Wspaniały świat herbaty

Herbata to wyjątkowy napój. Im ją bardziej poznajemy, tym bliżej jesteśmy ideału. Mistrzowie ceremonii herbacianej starali się dostosować codzienne życie do wyrafinowania, jakie panowało w pawilonie herbacianym.

Uważali, że w każdych okolicznościach należy zachować pogodę ducha, a konwersację prowadzić tak, by nigdy nie naruszyć harmonii otoczenia. Ważny jest krój i kolor ubrania, postawa i sposób chodzenia. Wszystkie te rzeczy są istotne – nie mamy bowiem prawa zbliżyć się do piękna, póki sami nie staniemy się piękni.

Lu Tung – poeta z czasów dynastii Tang, pisał o herbacie: „Pierwsza czarka zwilża mi usta i przełyk, druga wyzwala z osamotnienia, trzecia przenika me jałowe wnętrze, by znaleźć w nim pięć tysięcy zwojów zapisanych przedziwnymi znakami. Przy czwartej lekko się pocę – całe zło życia uchodzi ze mnie porami. Przy piątej czuje się oczyszczony, szósta zaprasza mnie do królestwa nieśmiertelnych, siódma – ach nie zdołam wypić więcej. Czuję tylko chłodny powiew wiatru w rękawach. Gdzie jest Peng Laishan? Niech przeniosą mnie tam słodkie podmuchy wietrzyka”.

Poznajmy wspaniały świat herbaty – potraktujmy filiżankę herbaty jako sposób na relaks, wyciszenie, wypijmy ją z przyjaciółmi, porozmawiajmy – zbudujmy nowy świat herbaty w sobie.