Liść brzozy – na co pomaga i jak go stosować?

Liść brzozy

Jest jednym z najpopularniejszych drzew w naszym kraju. Rośnie na północy i na południu, w lasach i na nieużytkach. A jednak liść brzozy ma wprost szokująco długą listę właściwości zdrowotnych. Zdecydowanie korzystnie działają na nasz organizm herbata z liści brzozy, syrop, nalewka czy napar. Czy wiedzą Państwo, że nadzwyczaj zdrowe jest jedzenie liści brzozy? Poniżej opisujemy zalety tej rośliny, nie wychodząc z podziwu, że jest ich tak wiele!

Brzoza jest drzewem szeroko wykorzystywanym w przemyśle papierniczym, drzewnym, kosmetycznym, spożywczym czy farmaceutycznym. W celach leczniczych człowiek nauczył się czerpać jej ozdrowieńczą moc z soku pnia i gałęzi. Największe zastosowanie zdrowotne mają jednak liście brzozy. Powinniśmy pamiętać, aby nie zbierać ich w miejscach zanieczyszczonych, m.in. w pobliżu dużych miast, węzłów komunikacyjnych czy nawożonych pól uprawnych.

Jak wygląda liść brzozy?

Betula pendula, bo tak po łacinie nazywa się brzoza pospolita (lub biała, piaskowa, brodawkowata), rośnie w całej Europie, a nawet na Syberii – w lasach suchych i wilgotnych, na łąkach, terenach górzystym i w parkach. Lubi glebę kamienistą lub piaszczystą. Spotyka się także brzozę złotą, żółtą, niebieską, papierową, bagienną i cukrową.

Opis liścia brzozy

Liście brzozy mają kształt owalny, trójkątny lub przypominają romb, 0,5-14 cm długości oraz 0,5-8 cm szerokości – w zależności od gatunku. Podzielone na ogonek liściowy i blaszkę liściową ułożone są często na krótkich pędach. Brzeg liścia jest ząbkowany. Wiosną młode liście wydzielają lepką substancję przez liczne gruczoły żywiczne i wtedy należy je zbierać. Posiadają aromatyczny zapach i lekko gorzki smak.

Liść brzozy – właściwości lecznicze

To niepojęte, że liście brzozy stanowią tak bogate źródło składników aktywnych, do których należą flawonoidy, garbniki, żywice, witamina C i prowitamina K, kwasy organiczne (np. jabłkowy i cytrynowy), trójterpeny, olejki eteryczne oraz sole mineralne.

Liście brzozy mają działanie moczopędne, napotne i przeciwreumatyczne. Poprawiają przemianę materii, działają odtruwająco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się przy przewlekłych infekcjach dróg moczowych. Poprawia zdolność filtracyjną nerek, pobudza wydalanie moczu, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych. Liście brzozy stosuje się również przy chorobach skórnych oraz w pielęgnacji włosów.

Liście brzozy – zastosowanie

Produkty z liści brzozy mogą okazać się korzystne dla zdrowia osób, które odchudzają się, mają problemy reumatyczne lub z zatrzymywaniem wody w organizmie, są przeziębione, cierpią na zapalenie nerek i układu moczowego, mają kłopoty ze skórą (trądzik młodzieńczy, łuszczyca, wysypki, pryszcze, tłusta skóra), włosami czy paznokciami. Pomagają w obrzękach na tle niedomogi sercowo-nerkowej, kamicy moczowej i leczeniu choroby gośćcowej.

Herbata z liści brzozy

Napar z liści brzozy jest pomocny dla osób z nadwagą, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Herbatka pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, usuwa toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Pomaga pozbyć się opuchlizny, niweluje obrzęki oraz cellulit wodny. Usprawnia trawienie oraz poprawia przemianę materii, dzięki czemu efekty odchudzania są szybciej widoczne. Domowa odżywka z liści brzozy zapewnia lśniące i sprężyste włosy.

Herbatę z liści brzozy można kupić w sklepach zielarskich oraz aptekach stacjonarnych i internetowych. Aby sporządzić napar z liści brzozy, należy jedną łyżkę liści zalać szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Następnie odstawić na dziesięć minut i przecedzić. Pić małymi porcjami jedną lub dwie szklanki w ciągu dnia, najlepiej między posiłkami.

Jedzenie liści brzozy

Zielarze zwracają uwagę, że w odróżnieniu od innych drzew występujących w naszym kraju, jadalne są całe liście brzozy. Mogą być np. wykorzystywane jako składnik sałatek. Nieocenioną pomocą przy lekkich stanach zapalnych dróg moczowych i niewydolności nerek jest nalewka z liści brzozy. Aby w warunkach domowych sporządzić nalewkę, potrzebujemy 10 g wysuszonych młodych liści brzozy lub 30 g świeżych oraz 0,5 l wódki 40 proc.

Liście należy umieścić w zamykanym słoju i zalać alkoholem, a następnie pozostawić na dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Po tym czasie liście należy dokładnie wycisnąć, przecedzić przez gazę i przelać ciecz do butelki z ciemnego szkła. Zwykle zaleca się pić ok. 20-40 kropli nalewki trzy razy dziennie.

Liście brzozy na kolana

Napar w liści brzozy pomaga przy zapaleniu stawów oraz reumatyzmie i gośćcu. W sklepach zielarskich dostępny jest syrop z liści brzozy, który ma dobry wpływ na cały organizm. Wzmacnia go i zdecydowanie poprawia odporność, więc najlepiej pić go po zimie. Do sporządzenia syropu potrzebny jest kilogram liści brzozy, kilogram cukru oraz dwa litry wody. Na wstępie należy umyć liście brzozy i lekko je osuszyć, a następnie drobno posiekać, zalać wrzątkiem i odstawić na noc pod przykryciem. Rano przecedzamy liście przez gazę, dokładnie wyciskamy, dodajemy cukier i po wymieszaniu doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy chwilę na małym ogniu. Gotowy syrop przelewamy do wyparzonych butelek.

Liść brzozy – przeciwwskazania

Preparatów z brzozy nie należy stosować podczas terapii przeciwwirusowej, gdyż napar z liści powoduje wydalenie z organizmu wszystkich substancji obcych, w tym leków. W trakcie ciąży oraz podczas karmienia piersią stosowanie liści brzozy należy skonsultować z lekarzem. Liście brzozy trzeba odstawić w razie wystąpienia reakcji alergicznej. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą.