Herbata a dna moczanowa – jakie zioła warto pić przy tej chorobie?

cup of tea with dried chamomile flowers
Dna moczowa to przypadłość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak wygląda relacja herbata a dna moczanowa?  Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Podpowiadamy również:
 1. Czym jest dna moczanowa?
 2. Herbata a dna moczanowa – korzyści prozdrowotne
 3. Herbata a dna moczanowa – przeciwskazania
 4. Herbata ziołowa a dna moczanowa – jakie zioła będą najlepsze?
 5. Co jeszcze można pić na dnę moczanową? 

Czym jest dna moczanowa? 

Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ok. 2% populacji. W rzeczywistości jednak przypadków zachorowań jest znacznie więcej. Wiele osób ignoruje bowiem objawy tej choroby i zaczyna z nimi żyć. Tak jednak wcale nie musi być – pomocne okazują się bowiem domowe sposoby leczenia. Dna moczanowa to schorzenie znane już od czasów starożytności, m.in. za sprawą Hipokratesa, który jako pierwszy opisał tę chorobę w IV wieku p.n.e. Kolejnych odkryć poczyniono w XVII w., kiedy w guzkach dnawych wykryto kryształki. Z kolei w 1798 r., odkryto, że są one zbudowane z kwasu moczowego. Obecnie jednak na temat tej choroby wiemy znacznie więcej. Często określana również jako skaza moczanowa, choroba ta zagraża głównie mężczyznom. Statystycznie bowiem, dna moczanowa dotyka od 5 do 28 mężczyzn na 1000 oraz od 1 do 6 na 1000 kobiet. U obu płci problemy dna moczanowego zaczynają się po 40 r.ż., a u pań – zwłaszcza po okresie menopauzy. Co więcej, schorzenie to jest chorobą zapalną stawów. Często towarzyszą jej również inne choroby, np. hiperurykemia, która polega na nadmiernym stężeniu kwasu moczowego we krwi. Ten z kolei powstaje z powodu katabolizmu zasad purynowych. Z czasem kwas ten ulega krystalizacji i zaczyna osadzać się m.in. w płynie stawowym, choć może do tego dojść także i w innych tkankach. Ciekawe jest również to, że kwas moczowy, czyli moczan sodu występuje we krwi. Do powstania skazy moczanowej dochodzi więc, gdy poziom moczanu w organizmie zaczyna przekraczać jego normę, co prezentuje poniższa tabelka:
  Kobiety Mężczyźni
Moczan w normie 150–340 µmol/l 200–420 µmol/l
Skaza moczanowa   535,32 µmol/l  535,32 µmol/l
Mimo, iż pomiędzy normami moczanu we krwi kobiet i mężczyzn istnieje dość spora różnica, o dnie moczanowej możemy powiedzieć wtedy, gdy poziom kwasu moczowego we krwi w przekroczy granicę 9 mg/dl. To właśnie wtedy nawet u 80% osób zaczną kształtować się objawy dny moczanowej oraz towarzyszące im zapalenie stawów. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że dna moczanowa jest chorobą uwarunkowaną genetyczne, Oznacza to wiec, że nie sposób jest się nią zarazić od drugiej osoby. Skaza moczanowa pojawia się wskutek nadprodukcji kwasu moczowego. Co więcej, prawdopodobieństwo zachorowania na dnę moczanową wzrasta u pacjentów, którzy prowadzą niekorzystny styl życia. Zła dieta (zwykle bogatopurynowa), nadużywanie alkoholu, stres oraz życie w biegu – to czynniki, które sprzyjają występowaniu skazy moczanowej. A ta z kolei objawia się silnym i nagłym bólem, który zrywa się w okolicy stawów. Bólom bardzo często towarzyszą również obrzęki i zaczerwienienie stawów. Mogą one być odczuwane zarówno w stawie kolanowym, skokowym, jak i śródstopno-paliczkowym. To jednak jeszcze nie wszystko. Nieleczona dna moczanowa może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak dna przewlekła. Na tym etapie stan zapalny obejmuje wiele stawów jednocześnie. Na szczęście jednak objawy tej choroby można w dużej mierze zniwelować. Rozpoznanie skazy moczanowej polega na badaniach krwi pod kątem poziomu stężenia kwasu moczowego. Analizom można poddać również płyn stawowy pacjenta. Chorego leczy się farmakologiczne lekami, które są dopasowane do jego stanu. Niezwykle pomocne stają się również zielona herbata oraz inne zioła lecznicze. I choć samej choroby nie da się nimi uleczyć, to z pomocą tych naparów można złagodzić wywołane nią dolegliwości, zwłaszcza ból. czym jest dna moczanowa 

Herbata a dna moczanowa – korzyści prozdrowotne

Herbata posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, należy dokonać podziału na herbatę zieloną i czarną. Pomimo wielu podobieństw, działanie lecznicze zaparzonych z ich liści wywarów może się nieco różnić. 

Zielona herbata a dna moczanowa

Bogata w puryny zielona herbata jeszcze do niedawna była odradzana osobom chorym na dnę moczanową. Okazuje się jednak, że było to błędem – co dowiodły wyniki badań chińskiego zespołu naukowców, które opublikowano w Journal of Clinical Rheumatology. Poddanym badaniom chorym codziennie podawano 2 g ekstraktu z zielonej herbaty. Okazało się, że po upływie 2 tygodni u pacjentów odnotowano spadek poziomu kwasu moczowego. I to nawet o 35% w stosunku do grupy, która przez ten czas otrzymywała placebo. Warto jednak zaznaczyć, że aby dostarczyć organizmowi 2 g ekstraktu z zielonej herbaty, trzeba wypić ok. 7 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Więcej informacji na temat herbaty znajdziesz również na naszym blogu..

Czarna herbata a dna moczanowa

Ze względy na dużą ilość puryn zawartych w czarnej herbacie, chorym na dnę moczanową odradza się spożywania tego naparu. Zawarte w niej alkaloidy purynowe (m.in. teina, teobromina i teofilina) mogą bowiem podnieść ilość kwasu moczowego we krwi, co pogorszy stan zdrowia chorego. Na szczęście jednak istnieją inne herbaty ziołowe, które pomogą choremu powrócić do zdrowia.

Herbata a dna moczanowa – przeciwwskazania

Ze względu na dużą zawartość teiny zielonej herbaty na dnę moczanową nie powinny stosować osoby, które zmagają się z problemami takimi jak:
 • Nadciśnienie;
 • Choroby serca;
 • Jaskra.
Stosowania herbaty w celach leczniczych odradza się również w przypadku małych dzieci. W internecie można się również spotkać z informacjami, że herbaty nie powinny spożywać osoby cierpiące na dnę moczanową oraz kamicę moczanową. W świetle najnowszych badań wiadomo jednak, że zielona herbata pomoże zredukować ilość kwasu moczowego we krwi. herbata ziołowa a dna moczanowa

Herbata ziołowa a dna moczanowa

Do najpopularniejszych naparów ziołowych na dnę moczanową należą m.in.:
 • Zimowit jesienny – zawiera on alkoloidy, które skutecznie zapobiegają przemieszczaniu się leukocytów do miejsca zaatakowanego chorobą. Co więcej, pomaga on także utrzymać właściwy poziom pH w tkankach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że roślina ta jest bardzo toksyczna, przez co można ją stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.
 • Liście brzozy – przyrządzony z nich napar wykazuje działanie urykozuryczne, czyli moczopędne. W praktyce oznacza to więc, że napar z nich zwiększa wydalanie moczu, a wraz z nim mocznik.
 • Ziele nawłoci – roślina ta zawiera flawonoidy, które przyspieszają wydalanie moczu, a wraz z nim także i wszystkich innych szkodliwych substancji.
 • Pokrzywa – napar z pokrzywy usuwa z organizmu wszystkie toksyczne substancje, a przy okazji reguluje również przemianie materii. Co więcej, regularne picie naparów z pokrzywy odprowadza skutecznie złogi kwasu moczowego. Tym samym rozwiązuje niektóre dolegliwości reumatyczne.
 • Czystek – sprzyja detoksykacji organizmu oraz zapobiega zapaleniom. W dodatku działa moczopędnie i przyspiesza wydalanie mocznika. 
Wiele z tych roślin wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, a na efekty ich stosowania nie trzeba długo czekać. Czystek a dna moczanowa Czystek posiada wiele właściwości leczniczych, w tym m.in. świetnie łagodzi dolegliwości bólowe i posiada właściwości antyseptyczne. Ponadto działa on odkwaszająco i moczopędnie. Więcej na temat czystka przeczytasz w artykule: Czystek – 15 powodów, dla których warto pić z herbatę z czystka. Co jeszcze można pić na dnę moczanową? Osobom zmagającym się z dną moczanową poleca się również stosowanie produktów takich jak:
 • Liście laurowe;
 • Kurkum;
 • Ziele angielskie;
 • Jałowiec;
 • Ostropest plamisty;
 • Estragon;
 • Korzeń lubczyku;
 • Korzeń mniszka lekarskiego;
 • Strąki fasoli;
 • Korzeń wilżyny;
 • Kłącze perzu;
 • Znamiona kukurydzy.
Warto również pamiętać o tym, że terapia dny moczanowej powinna opierać się na zmianie stylu życia na zdrowszy.

FAQ

Komu grozi dna moczanowa?

Schorzenie to dotyka od 5 do 28 na 1000 mężczyzn oraz od 1 do 6 kobiet na 1000. Częściej choroba ta występuje więc u mężczyzn – najczęściej po 40 r.ż.

Czy dną moczanową można się zarazić?

Nie, dna moczanowa jest chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Ile filiżanek zielonej herbaty pić dziennie na dnę moczanową?

Chorym zaleca się przyjmowania 2 mg ekstraktu z zielonej herbaty, co jest równoznaczne z wypiciem 7 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Co na dnę moczanową?

Poza zieloną herbatą w leczeniu dny moczanowej poleca się również stosowanie produktów takich jak: liście laurowe, kurkuma, ziele angielskie, jałowiec, ostropest plamisty, estragon itd.

Herbata ziołowa a dna moczanowa – jakie zioła będą najlepsze?

Bardzo przydatne w łagodzeniu objawów tej choroby są także zioła i tzw. fitoterapia, czyli ziołolecznictwo. Istnieje bowiem wiele roślin, które stosowane w postaci naparów, potrafią złagodzić objawy dny moczanowej.