby z nadkwaśnością czy refluksem żołądkowo-przełykowym.
Siemię lniane stabilizuje ponadto poziom cholesterolu w organizmie – dość często za wysoki wśród osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Wzmaga uczucie sytości i przyspiesza metabolizm.
Pamiętajmy, że nawet najdoskonalsza dieta nie da efektów w postaci spadku masy ciała bez ruchu. Bez odpowiedniego wysiłku fizycznego naturalny metabolizm nie zredukuje masy ciała. Siemię lniane jest idealnym posiłkiem po wysiłku fizycznym. Zawarte w nim sole mineralne (żelazo, cynk i magnez) zregenerują ciało i poprawią wydolność organizmu. Nie wolno również zapomnieć o piciu wody. Nie tylko nawodni ona organizm po wzmożonej aktywności fizycznej, ale także pomoże szybciej usunięcie nasion lnu z układu pokarmowego.
Siemię lniane na zaparcia
Na zaparcia cierpi coraz więcej osób. Winne są temu złe nawyki żywieniowe (żywność wysoko przetworzona), brak ruchu i stres. Na problemy z zaparciami pomoże siemię lniane. Zawarty w nim błonnik, wchłania znajdującą się w przewodzie pokarmowym wodę i zwiększa w ten sposób swoją objętość. Przez swoją masę podrażnia i uciska ścianki jelita, wywołując w ten sposób ruchy perystaltyczne oraz przyśpieszając proces wypróżniania.
Działanie to nasilają znajdujące się w nasionach lnu związki śluzowe. Śluz z siemienia lnianego działa również osłonowo, zapewniając przełykowi, żołądkowi i jelitom skuteczną ochronę przed szkodliwymi substancjami. Uwalniająca śladowe ilości cyjanowodoru linamaryna zahamuje zaś wzrost drobnoustrojów.
Siemię lniane do picia
Siemię lniane można stosować w postaci całych ziaren lub mielone. W postaci zmielonej siemię lniane łatwiej dostarcza dla organizmu składniki odżywcze, jednak należy pamiętać, że aby je mielić się tuż przed spożyciem – tłuszcz w nim zawarty bardzo łatwo się utlenia i siemię lniane traci przez to część właściwości.
Ziarna można zalewać wodą i wypijać po napęcznieniu, dodawać do owsianek, jogurtów i koktajli. Świetnie sprawdzą się jako składnik ciast i pieczywa. Mielone siemię lniane można wykorzystać jako zamiennik jajka w potrawach.
Wywar z mielonego siemienia lnianego – porcja dla jednej osoby
Aby przygotować wywar z mielonego siemienia lnianego, wystarczy 1 łyżkę zalać gorącą wodą. Zmielony len można kupić, jednak najlepiej samemu zmielić ziarenka tuż przed przygotowaniem wywaru.
Wywar z nasion lnu – porcja dla jednej osoby
Żeby przygotować wywar z nasion lnu, należy wsypać 2 łyżki nasion do garnuszka i zalać 1,5 szklanki przegotowanej wody. Wymieszać dokładnie, a następnie przez około 15 minut gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Kiedy zrobi się kleik, należy zdjąć siemię lniane z ognia i po 20 minutach spożyć.
Siemię lniane można również dodać do koktajlu. Całe ziarna siemienia należy wrzucić do blendera i miksuwać wraz ze składnikami na koktajl. W przypadku dobrego, wysokoobrotowego blendera nie ma potrzeby, aby wcześniej mielić ziarna. W innym przypadku należy zmielić ziarna w młynku do kawy i dodać do koktajlu.
Uwaga
Siemię lniane zawiera glikozydy cyjanogenne, mogą się one przekształcić w organizmie w cyjanki, które w bardzo dużych ilościach są toksyczne dla organizmu. Siemię lniane nie jest jedynym produktem, w którym znajdują się te substancje, są one również m.in. w orzechach nerkowca, migdałach, niektórych odmianach fasoli, jabłkach, wiśniach oraz wielu innych roślinnych które spożywasz na co dzień.
Dlatego ważne jest, aby nie zjadać się go więcej niż 50 g każdego dnia. Siemię lniane wykazuje właściwości zdrowotne przy dawce 10 g dziennie.