Sok z brzozy to znany od wieków w medycynie naturalnej środek zapobiegający wielu schorzeniom i pomagający w ich leczeniu. Wykazuje także działanie przeciwbólowe, dlatego można sokiem z brzozy zastąpić aspirynę. Według Słowian, brzoza miała magiczną moc i wydzielała dodatnią energię. Nie darmo w dawnych czasach sok z brzozy nazywano eliksirem życia. Najlepiej zrobić w drzewie otwór, do którego wkłada się lejek lub drewnianą rurkę i… czekać. Nawet nie przeczuwacie, ile soku można pozyskać w ciągu doby. To cudowny eliksir także na odchudzanie!
Brzoza jest drzewem rozpowszechnionym głównie na półkuli północnej. Znajduje dobre warunki do wegetacji zarówno w kole podbiegunowym, jak w gorących rejonach Azji. Ma białe smukłe pnie z czarnymi plamami, zielone ostre liście, które jesienią zmieniają kolor na żółty i odpadają (młode liście pokryte są gumowatą substancją) oraz elastyczne gałęzie. Kora jest jasna – od białej przez żółtawą do czerwonawo-brązowej.
Sok z brzozy – kiedy pozyskać?
Sok z brzozy można pozyskiwać z pnia, liści, a nawet pączków na przełomie marca i kwietnia. To niskokaloryczny płyn, który w 95 proc. składa się z wody. Reszta to substancje niezbędne do życia człowieka. Aby wydobyć sok, trzeba wiertarką nawiercić w pniu otwór na głębokość około 3-4 cm i wstawić w niego rurkę lub lejek, a do drugiego końca rurki przymocować plastikową butelkę, żeby miał do czego spływać. W ciągu doby możemy uzyskać aż 5 l soku. Drzewo przeznaczone do pozyskiwania wody brzozowej powinno być zdrowe i mieć co najmniej dziesięć lat.
Na początku sezonu sok z brzozy jest przejrzysty, a pod koniec może być lekko mętny. Wyróżnia się delikatnym słodkim smakiem. Po napełnieniu butelki sokiem należy załatać otwór w drzewie specjalną substancją chroniącą brzozę przed uszkodzeniem. Sok powinien być przechowywany w lodówce w szklanym naczyniu. Przydatność do spożycia wynosi tylko kilka dni. Aby przedłużyć ważność cieczy, można dodać do niej odrobinę spirytusu. Mniej znany jest ocet brzozowy, który powstaje w procesie fermentacji. Najlepszą formą konserwowania soku jest mrożenie. Płyn nie nadaje się do pasteryzacji.
Sok z brzozy – właściwości
Sok pozyskuje się z brzozy brodawkowatej oraz brzozy omszonej. Otrzymana z nich substancja zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B, magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń i miedź, kwas jabłkowy, cytrynowy oraz aminokwasy i sole mineralne. Woda brzozowa jest używana w gospodarstwie domowym i medycynie naturalnej do walki z wieloma dolegliwościami i schorzeniami.
Wyczerpany po zimie organizm jest podatny na infekcje wirusowe i grypopodobne. Sok z brzozy pity regularnie wzmacnia odporność całego organizmu. Wspomaga pracę układu immunologicznego. Polecany jest w szczególności dla dzieci i osób starszych. Oskoła zalecana jest przede wszystkim po antybiotykoterapii. W medycynie ludowej wykorzystywana jest do zapobiegania raka, w szczególności raka płuc. Sok polecany jest osobom palącym papierosy. Zawarte saponiny wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu.
Sok z brzozy – na co pomaga?
Picie soku z brzozy pomaga łagodzić dokuczliwe bóle reumatyczne, szczególnie związane z rwą kulszową, ma właściwości przeciwbólowe (kości, mięśnie, stawy) oraz przeciwgorączkowe, przeciwdziała anemii, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego (zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca), działa moczopędnie, odtruwa organizm oraz zapobiega tworzeniu się złogów i kamieni moczowych.
Łagodzi dokuczliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego wywołane głównie przez wrzody żołądka, ma właściwości wspomagające funkcjonowanie wątroby, niszczy kamienie moczowe, jest skuteczny w leczeniu bólu głowy, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu korzonków czy zapaleniu stawów. Regularne spożywanie ma działanie wzmacniające i tonizujące.
Woda brzozowa wzmacnia włosy, przeciwdziała łysieniu, usuwa łupież, poprawia wygląd i kondycję skóry, pomagając zwalczyć trądzik, zaskórniaki i zatkane pory. Płukanka z soku z brzozy może pomóc w przypadku włosów słabych, skłonnych do wypadania, mało puszystych i pozbawionych blasku. Ekstrakt z kory brzozy doskonale wpływa na sprężystość skóry. Nadaje się jako naturalny lek na blizny, rany i oparzenia, gdy jest używany do okładów i przemywania. Sok z brzozy ma zastosowanie w kuracjach pulmonologicznych (m.in. problemy z tarczycą).
Sok z brzozy – jak pić?
Sok z brzozy można pić sam lub jako dodatek do innych produktów spożywczych, np. miodu. Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych, należy go spożywać na zimno. W celach zdrowotnych zaleca się stosowanie trzy razy dziennie po 25-50 ml przez około 2-3 tygodni. Przy kuracjach mających na celu zmniejszenie widoczności cellulitu należy spożywać około 3/4 szklanki soku dziennie przez sześć tygodni.
Sok z brzozy na odchudzanie
Jedną z substancji brzeziny (oskoły) jest kwas chlorogenowy, który ułatwia pozbywanie się tłuszczu z organizmu oraz zmniejsza apetyt, co sprzyja utracie wagi. Sok poprawia przemianę energii. W trakcie kuracji oczyszczającej warto odstawić takie produkty jak kawa, herbata czy alkohol.
Sok z brzozy – przeciwwskazania
Soku brzozowego nie powinny stosować osoby uczulone na pyłek brzozy, chorzy leczący się na niewydolność układu moczowego czy pacjenci z obrzękami spowodowanymi niesprawnym działaniem serca i nerek. Nadwrażliwość objawia się takimi reakcjami skórnymi, jak wysypka, swędzenie skóry czy mdłości.