Porcelanowy imbryk do herbaty – co warto wiedzieć?

Porcelanowy imbryk do herbaty to elegancki element zastawy stołowej. Co warto wiedzieć o tym naczyniu? Czego dowiesz się z poniższego tekstu:
 • jaka jest historia porcelanowych imbryków;
 • jak wybrać imbryk idealny, który umożliwi przygotowanie doskonałej herbaty;
 • jak prawidłowo parzyć herbatę w imbryku;
 • jak powinna być podawana herbata w imbryku.
Jeżeli jesteś smakoszem herbaty i interesuje Cię temat zestawów herbacianych, konieczne przeczytaj też artykuł: artykuł poświęcony tej tematyce.

Imbryk porcelanowy – historia, pochodzenie

Porcelanowy imbryk do herbaty to naczynie, którego historia rozpoczęła się w Chinach. Współcześni historycy twierdzą, że porcelana może pochodzić nawet z zupełnych początków naszej ery. Popularność zyskała około siódmego stulecia. Z czasem, porcelanowe wytwory zaczęły rozprzestrzeniać się i pojawiać na terenie innych krajów – pierwszym z nich była Japonia. Później, Japończycy, modyfikując tradycyjne chińskie porcelanowe imbryki, stworzyli  kyusu – czajniczki służące przede wszystkim do parzenia zielonej herbaty. Filiżanki, talerze i imbryki porcelanowe, według legendy, dotarły do Europy dzięki podróżom Marco Polo. Początkowo wszystkie naczynia były sprowadzane z Chin, a pierwotni twórcy nie zdradzali sekretu produkcji. Dopiero w XVIII w. na terenie Niemiec, udało się odtworzyć przepis na wyprodukowanie  prawdziwej porcelany. Obecnie imbryki do herbaty są ogólnodostępne. Nadal jednak te wykonane z wysokiej jakości porcelany, ozdobione przepięknymi motywami, są niezwykle wartościowe i wykorzystywane podczas wyjątkowych okazji. Polska jest też krajem, w którym niezwykle silne są tradycje dotyczące produkcji wyrobów z porcelany. Jest to praca wymagająca doświadczenia, która często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. 

Jak wybrać właściwy imbryk porcelanowy?

Aby kupić prawdziwy, porcelanowy imbryk do herbaty, należy przede wszystkim nauczyć się rozróżniać imbryki od standardowych dzbanków czy czajników. Jakie są podobieństwa i zasadnicze różnice między tymi naczyniami?
  Imbryk Dzbanek
Podobieństwa
 • pokrywka,
 • uchwyt,
 • podobny kształt,
 • pokrywka (jednak nie w każdym przypadku),
 • uchwyt,
 • podobny kształt (nieco bardziej smukły),
Różnice
 • charakterystyczny ,wygląd „bańki”,
 • bogate zdobienia,
 • z reguły dopasowany do kompletu filiżanek,
 • sitko na liście.
 • proste naczynie do odmierzania wody lub podawania napojów,
 • brak zdobień, prosty design.
Imbryki wykonane z porcelany doskonale nadają się do parzenia herbaty dzięki temu, że długo utrzymują temperaturę. Wybierając się na zakupy warto upewnić się, że wybrany produkt faktycznie jest wykonany z tego materiału. Obecnie dostępne są też ciekawe, niestandardowe rozwiązania zwiększające użyteczność imbryków, takie jak chociażby podgrzewacze, które poprzez ciepło płynące z zapalonej świeczki, na bieżąco utrzymują przygotowany napój w optymalnej temperaturze. Takie świeczki można kupić w wielu sklepach z akcesoriami domowymi pod nazwą „tealight”. Co ciekawe, imbryki wykonane z prawdziwej porcelany są niezwykle uniwersalne. Można parzyć w nich nie tylko tradycyjną, czarną herbatę, ale też wszelkiego rodzaju napary z różnorodnych ziół, herbatę portugalską, zieloną, czerwoną, a nawet owocową. Wiele osób wykorzystuje też to naczynie do przygotowywania ulubionej kawy.  Szukając idealnego, porcelanowego imbryka, warto dopasować go do pozostałych elementów składających się na zastawę stołową. Spójność wzorów i kolorów jest bardzo istotna. Nawet najpiękniejszy imbryk nie będzie prezentował się dobrze w towarzystwie niedopasowanych kubków i talerzy. Często dobrym pomysłem może okazać się kupienie całej zastawy jednocześnie – z reguły tego rodzaju sposób gwarantuje najbardziej estetyczny wygląd stołu. imbryk porcelanowy historia pochodzenie

Imbryki do herbaty – jak parzyć w nich herbatę?

Imbryk do herbaty to porcelanowe to naczynie, które przyda się w każdym domu. Niezbędne jest jednak jego prawidłowe użytkowanie, które pozwoli wydobyć cały aromat z esencji herbaty. Cały proces w dużej mierze zależy od rodzaju naparu, który ma zostać przygotowany. Poszczególne herbaty wymagają zalewania liści wodą o określonej temperaturze. Jakie są najważniejsze zasady prawidłowego korzystania z imbryka porcelanowego?
 • Imbryk powinien zostać kilkukrotnie przepłukany wrzątkiem przed wsypaniem ulubionej herbaty;
 • W przypadku przygotowywania herbat czarnych – woda powinna osiągnąć poziom połowy imbryka, a zalewając herbatę zieloną, woda nie może zająć większej objętości niż 1/4 naczynia;
 • Po zalaniu herbaty wrzątkiem, imbryk powinien zostać jak najszybciej zakryty pokrywką, a specjaliści polecają też przykrycie całości serwetką (najlepiej wykonaną z lnu). Dzięki temu aromaty tak łatwo się nie ulotnią;
 • To, jak długo należy parzyć daną herbatę, zależy od wielu czynników. Wpływ na tę kwestię ma przede wszystkim rodzaj przygotowywanej herbaty, a także twardość wody;
 • Po zaparzeniu, napój należy od razu przelać do przygotowanych wcześniej filiżanek. 
Wiele czynników ma wpływ na ostateczny smak herbaty. Warto pamiętać o tym, że nawet woda złej jakości może sprawić, że przygotowany napój będzie niesmaczny. Mając wątpliwości dotyczące tej kwestii, warto po prostu wykorzystywać wodę butelkowaną. Wszystkie dodatki powinny zostać dodane na samym końcu procesu. Cytryna czy cukier wsypane do imbryka przed zaparzeniem suszu wpłyną nie tylko na gorszy smak, ale także sprawią, że wytworzą się związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia.  jak podawac herbate w imbryku porcelanowym

Jak podawać herbatę w imbryku porcelanowym?

Porcelanowy imbryk do herbaty – w szczególności w połączeniu z pasującymi filiżankami – to naczynie, które doskonale nadaje się na eleganckie przyjęcia i wielkie uroczystości. Wiele osób lubi też czuć się wytwornie na co dzień i przygotowuje herbatę w imbryku każdego popołudnia. Jak prawidłowo podać napój w tym naczyniu, aby goście poczuli się ekskluzywnie? Przede wszystkim, warto wiedzieć kiedy należy podać herbatę w imbryku. Optymalny moment to koniec obiadu – najlepiej już po zaserwowaniu deseru. Tradycyjnie herbata powinna zostać podana gościom w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz – w ogrodzie. Obecnie jednak takie zwyczaje są rzadko honorowane. Najlepszym pomysłem będzie zastosowanie wyżej wspomnianego podgrzewacza. Herbata zaparzona w imbryku powinna zostać podana gościom już przelana do filiżanek. Czasem praktykuje się też pozostawienie wypełnionych kubeczków na przygotowanym do tego celu stoliku.  Kupując imbryk, należy dobrać do niego filiżanki. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu. Czasem jednak warto puścić wodze fantazji i samemu skompletować zestaw do parzenia i picia herbaty. Klasyczna, idealna filiżanka, powinna być wykonana z jak najcieńszej porcelany oraz przyozdobiona wytwornymi wzorami. Obecnie popularnością cieszą się również filiżanki szklane czy ceramiczne.  Herbata może być spożywana w towarzystwie różnorodnych dodatków. Wszystko zależy od kultury a także upodobań kulinarnych. Na stoliku, na którym znajduje się imbryk, zaleca się umieszczenie m.in. cukru czy śmietanki. Czasem mogą pojawić się też bardziej niestandardowe produkty, jak chociażby mleko jaka.

Najczęściej zadawane pytania

Czym imbryk różni się od standardowego dzbanka do herbaty?

Imbryk to naczynie służące do parzenia herbaty. Od standardowego dzbanka różni się chociażby kształtem – forma przypomina nieco pękaty garnuszek. Imbryk wyposażony jest także w sitko na liście, posiada wiele bogatych zdobień, a także jest z reguły dopasowany do zestawu filiżanek.

Ile czasu parzyć herbatę w imbryku?

Nie da się jednoznacznie określić ile czasu należy parzyć herbatę. Jest to bowiem uzależnione od rodzaju naparu. Należy jednak dobrze zapoznać się z czasem maksymalnym – napój przebywający w imbryku zbyt długo może stać się gorzki i niesmaczny.

Skąd pochodzą imbryki porcelanowe?

Imbryki porcelanowe pochodzą z Chin. Ich produkcja upowszechniła się w XVII w. n.e., a następnie zostały one przewiezione w różne miejsca na całym świecie, W Europie zaczęto wytwarzać własne imbryki porcelanowe w Niemczech, w XVIII w.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]