Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć naturalny składnik, który poradzi sobie z zaskórnikami, podrażnieniami słonecznymi czy znienawidzonym cellulitem. Wybawienie znajduje się w kuchni – w liściach zielonej herbaty. Niekiedy z zazdrością patrzymy na cerę Azjatek. One już od pokoleń pielęgnują swoją skórę wykorzystując właśnie naturalne kosmetyki z liści Camellia Sinensis. Przyjrzyjmy się właściwościom herbaty i spróbujmy samodzielnie wykonać kilka wartościowych mieszanek z jej użyciem.
Zielona herbata dla cery
Długa lista zalet zielonej herbaty sprawia, że firmy kosmetyczne i farmaceutyczne chętnie stosują jej ekstrakt w swoich produktach. Moda na kosmetyki naturalne i robione samodzielnie sprawia, że na blogach i stronach internetowych pojawia się też coraz więcej przepisów na domowe maseczki, toniki i kremy z herbatą. Jakie preparaty do pielęgnacji twarzy z tym składnikiem są godne uwagi?
Na pewno warto zwrócić uwagę na kosmetyki przeciwzmarszczkowe, dzięki właściwościom zielonej herbaty związanym z opóźnieniem starzenia komórek. Kremy z tym składnikiem nie są zastrzeżone dla cery dojrzałej. Na rynku są dostępne kosmetyki z zieloną herbatą dla nastolatków. Dzięki hamowaniu aktywności gruczołów łojowych takie kremy są doskonałe dla skóry przetłuszczającej się i z wypryskami. Na półkach drogerii znajdziemy też kosmetyki z ekstraktem z zielonej herbaty przeznaczone do skóry naczynkowej. Jak już wspomnieliśmy składnik wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi podrażnienia. Zielona herbata często pojawia się też w składzie toników i maseczek. Przykładem jest antybakteryjny tonik normalizujący firmy Bielenda lub tonik oczyszczający Botanical z wyciągiem z japońskiej zielonej herbaty. Na zakończenie odrobina relaksu. Okłady z zielonej herbaty na okolice oczu to sposób na zniwelowanie cieni pod oczami i poprawienie kondycji skóry w tym wrażliwym miejscu.
Domowy tonik z zieloną herbatą
Tonik możemy także przygotować samodzielnie. Wystarczy zaparzyć łyżeczkę liści zielonej herbaty w wodzie o temperaturze ok. 70 stopni, a następnie przelać do szklanej butelki. Taki domowy kosmetyk przechowujemy w lodówce. Tonik jest zdatny do użytku tylko kilka dni.
W wersji do cery tłustej możemy dodać ¼ szklanki octu jabłkowego, a do toniku do cery suchej ¼ szklanki soku z aloesu.
Zielona herbata dla ciała
O jakim ciele marzy każda kobieta? Przede wszystkim gładkim, jędrnym i bez cellulitu. Z pomocą przychodzi oczywiście zielona herbata. Dzięki zawartej w liściach kofeinie nie ma sobie równych w walce z znienawidzoną skórką pomarańczową. Najlepiej stosować zieloną herbatę zarówno w formie napoju jak i jako składnik balsamu do ciała. Działanie ochronne i antybakteryjne bohatera naszego artykułu potwierdzają także dostępne na rynku balsamy do opalania (np. Lirene Sensitive) i płyny do higieny intymnej z jego dodatkiem m.in. firmy Bielenda.
Wśród kosmetyków nawilżających na uwagę zasługuje energetyzujący balsam do ciała Zielona Herbata z firmy Eveline, a w odświeżeniu ciała dobrze sprawdzi się peeling Peggy Sage z owocami cytrusowymi i zieloną herbatą.
Wśród długiej listy zalet liści Camellia Sinensis i ich zastosowań w kosmetyce musi się znaleźć piękny, świeży zapach. Perfumy z nutą zielonej herbaty są idealne zwłaszcza na lato. Najbardziej znana na rynku jest woda perfumowana Elizabeth Arden Green Tea.
Zielona herbata dla włosów
Wspomnieliśmy o tym, że składniki zawarte w zielonej herbacie pomagają obniżyć aktywność gruczołów łojowych. Dzięki tej właściwości herbata jest wykorzystywana w produkcji szamponów przeciwłupieżowych i preparatów dla włosów przetłuszczających się. Dobre kosmetyki z tym składnikiem mogą też pomóc w wypadaniu włosów. W sklepach można znaleźć np. odżywkę wzmacniającą H. Keragin z Pharmaceris. Wśród szamponów polecany przez internautki jest naturalny kosmetyk marki O’right – Organics Baeuty.
Maseczka do włosów z zielonej herbaty
Nie trzeba wydawać fortuny, aby zaopatrzyć swoją toaletkę w kosmetyki wykorzystujące zbawienne działanie zielonej herbaty. W domu samodzielnie możecie wykonać maseczki, wcierki i płukanki do zniszczonych, pozbawionych blasku i wypadających włosów. Oto nasza propozycja, która sprawdzi się zwłaszcza do osłabionych włosów z rozdwajającymi się końcówkami.
Dwie łyżeczki zaparzonej zielonej herbaty połącz z sokiem z połowy pomarańczy oraz połowy cytryny. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję i natłuścić skórę głowy dodaj ok. dwóch łyżek oliwy. Preparat wmasuj w skórę głowy i pozostaw na ok. 30 minut, najlepiej pod foliowym czepkiem i ręcznikiem, aby wzmocnić działanie. Po tym czasie spłucz i umyj włosy szamponem. Zamiast cytrusów możesz zastosować także żółtko jaja kurzego. Ta wersja pobudzi włosy do wzrostu.