Herbata na urodę

Fermentacja czy oksydacja – jakim procesom zostaje poddana herbata?

Nie dość, że herbata pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i to nie tylko fizyczne, to jeszcze potrafi nas upiększyć. Często z zazdrością i podziwem patrzymy na cerę i figurę Azjatek – pamiętajmy, że one od pokoleń pielęgnują swoją skórę wykorzystując właśnie naturalne kosmetyki z liści Camellia Sinensis.

Herbata poradzi sobie z zaskórnikami, podrażnieniami słonecznymi czy znienawidzonym cellulitem. Przyjrzyjmy się właściwościom herbaty i spróbujmy samodzielnie skomponować kilka wartościowych mieszanek.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata ma nie tylko właściwości oczyszczające i wspomagające trawienie, ale też dzięki przeciwutleniaczom, spowalnia starzenie komórek i może zapobiegać rozwojowi nowotworów.

Polifenole – to składniki herbaty, zwłaszcza czarnej i zielonej. Są to związki rozpuszczalne w wodzie i łatwo wiążą się z białkami. Najważniejsze dla nas jest to, że mają właściwości ściągające skórę – dlatego też tak chętnie wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków. Polifenole to silne antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki. Mają również pozytywny wpływ na wzmocnienie tkanki łącznej i chronią przed promieniowaniem UV.

Tiamina czyli witamina B1 pomaga w gojeniu się ran, dzięki czemu jest skuteczna m.in. w walce z trądzikiem pospolitym i świądem. Łagodzi również stany zapalne, podwyższa metabolizm tkanki tłuszczowej – dlatego wykorzystuje się ją do redukcji cellulitu i łojotoku.

Kolejna z grupy witamin B – ryboflawina – pomaga utrzymywać prawidłowe pH skóry. Reguluje proces jej rogowacenia, utrzymuje naturalny kolor cery i zapobiega wypadaniu włosów.

Niacyna czyli witamina B3 – najwięcej zawierają jej zielona i czarna herbata. Witamina ta ma duże znaczenie przy ochronie skóry przed słońcem i w regulacji gospodarki wodnej.

Z pielęgnacją skóry najczęściej kojarzona jest witamina A. Niektórzy nazywają ją witaminą młodości, ponieważ opóźnia procesy starzenia. Pomaga w nawilżaniu i regeneracji naskórka, działa też korzystnie na włosy i paznokcie.

Popularna witamina C, czyli kwas askorbinowy, to jeden z najczęściej stosowanych składników preparatów przeciwzmarszczkowych. Hamuje działanie wolnych rodników, bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny, wyrównuje też koloryt skóry.

Witamina K jest niezastąpiona w pielęgnacji skóry naczynkowej. Pomaga w redukcji cieni pod oczami i wzmacnia naczynia włosowate.

Herbata zawiera oczywiście alkaloidy czyli kofeinę, teobrominę i teofilinę. Kofeina działa energetyzująco, a kosmetyki z jej domieszką pomagają zwalczać cellulit i ujędrniają skórę. Pomaga też w syntezie melaniny, dlatego firmy wykorzystują go przy produkcji produktów samoopalających.

O bogactwie zielonej herbaty świadczą również sole mineralne, czyli związki wapnia, magnezu, żelaza, sodu, fosforu, miedzi, fluoru, manganu, krzemu i jodu. Każdy z nich ma istotny wpływ na kondycję skóry, włosów, zębów i paznokci. W kosmetyce często stosuje się krzem uczestniczący w syntezie kolagenu. Z kolei kosmetyki i maści z cynkiem zwężają pory, łagodzą stany zapalne i pomagają utrzymać właściwe pH skóry. Preparaty z wapniem doskonale nawilżają ciało.

Zielona herbata i doskonała cera

Nie tylko firmy kosmetyczne i farmaceutyczne chętnie stosują jej ekstrakt w swoich produktach. Moda na kosmetyki naturalne i robione samodzielnie sprawia, że na blogach pojawia się coraz więcej przepisów na domowe maseczki, toniki i kremy z herbatą. Jakie preparaty do pielęgnacji twarzy z herbatą są godne uwagi?

Na pewno warto zwrócić uwagę na preparaty przeciwzmarszczkowe – dzięki właściwościom zielonej herbaty – opóźniają starzenie się komórek. Jednak kremy z ekstraktem z herbaty nie są zastrzeżone jedynie dla cery dojrzałej. Na rynku są dostępne również kosmetyki dla nastolatków – są doskonałe dla skóry przetłuszczającej się i z wypryskami. Na półkach drogerii znajdziemy też kosmetyki z ekstraktem z zielonej herbaty przeznaczone do skóry naczynkowej, wzmacniające naczynia krwionośne i łagodzące podrażnienia.

Zielona herbata często pojawia się w składzie toników i maseczek. Okłady z zielonej herbaty na okolice oczu to sposób na zniwelowanie cieni pod oczami i poprawienie kondycji skóry w tym wrażliwym miejscu.

Tonik z zieloną herbatą – zrób to sama

Aby otrzymać tonik z zielonej herbaty wystarczy zaparzyć łyżeczkę liści suszu herbacianego w wodzie o temperaturze ok. 70 stopni, a następnie przelać do szklanej butelki. Taki domowy kosmetyk przechowujemy w lodówce. Tonik jest zdatny do użytku tylko kilka dni. W wersji do cery tłustej możemy dodać ¼ szklanki octu jabłkowego, a do toniku do cery suchej ¼ szklanki soku z aloesu.

Zielona herbata dla ciała

O jakim ciele marzy każda kobieta? Przede wszystkim gładkim, jędrnym i bez cellulitu. Z pomocą przychodzi oczywiście zielona herbata. Dzięki zawartej w liściach kofeinie nie ma sobie równych w walce ze znienawidzoną skórką pomarańczową. Najlepiej stosować zieloną herbatę zarówno w formie napoju jak i jako składnik balsamu do ciała.

Wśród długiej listy zalet liści Camellia Sinensis i ich zastosowań w kosmetyce musi się znaleźć piękny, świeży zapach. Perfumy z nutą zielonej herbaty są idealne zwłaszcza na lato.

Zielona herbata dla włosów

Składniki zawarte w zielonej herbacie pomagają obniżyć aktywność gruczołów łojowych. Dzięki tej właściwości herbata jest wykorzystywana w produkcji szamponów przeciwłupieżowych i preparatów dla włosów przetłuszczających się. Dobre kosmetyki z tym składnikiem mogą też pomóc w wypadaniu włosów.

Maseczka do włosów z zielonej herbaty

Nie trzeba wydawać fortuny, aby zaopatrzyć swoją toaletkę w kosmetyki wykorzystujące zbawienne działanie zielonej herbaty. W domu samodzielnie możecie wykonać maseczki, wcierki i płukanki do zniszczonych, pozbawionych blasku i wypadających włosów. Oto nasza propozycja, która sprawdzi się zwłaszcza do osłabionych włosów z rozdwajającymi się końcówkami.

Dwie łyżeczki zaparzonej zielonej herbaty połącz z sokiem z połowy pomarańczy oraz połowy cytryny. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję i natłuścić skórę głowy dodaj ok. dwóch łyżek oliwy. Preparat wmasuj w skórę głowy i pozostaw na ok. 30 minut, najlepiej pod foliowym czepkiem i ręcznikiem, aby wzmocnić działanie. Po tym czasie spłucz i umyj włosy szamponem. Zamiast cytrusów możesz zastosować także żółtko jaja kurzego. Ta wersja pobudzi włosy do wzrostu.