Esencja to wyciąg z roślin aromatycznych, koncentrat olejków eterycznych; a także zagęszczony roztwór alkoholowy jakiejś substancji, zwykle pochodzenia roślinnego. Potocznie jednak esencja to mocny napar z liści herbaty.
Ekspertami w mocnym zaparzaniu herbaty są mieszkańcy Azji. Przez całe wieki używano tam samowarów, na których stawiano imbryk z wrzącą esencją herbacianą.
W temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza uaktywniają się garbniki, które działają ściągająco i odkażająco (na wschodzie esencja herbaciana zastępuje jodynę), witaminy B1 i B6, zapobiegające otyłości; wyparza się puryna i rutyna, która uelastycznia naczynia krwionośne. Herbata, jeśli jest mocno zaparzona, zabezpiecza przed chorobami krążenia, serca, niewydolnością mózgu, kłopotami z zapaleniem śluzówki, nawet przed grypą.
Do gotowania esencji używa się osobnego, wyparzonego czajniczka. Suchą herbatę zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy przez dwie minuty, po czym zostawiamy na pół godziny, żeby dobrze naciągnęła.