Zielona herbata na cholesterol?

Portal internetowy wp.pl w swoim dziale „zdrowie & fitness” opublikował na początku lutego 2016 r. tekst na temat wpływu zielonej herbaty na poziom cholesterolu w organizmie. Materiał ciekawy, choć opierający się na badaniach opublikowanych w 2012 roku w „American Journal of Clinical Nutrition”.

W tekście pt.: „Cudowne właściwości zielonej herbaty” przeczytamy m.in.: „Możliwe, że słyszeliście już, iż picie zielonej herbaty jest dobrego dla waszego serca, ale czy wiedzieliście, że taka konsumpcja obniża także poziom cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko niepełnosprawności w wieku starczym? Odkrycia dotyczące cholesterolu wynikają z analiz 14 kontrolowanych testów przeprowadzonych na próbie 1136 uczestników, a wyniki zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.”

Redakcja przytacza wnioski: „Odkryto korelację wyższego spożycia zielonej herbaty (bądź ekstraktu) ze zmniejszonym poziomem cholesterolu całkowitego oraz złego cholesterolu LDL. W poziomie cholesterolu HDL nie zauważono żadnych zmian.”