Herbaciane kąpiele — czym są i jaką herbatę wybrać do higieny ciała?

Herbaciane kąpiele to zabiegi zawarte w ofercie najlepszych SPA, lecz z powodzeniem możemy je przeprowadzić także w domowym zaciszu.  Z artykułu dowiesz się:
  • czym są herbaciane kąpiele,
  • jak przygotować herbacianą kąpiel,
  • na co pomagają kąpiele w herbacie,
  • jak często brać kąpiel w herbacie,
  • jaką herbatę wybrać do kąpieli?
Rytuał przygotowywania herbacianych kąpieli jest bardzo dobrze znany w japońskich kręgach kulturowych. Do Europy dotarł stosunkowo niedawno, jednak już zdążył zyskać spore grono miłośników. Zafascynowane są nim zwłaszcza kobiety, które lubią dbać nie tylko o prawidłową higienę, ale również o swoją urodę. Jakie korzyści przynosi kąpiel w herbacie i jak przygotować się do tego typu zabiegu w domowym zaciszu? Czytaj także: Macierzanka – zwykła roślina o niezwykłych właściwościach

Herbaciana kąpiel – kosmetyczna rewolucja?

Kąpiel w herbacie to stosunkowo nowe zjawisko, dla niektórych brzmiące dosyć enigmatycznie. Wydaje się prawdziwą kosmetyczną rewolucją, jednak warto mieć świadomość, że herbaciane kąpiele są powszechnie znane Azjatkom, a zwłaszcza Japonkom. Już od wielu lat praktykują one tego typu rytuał w domowym zaciszu. Jest to jeden z sekretów ich gładkiej, pięknej skóry i urody, którą zachowują na długie lata. W Polsce trend herbacianych kąpieli dopiero się rozwija, głównie dzięki mediom społecznościowym i blogerom, którzy intensywnie go promują. Kąpiel w herbacie dostarcza korzyści dla ciała i ducha. Powoduje wygładzenie skóry i delikatne nawilżenie. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, iż przygotujemy ją w zaledwie kilka minut, w dodatku bardzo niskim kosztem. Nie musimy wybierać się do SPA, aby zaznać nieco relaksu i skorzystać z kąpieli w herbacie. Jak przygotować herbaciną kąpiel? Herbaciana kąpiel dla niektórych brzmi bardzo zachęcająco, inni obawiają się, że nie będą mogli skorzystać z jej dobrodziejstw. Powód jest prosty, a mianowicie chodzi o brak wanny w domu. Tymczasem wiele kobiet radzi sobie w ten sposób, że przygotowuje bieg w prysznicowym brodziku, ewentualnie w misce, mocząc stopy czy dłonie – każde rozwiązanie jest dobre, aby sprawdzić, jak właściwie działa herbata od zewnątrz.

Herbacianą kąpiel przygotowujemy następująco:

  • do wanny, brodzika czy miski nalewamy wodę – najlepiej ciepłą, lecz nie gorącą,
  • dodajemy sporządzony wcześniej herbaciany lub ziołowy napar – ok. 200-250 ml,
  • dodajemy kilka kropel olejku herbacianego,
  • dodajemy pozostałe składniki – sól do kąpieli, kwiaty, wybrane zioła, w zależności od preferencji.
Olejek z drzewa herbacianego do kąpieli może całkowicie zastąpić napar – pamiętajmy jednak, aby w takim przypadku dodać go nieco więcej do wody. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby w krótkim czasie zacząć kosmetyczny rytuał bądź zwyczajnie nie dysponują dobrej jakości liśćmi. Pamiętajmy, że kąpiel z dodatkiem olejku bądź herbacianego naparu powinna trwać ok. 20 minut. Po tym czasie nie płuczemy ciała zwykłą wodą, tak aby herbata mogła się odpowiednio wchłonąć. Jeśli nie dysponujemy w domu wanną, kąpiel możemy przygotować zgodnie z powyższym przepisem, ale w miednicy, jednak wtedy ograniczamy nieco ilość naparu, np. do 100-150 ml.

Na co pomaga i jakie efekty przynosi herbaciana kąpiel?

Kąpiel w herbacie może przynieść wiele korzyści zarówno w kontekście urody, jak i samopoczucia psychicznego. Azjatki posiłkują się naturalnymi składnikami, które pomagają im zachować młodzieńczy wygląd na długie lata. Nie ulega wątpliwości, że taka kąpiel pozytywnie wpływa na skórę, dostarczając jej sporych ilości witamin i innych, cennych składników. Wiele zależy jednak od tego, jaki rodzaj herbaty dodamy do wody. Przykładowo, zielona słynie z zawartości witamin, pomaga również ujędrnić skórę. Tymczasem największą popularnością cieszy się kąpiel w czarnej herbacie, którą zdecydowana większość z nas ma w swoich kuchennych szafkach. Ten rodzaj dobrze pielęgnuje naskórek. Co ciekawe, taka kąpiel pomaga zredukować opuchliznę, zapobiega również rozwojowi stanów zapalnych. W kontekście samopoczucia psychicznego powinniśmy zwrócić uwagę na to, że nic nie relaksuje tak dobrze, jak wanna pełna ciepłej wody. Zwłaszcza w jesienne i zimowe dni stanowi ona prawdziwe ukojenie dla duszy. Warto jednak zadbać o to, aby nie było to zwyczajne zanurzenie się w wodzie – dobrze, jeśli kąpieli towarzyszy aromaterapia. Herbata wydziela specyficzny zapach, który – w zależności od jej rodzaju – może działać uspokajająco bądź pobudzająco. Jeśli potrzebujemy chwili dla siebie, a zarazem chcemy zadbać o ciało, to nie ma nic lepszego, niż kąpiel w dobrej jakości herbacie.

Jak często warto brać herbacianą kąpiel?

Wśród miłośników alternatywnych sposobów dbania o urodę często pojawia się pytanie, jak często można brać kąpiel w herbacie? Okazuje się, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby zanurzać się w specyficznej, wodnej mieszance nawet każdego dnia, choć zdecydowana większość z nas nie bierze kąpieli tak często, stawiając raczej na szybki prysznic. Jest to ekologiczne i praktyczniejsze rozwiązanie na co dzień. Z drugiej strony, aby odczuć pozytywne efekty herbacianych kąpieli, warto przynajmniej raz w tygodniu pozwolić sobie na mały relaks. Pamiętajmy, aby zmieniać rodzaje suszu. W jednym tygodniu możemy zdecydować się na kąpiel w zielonej herbacie, aby w kolejnym wybrać olejek herbaciany do kąpieli. Nasza skóra lubi różnorodność, a dodatkowo stosunkowo szybko przyzwyczaja się do produktów pielęgnacyjnych (także tych naturalnego pochodzenia), dlatego warto wprowadzać zmiany. Miłośnicy ekologicznego stylu życia mogą wybierać krótsze kąpiele w herbacie, dzięki którym będą pielęgnować np. dłoni bądź stóp. Tutaj również warto poświęcić czas na tego typu rytuał minimum raz w tygodniu. Jeśli skóra jest przesuszona bądź czujemy, że potrzebuje nawilżenia, pozwólmy sobie na herbaciane kąpiele nieco częściej.

Jaką herbatę wybrać do herbacianej kąpieli?

Do przygotowania kąpieli herbacianej możemy wybierać różne rodzaje herbat, w zależności od naszych preferencji. Właściwości poszczególnych odmian przedstawia poniższa tabela:
Rodzaj herbaty Właściwości
Czarna Pielęgnuje skórę, pomaga zwalczać stany zapalne i redukuje opuchliznę.
Zielona Działa antyoksydacyjnie, nawilża i pielęgnuje naskórek, dostarczając sporych ilości witamin.
Rozmaryn Działa oczyszczająco na skórę.
Szałwia Działa na skórę ściągająco.
Czerwona Pomaga poradzić sobie z drobnymi niedoskonałościami, np. z wypryskami.
Biała Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, dostarcza skórze spore ilości witamin.
Jeśli chcemy, aby kąpiel dodała energii, postawmy na herbatę z grejpfrutem bądź innego rodzaju owocami cytrusowymi. Zadziałają pobudzająco, a dodatkowo pomogą pielęgnować skórę. Dobrym rozwiązaniem będzie również herbata do kąpieli z dodatkiem malin bądź jagód goi, które wydzielają ciekawy zapach, co może stanowić swego rodzaju aromaterapię. Pamiętajmy, że do wody możemy dodać również różnego typu olejki eteryczne, które sprawią, że cały rytuał stanie się jeszcze przyjemniejszy. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie dodawać np. olejku miętowego do wody wieczorem, gdyż jego zapach może zadziałać pobudzająco.

FAQ:

 

Czym jest herbaciana kąpiel?

Herbacianą kąpiel można przygotować w wannie, brodziku czy w misce, dodając do wody odpowiednią ilość naparu bądź olejku herbacianego.

Jak często można przygotowywać sobie herbaciane kąpiele?

Nie ma przeciwwskazań, aby kąpać się w herbacie codziennie, jednak eksperci zalecają, aby celem utrzymania optymalnych rezultatów przeprowadzać rytuał przynajmniej raz w tygodniu.

Jakiego rodzaju herbaty użyć do przygotowania kąpieli?

Herbaciną kąpiel można przygotować z dodatkiem praktycznie każdego rodzaju herbaty lub ziół. Wiele zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć, gdyż każdy rodzaj charakteryzują nieco inne właściwości.