Co podnosi ciśnienie?

Na problemy z ciśnieniem
Niskie ciśnienie tętnicze zwane niedociśnieniem, hipotensją lub hipotonią to schorzenie układu krążenia występujące znacznie rzadziej niż nadciśnienie i nie tak groźne dla zdrowia. Chorzy odczuwają szereg nieprzyjemnych objawów, ale zazwyczaj nie jest potrzebne specjalistyczne leczenie i można sobie poradzić przy użyciu domowych sposobów. Jak podnieść ciśnienie, a jak je obniżyć? Niedociśnienie nie jest groźne dla życia, jednak warto znać sposoby na złagodzenie dolegliwości. Idealne ciśnienie krwi dla zdrowego, młodego człowieka wynosi 120 mm HG dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla rozkurczowego. Wartości te mogą nieznacznie się różnić w zależności od czynników zewnętrznych i rosnąć wraz z wiekiem. Jeżeli ciśnienie spada pacjentowi poniżej 100/60 mm HG i utrzymuje się na tym poziomie przez dłuższy czas, oznacza to, że ma niedociśnienie.

Jak naturalnie podnieść ciśnienie

Niskie ciśnienie to zaburzenie pracy wielu narządów, które kumuluje się w układzie krążenia. Jeśli utrzymuje się dłuższy czas, może być objawem chorób i świadczyć o anemii, niedoczynności tarczycy, padaczce czy cukrzycy. Do najczęstszych objawów niskiego ciśnienia należą apatia, ogólne osłabienie organizmu, nudności, omdlenia, nadmierne pocenie się, blady kolor skóry, sińce pod oczami. Są problemy z podejmowaniem aktywności fizycznej, ogólne uczucie zmęczenia, bóle całego organizmu, zaburzenia koncentracji, pamięci i widzenia, szumy uszne oraz często zimne stopy i dłonie. Są sposoby na niskie ciśnienie, które pacjent może stosować we własnym zakresie, ale gdy nie pomogą, trzeba zgłosić się do lekarza. Naturalnym i podstawowym sposobem na podniesienie ciśnienia krwi jest zmiana codziennych nawyków, w tym żywieniowych. Zbilansowana dieta, mniejsze, ale częstsze posiłki i optymalne nawodnienie w ciągu doby wpływają na regulację ciśnienia. Skuteczne jest stosowanie naparów, np. z korzenia żeń-szenia, kawy i herbaty (w ograniczonej ilości) lub napojów, które podnoszą ciśnienie i koncentrację.

Domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia

Innym skutecznym sposobem domowym jest zimny prysznic. Najlepiej stosować naprzemiennie zimne i ciepłe prysznice. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Regularne i systematyczne ćwiczenia poprawią nie tylko kondycję, ale też pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Po wyczerpującym dniu trzeba zadbać o odpoczynek. Zdrowy sen jest najskuteczniejszym sposobem na uregulowanie ciśnienia. Należy spać minimum 7-8 godzin na dobę. Po przebudzeniu najlepiej wykonać masaż – od stóp w stronę serca. Przyczyną niskiego ciśnienia może być siedzący tryb życia. Przebywanie przez cały dzień w fotelu przed komputerem hamuje przepływ krwi. Warto często zmieniać ułożenie i wyjść na spacer na świeżym powietrzu. Równie ważne przy problemach z ciśnieniem tętniczym jest odpowiednie nawodnienie i picie około dwóch litrów wody dziennie. Z diety trzeba wyłączyć potrawy tłuste i przetworzone.

Co podnosi ciśnienie oprócz kawy

Kawa oraz napoje i suplementy diety zawierające kofeinę tylko na ok. trzy godziny podnoszą ciśnienie tętnicze. Dosyć szybko jednak dochodzi do uodpornienia się na kofeinę, przez co kawa przestaje być skuteczna. Uwaga, jej regularne picie może wówczas spowodować wzrost ciśnienia skurczowego o maksymalnie kilka milimetrów. Niektórzy uważają, że ciśnienie tętnicze dolne i górne szybko może nam podnieść… odrobina soli. Nie jest to jednak metoda na dłuższą metę, gdyż Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienna ilość soli, jaką dostarczamy wraz z dietą nie przekraczała 5 g. Większe ilości zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Dosalaj posiłki tylko wtedy, jeśli naprawdę musisz szybko podnieść ciśnienie. Według badań, spożycie kilku gramów soli w 500 ml płynu (np. zupy) podnosi ciśnienie nawet o 10 mm Hg, a efekt utrzymuje się do ok. dwóch godzin.

Zioła na podniesienie ciśnienia

Przy zbyt niskim ciśnieniu można wspomóc się ziołami, które dodają energii, pobudzają, poprawiają przepływ krwi do mózgu, zwiększając koncentrację. Opinie skutecznych mają rozmaryn lekarski, berberys zwyczajny i bylica pospolita. Z ziół można przygotowywać napary lub nalewki na bazie alkoholu. Aby sporządzić napar, należy łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na kwadrans i przecedzić. Pomóc mogą również napary z ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate).

Leki na podniesienie ciśnienia

Lista leków stosowanych w niedociśnieniu tętniczym jest krótka. Obejmuje zarówno preparaty na receptę, jak i dostępne bez recepty. Do tych ostatnich należy środek będący połączeniem niketamidu i glukozy. Lek podwyższa ciśnienie krwi, a także pomaga znieść przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie. Jest przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia. Podczas stosowania preparatu należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennej dawki. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preparatów z guaraną, która zawiera kofeinę oraz środków z żeń-szeniem, który w zależności od zastosowanej dawki, a nawet rodzaju preparatu może zarówno podnosić, jak i obniżać ciśnienie. Żeń-szeń wspiera pamięć i koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, co u pacjentów z lekkim niedociśnieniem może być korzystne. Stosowanie wszystkich podanych wyżej środków trzeba skonsultować z lekarzem.

Obniżenie ciśnienia tętniczego

Wysokie ciśnienie tętnicze leczymy środkami farmakologicznymi. W terapii mogą pomóc domowe sposoby, które warto stosować także profilaktycznie, nawet gdy masz ciśnienie w normie. Przede wszystkim spaceruj codziennie przez co najmniej pół godziny, wzbogać dietę w potas (potrawy bogate w pomidory, banany czy suszone śliwki). Obniżenie ciśnienia możliwe jest dzięki wyeliminowaniu soli z jadłospisu i jedzeniu połowy tabliczki gorzkiej czekolady dziennie. Koniecznie też rzuć palenie!