Płukanka do włosów z herbaty – naturalne farbowanie

dark female hair on whole background, close up
Czy płukanka do włosów z herbaty pomoże w skutecznym odświeżeniu koloru? Kiedy warto ją wprowadzić do rutynowej pielęgnacji? Czego dowiesz się z poniższego tekstu:
 • jakie właściwości zdrowotne ma płukanka do włosów z herbaty;
 • jaką płukankę wybrać: z zielonej czy czarnej herbaty;
 • w jaki sposób przygotować płukankę;
 • jak nałożyć płukankę na włosy;
 • jak często można powtarzać ten proces;
 • czy płukanka może niszczyć włosy i wpływać negatywnie na ich kondycję.
Jeśli interesuje Cię temat wpływu ziół na problemy z włosami czy trądzikiem, przeczytaj też artykuł nasz artykuł poświęcony tym problemom.

Płukanka do włosów z herbaty – właściwości zdrowotne

Liście herbaty są wykorzystywane na szeroką skalę w branży kosmetycznej. Wpływają korzystnie na urodę, a także wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Szczególną popularnością cieszą się kosmetyki z zielonej herbaty. Płukanka do włosów z niej może okazać się doskonałym sposobem na poprawę kondycji fryzury. Jest to możliwe dzięki substancjom zawartym w liściach, a są to:
 • polifenole;
 • węglowodany;
 • białka;
 • ligniny;
 • popiół;
 • aminokwasy;
 • tłuszcze;
 • kwasy alifatyczne;
 • chlorofil;
 • kofeina;
 • teofilina i teobromina.
Duża ilość produktów kosmetycznych dostępnych na rynku zawiera w składzie zieloną i czarną herbatę. Mówi się o tym, że płukanka z zielonej herbaty do włosów – podobnie jak szampony czy odżywki, które zawierają ekstrakt z tej rośliny – doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów zniszczonych i suchych. Wysoka zawartość katechin wpływa na to, że herbata hamuje wydzielanie się łoju. Tym samym zmniejsza intensywność przetłuszczania się włosów. Jej właściwości pozytywnie wpływają na łagodzenie stanów zapalnych i zmniejszanie obrzęków – doskonale nadaje się więc dla osób, które mają skłonność do podrażnień. Zielona herbata pomaga też w zwalczaniu łupieżu, a jej dodatkowym atutem jest przyjemny zapach.  Płukanka do włosów z herbaty może wyraźnie poprawić kondycję włosów wypadających i łamliwych. Substancje odżywcze wzmacniają strukturę włosa, a także tworzą warstwę ochronną na skórze głowy. Zaobserwowano wyjątkowo atrakcyjne efekty w połączeniu stosowania herbaty i ekstraktu z żeń-szenia. Płukanka do włosów z czarnej herbaty polecana jest osobom regularnie poddającym się zabiegowi koloryzacji – pomaga nie tylko utrzymać intensywny kolor, ale także przyspiesza porost włosów i zmniejsza ich suchość. aerial view of woman with a hot cup of tea

Płukanki do włosów z zielonej czy czarnej herbaty?

Płukanki do włosów z herbaty, wykonane w domowych warunkach, mogą przynieść doskonałe efekty i sprawić, że włosy będą silne i lśniące. Ważny jest jednak dobór środków, które będą odpowiadały potrzebom jakie sygnalizuje stan kosmyków. Czym różnią się płukanki z czarnej i zielonej herbaty? Jakie mają zastosowanie?
Płukanka do włosów z czarnej herbaty  Płukanka do włosów z zielonej herbaty
 • oferuje efekt kolorystyczny – przyciemnia włosy o mniej więcej jeden, dwa tony;
 • przedłuża świeżość;
 • nadaje włosom gładkości;
 • refleksy, które zmieniają odcień pod wpływem światła;
 • pomaga w łuszczeniu się skóry głowy;
 • czasem umożliwia zmniejszenie widoczności pojedynczych, siwych włosów.
 • zawiera w składzie kofeinę, która zapobiega wypadaniu włosów;
 • korzystnie wpływa na proces zwalczania łupieżu;
 • dzięki witaminie B włosy stają się nawilżone i zmniejsza się łamliwość końcówek;
 • wzmacnia włosy.

Jak przygotować płukankę do włosów?

Zarówno zielona, jak i czarna herbata na włosy, pomagają w regeneracji skóry głowy i sprawiają, że fryzura wygląda na zdrowszą. A jak przygotować płukankę, aby była skuteczna i wywierała korzystny wpływ na wygląd? Zielona herbata wzmacnia włosy w największym stopniu jeśli będzie przygotowana ze świeżych lub suszonych liści. Co prawda, można zastąpić je pięcioma czy sześcioma torebkami herbaty ekspresowej, jednak dadzą one mniej spektakularny efekt. Przygotować należy również sok z cytryny oraz trzy filiżanki wody. Całość zagotować, a następnie odcedzić. Po przestygnięciu można już użyć mieszanki. W przypadku płukanki z czarnej herbaty wystarczy po prostu zagotować wodę i zalać wrzątkiem trzy lub cztery torebki herbaty. Celem jest ożywienie koloru – warto więc poczekać kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin, aby uzyskany efekt był faktycznie widoczny. Podobnie wygląda też przygotowywanie preparatu z herbaty rozmarynowej czy rumiankowej. 

Jak stosować płukankę do włosów?

Po przyrządzeniu płukanki do włosów, należy ją odpowiednio zastosować. Tylko prawidłowe użycie będzie w stanie zagwarantować oczekiwane efekty. Sposób nałożenia w dużej mierze zależy od rodzaju herbaty, z której płukanka została wykonana. W przypadku stworzenia mieszanki z zielonej herbaty, warto przelać całość do spryskiwacza. Dzięki temu możliwa będzie równomierna aplikacja. Takiej płukanki nie należy zmywać. W przypadku herbaty czarnej, stworzony preparat należy zostawić na włosach przez kilkanaście minut. Całość można spłukać. W podobny sposób należy stosować herbatę z rumianku. W tym przypadku należy jednak wiedzieć, że płukanka rozjaśnia kosmyki. W celu zmaksymalizowania efektu, należy pozostawić przyrządzoną płukankę na włosach przez dłuższy czas.  Warto pamiętać o tym, że płukanki, które zawierają w swoim składzie sok z cytryny, mogą wysuszać włosy. Dlatego, aby zmaksymalizować efekty, warto podczas codziennej pielęgnacji stosować odżywki nawilżające, aby nie doprowadzić do efektu odwrotnego niż ten oczekiwany.  cozy home composition with a cup of tea, teapot and scandinavian decor details.

Jak często można stosować płukankę do włosów?

Płukanki do włosów powstały z myślą o odświeżaniu koloru. Są one niezwykle korzystne dla struktury włosa – nie wnikają do jego środka, a jedynie pokrywają go od strony zewnętrznej. Dzięki temu, mogą również korzystnie wpływać na odżywienie kosmyków. Należy jednak stosować je z odpowiednią częstotliwością. W przypadku płukanek z herbaty, decydującym czynnikiem jest obecność cytryny lub octu. Jeśli preparat nie zawiera tych składników – można stosować go nawet codziennie. Jest to jednak niepotrzebne, gdyż efekt z reguły utrzymuje się przez 2,3 mycia.  Decydując się jednak na stosowanie płukanki z cytryną lub octem, częstotliwość powinna zostać znacznie ograniczona. Raz lub dwa razy w tygodniu to maksimum, które umożliwi osiągnięcie korzystnego efektu. Składniki te bardzo wysuszają włosy. Warto więc równolegle stosować odżywki i maski. Doskonałym połączeniem mogą okazać się chociażby płukanki z herbaty oraz maski i odżywki, które w swoim składzie zawierają wodę ryżową, keratynę, biotynę czy jedwab. 

Czy płukanka do włosów może niszczyć włosy?

Płukanki do włosów wykonane z naturalnych składników, z reguły wpływają na włosy w korzystny sposób. Pewnym wyjątkiem są jednak te preparaty, które w swoim składzie zawierają ocet jabłkowy lub cytrynę. Aby nie doszło do uszkodzeń struktury, należy dodać do mieszanki odpowiednią ilość tych produktów. Łyżka octu powinna przypadać na szklankę wody – podobnie ma się sprawa w przypadku użycia soku z cytryny.  Aby móc w pełni bezpiecznie, bez żadnych obaw, wykorzystywać prozdrowotne właściwości herbaty, warto postawić na płukanki, które nie wykorzystują kwaśnych substancji. Ryzyko zniszczenia struktury włosa przez naturalną płukankę z liści herbacianych – zarówno zielonej, jak i czarnej, rozmarynowej czy rumiankowej – jest bliskie zeru. Korzyści zdecydowanie przeważają nad minimalnym ryzykiem przesuszenia. Dlatego zdecydowanie warto włączyć płukanki do swojej codziennej pielęgnacji.

Najczęściej zadawane pytania:

Kto powinien stosować płukankę z czarnej herbaty?

Płukanka z czarnej herbaty dedykowana jest Paniom, które chcą odświeżyć kolor swoich włosów. Przyciemnia ona kolor, a jednocześnie gwarantuje korzystny wpływ na strukturę włosa.

Czy herbata wpływa korzystnie na włosy?

Herbata jest wykorzystywana przez wielu producentów kosmetyków – można odnaleźć ją w składzie różnych szamponów i odżywek. Nawilża włosy, wzmacnia ich strukturę, wygładza je i zmniejsza łamliwość końcówek.

Jak przygotować płukankę z herbaty?

Płukankę z czarnej herbaty można przygotować po prostu zalewając kilka torebek wrzątkiem. Decydując się na wykonanie preparatu z zielonej herbaty, warto dodać również cytrynę lub ocet jabłkowy.