Teina w herbacie i jej wpływ na nasz organizm

Teina w herbacie i jej wpływ na nasz organizm
Herbata, zarówno ta tradycyjna, czarna, jak i zielona, towarzyszy nam na co dzień. Tymczasem niewielu z nas wie, że zawiera ona teinę, która w niewielkich dawkach pozytywnie wpływa na dorosły organizm, w dużych ilościach może powodować problemy z zasypianiem. Sprawdź, czym jest teina i co warto o niej wiedzieć.

Czym jest teina

W kawie – kofeina, w guaranie – guaranina, w yerba mate – mateina, a w herbacie – po prostu teina. To ten sam związek pod różnymi postaciami. W herbacie teina ma postać mieszaniny kwasów organicznych i soli kofeiny. Stąd jej trudniejsze wchłanianie i powolniejsze działanie. Podobnie jak kofeina, tak i teina przyspiesza tętno, co powoduje między innymi lepsze ukrwienie mózgu, a to przekłada się bezpośrednio na koncentrację, zdolność zapamiętywania, refleks i wydajność umysłową. Delikatne działanie pobudzające zmniejsza uczucie senności. Ponadto teina pobudza procesy przemiany materii, które zachodzą szybciej. Właśnie ze względu na nie zaleca się picie herbaty około godziny po posiłku. Prawdopodobnie ta właśnie cecha herbaty sprawia, że Włosi traktują ją jako lekarstwo na niestrawność i podają jedynie w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Teina w herbacie

Za najbardziej pobudzającą uważa się herbatę czerwoną i to napar z jej liści traktuje się jako ten, który zawiera najwięcej teiny. Tymczasem nie każda czerwona herbata faktycznie jest herbatą zawierającą teinę. Przykładowo napar z czerwonokrzewu i nie zawiera teiny w ogóle. Mimo to warto się nim zainteresować ze względu na inne cenne składniki. Ze względu na brak teiny czerwoną herbatę mogą pić nawet dzieci. Gdzie więc znajdziemy najwięcej teiny? Jeśli za odnośnik przyjmiemy 200 ml napoju to: – herbata czarna zawiera około 70 mg teiny, – herbata zielona – około 40 mg teiny, – herbata biała, podobnie jak czarna, zawiera około 70 mg teiny. Jeśli chodzi o yerba mate, to wbrew pozorom nie jest to napój bogaty w teinę. W 200 ml naparu znajdziemy około 20 mg teiny. W tym wypadku ilość zależna jest od długości parzenia i ilości suchego suszu.

Teina – zalety

Ożywcza moc herbaty ukryta jest właśnie w teinie. To dzięki jej działaniu czujemy się lekko pobudzeni, odprężeni i bardziej skoncentrowani. Niekwestionowaną zaletą teiny jest jej powolne i łagodne działanie. O ile wypicie filiżanki mocnej kawy wiąże się z ryzykiem gwałtownego skoku ciśnienia tętniczego (niebezpieczne dla osób chorujących na nadciśnienie), o tyle po filiżance herbaty poczujemy się zrelaksowani, odprężeni i gotowi do pracy. Działanie kofeiny jest bardzo intensywne, niestety mija dość szybko. Teina utrzymuje się w organizmie kilka godzin, zachowując stan równomiernego, aczkolwiek delikatnego, pobudzenia. Aktywizacja układu nerwowego, lepsze ukrwienie i utlenienie mięśni, tkanek i mózgu to także efekt działania teiny. Dzięki tym cechom teina jest doskonałym dostarczycielem sił fizycznych. Warto też wiedzieć, że teina delikatnie stymuluje metabolizm.

Teina – wady

Przy wszystkich swoich zaletach przyjmowana w dużych ilościach teina obniża zdolność do przyswajania żelaza. Stąd osoby, które piją herbatę przysłowiowymi litrami, muszą się liczyć z możliwością wystąpienia u nich anemii. Z tego też powodu odradza się podawanie czarnej herbaty dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Dzieciom starszym zaleca się podawanie herbat owocowych, które nie zawierają teiny. Teina jest substancją psychoaktywną, więc picie jej w dużych ilościach niesie ze sobą ryzyko występowania nadpobudliwości, bezsenności i bólów stawów. Jednym słowem – herbata z teiną tak, ale w rozsądnych ilościach.