Zioła na trądzik – które są najskuteczniejsze?

Zioła na trądzik młodzieńczy

Kto jeszcze nie miał trądziku? W wieku młodzieńczym to choroba skóry, której przyczyną są zmiany hormonalne. Zwiększone wytwarzanie sebum powoduje stan zapalny mieszków włosowych, po czym pojawiają się wypryski. Ale trądzik męczy także osoby dorosłe, które burzę hormonów już dawno mają za sobą. Jakie zioła pomagają na trądzik w różnym wieku pacjenta? Warto o tym wiedzieć, gdyż niewykluczone, że jutro zobaczysz w lustrze tajemnicze grudki na brodzie.

Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęstszych chorób skóry, która dotyka głównie osoby w okresie dojrzewania. Choroba zazwyczaj zaczyna się pomiędzy 14. a 19. rokiem życia i z zasady ustępuje po 3-5 latach. Bywają jednak przypadki, kiedy utrzymuje się ponad dziesięć lat, a nawet wraca w okresie dojrzałym. Jak twierdzą dermatolodzy, ok. 15 proc. przypadków trądziku młodzieńczego stanowią ciężkie postaci, które pozostawiają szpecące przebarwienia i blizny.

Zioła na trądzik młodzieńczy

Zioła na trądzik mogą wspomagać farmakologiczne i kosmetologiczne leczenie tej przewlekłej choroby. Odpowiednie właściwości w tym kierunku wykazuje kilkadziesiąt roślin powszechnie stosowanych w ziołolecznictwie. Są to wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, kojącym, nawilżającym, ściągającym, regulującym pracę gruczołów łojowych, ułatwiającym złuszczanie naskórka, a także antyseptycznym, bakteriostatycznym oraz przeciwzapalnym.

Składniki ziołowe znajdują się także w składzie kremów, toników, peelingów czy maseczek. Są zioła na trądzik młodzieńczy do picia albo w postaci naparów. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu preparaty służą głównie pielęgnacji skóry, a nie są środkami leczniczymi.

Jakie zioła pomagają na trądzik?

W sklepach zielarskich można spotkać zioła na trądzik o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i oczyszczającym. Są to m.in. arnika górska, babka lancetowata, koniczyna czerwona, kopytnik, kora dębu, łopian, olejek z drzewa herbacianego, melisa lekarska, oczar wirginijski, ostropest plamisty, owies zwyczajny, rdest ptasi, rumianek pospolity, wąkrota azjatycka oraz złocień.

Inne działanie mają zioła na trądzik ułatwiające gojenie ran i regenerację zniszczonych tkanek. Należą do nich aloes zwyczajny, jeżówka purpurowa, nagietek lekarski, pączki topoli, a także skrzyp polny. Część roślin ma zastosowanie uniwersalne, a pozostałe najlepiej sprawdzą się w konkretnych typach trądziku. Zioła do picia na trądzik warto stosować pomimo używania kosmetyków o właściwościach antytrądzikowych, gdyż walczą z wypryskami od wewnątrz.

Mieszanka ziół na trądzik

Np. ziele fiołka trójbarwnego posiada właściwości oczyszczające i detoksykujące. Działa odkażająco na skórę, pomagając zmniejszyć aktywność drobnoustrojów będących główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych. Z kolei ziele krwawnika pospolitego hamuje rozwój zmian skórnych, wspomaga prawidłowe gojenie się i zmniejsza przetłuszczanie się cery. Kwiat nagietka pospolitego pomaga oczyszczać skórę, redukować wypryski i zaskórniki, a rumianek delikatnie ściąga pory i zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych.

Dużo lepszym rozwiązaniem niż stosowanie pojedynczego zioła będzie odpowiednio dobrana mieszanka ziół na trądzik, która zapewni wszechstronne działanie i pozwoli kompleksowo walczyć z wypryskami oraz nadmiernym łojotokiem. Skuteczność kompozycji ziół wynika z systematycznego stosowania, dlatego warto je przyjmować przez co najmniej kilka miesięcy. To, jak szybko pojawią się efekty, zależy m.in. od ogólnej kondycji skóry i stopnia zaawansowania trądziku.

Jakie zioła na trądzik różowaty?

Trądzik u dorosłych najczęściej dotyczy kobiet i polega na występowaniu takich samych zmian zapalnych, jak w trądziku młodzieńczym – na brodzie, podbródku, linii żuchwy i dolnym pasie policzków. Osoby dorosłe nęka często trądzik różowaty. Jego najczęstszymi objawami są rumień i popękane naczynka, czasem krostki, grudki i skórne nacieki. Na trądzik różowaty dobry jest napar z kopytnika, który przyczynia się do zawężenia naczyń krwionośnych i wyrównania kolorytu twarzy. Z kolei złocień wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje rumień na twarzy.

Dermatolodzy polecają napar z zielonej herbaty, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, oczyszcza skórę, likwiduje przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry. Arnika górska działa przeciwzapalnie oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Inne zioła na trądzik u dorosłych to rumianek, rdest ptasi czy jeżówka wąskolistna. Trzeba jednak postępować z nimi ostrożnie, gdyż skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa na różnego typu podrażnienia, których źródłem mogą być także zioła.

Zioła na blizny po trądziku

Blizny po trądziku to nieestetyczne zmiany skórne, które wymagają długotrwałego leczenia. Po trądziku młodzieńczym pozostają twarde oraz wypukłe guzki, które tworzą blizny przerostowe albo blizny zanikowe z wgłębieniami o różnej wielkości i głębokości o pofalowanej postaci. Jeśli chcielibyśmy je usunąć, powinniśmy wybrać się do lekarza celem ustalenia niezbędnych zabiegów.

Jednym z najlepszych domowych środków na pozbycie się blizn po trądziku jest rumianek. W tym celu sporządzamy napar z łyżki suszonych kwiatów rumianku na filiżankę zagotowanej wody, zostawiamy do wystygnięcia, a następnie namaczamy wacik w naparze i pocieramy skórę twarzy. Jeżeli blizny znajdują się na innych częściach ciała, możemy przygotować kąpiel, dodając filiżankę suszonych kwiatów rumianku na dwa litry wody. Pomocny w usunięciu blizn po trądziku może być też olejek z dzikiej róży, który wkrapiamy na wacik nasączony wodą, a następnie przykładamy w zaatakowane miejsca.