Herbata jest jedną z najbardziej tajemniczych roślin, tak silnie oddziałujących na nasz organizm. Zawiera między innymi: teinę, która pobudza i wzmacnia koncentrację, taninę – garbnik osłabiający działanie teiny – w efekcie herbata ma właściwości uspokajające oraz teaninę – substancję obniżającą ciśnienie oraz stymulującą mózg. W naparze herbacianym znajdziemy również witaminy, minerały oraz antyoksydanty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
Ilość tych składników różni się w zależności od rodzaju herbat. Będzie ona inna w herbacie zielonej, czarnej, białej czy czerwonej. Trzeba również pamiętać, że w niektórych sytuacjach należy herbatę traktować jak używkę – czyli stosować z umiarem.
Wirtualna Polska w artykule „Herbata: z czym ją łączyć, aby wydobyć jej cudowne właściwości?” przedstawia substancje, które potęgują właściwości herbaty. Z materiału dowiemy się, że połączenie naparu z czarnej herbaty (która zawiera dużo teiny) z olejkiem miętowym doda nam energii lepiej niż kawa.
Z kolei herbata półfermentowana ulung (oolong) i kwiaty lipy – to wg redakcji Wirtualnej Polski doskonały środek uspokajający. Ze swojej strony dodamy, że herbaty oolong nazywane są niebieskimi, w Polsce zalicza się je do herbat czerwonych a w Chinach… turkusowych. Zawierają mniej pobudzającej teiny niż czarne herbaty fermentowane, za to więcej – teaniny.
Z tekstu „Herbata: z czym ją łączyć, aby wydobyć jej cudowne właściwości?” dowiemy się również, że herbata ulung i pu-erh w połączeniu z pąkami brzozy działa oczyszczająco i odchudzająco a herbata zielona i miłorząb japoński z olejkiem waniliowym poprawiają pamięć i usprawniają pracę mózgu.