Problemy z prostatą, włosami lub trądzikiem? Wypróbuj herbatę z ziela wierzbownicy

Problemy z prostatą, włosami lub trądzikiem? Wypróbuj herbatę z ziela wierzbownicy

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schreb.) to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny wiesiołkowatych. Rośnie w północno-zachodniej Afryce, w niemal całej Europie, na Bliskim Wschodzie, w Turcji, Iraku, Iranie, Afganistanie, Pakistanie, północnych Indiach i w Chinach. W Polsce gatunek bardzo pospolity. Jej okres kwitnienia przypada na miesiące letnie – od czerwca do września. Działanie lecznicze wykazują łodygi, liście i kwiaty.

Jest i była często stosowana w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Ma działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, leczy zmiany trądzikowe i inne niedoskonałości cery. Jest stosowana także jako środek pomocniczy w dolegliwościach prostaty, jako antidotum na łysienie i środek poprawiający trawienie.

Właściwości wierzbownicy drobnokwiatowej opisano dopiero w XIX wieku. Spopularyzowała ją austriacka zielarka Maria Treben w latach 80, zalecając na wszelkie problemy z prostatą, nerkami i pęcherzem.

Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa, podobnie jak inne rośliny z grupy Epilobium, stosowana jest w zapobieganiu i łagodzeniu objawów przerostu prostaty. Dzięki flawonoidom i fitosterolom zmniejsza ilość prostaglandyn, czyli hormonów powodujących stan zapalny tego gruczołu. Jest coraz częściej stosowana do wspomagania terapii lekami syntetycznymi.

Oprócz pozytywnego wpływu na prostatę wierzbownica drobnokwiatowa działa odkażająco na drogi moczowe dzięki zawartości kwasu ursolowego. Jest moczopędna – wspomaga odtruwanie organizmu.

Wierzbownica drobnokwiatowa działanie

Dzięki m.in. garbnikom, fitosterolom oraz flawonoidom wierzbownica drobnokwiatowa:

– działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,

– wspomaga leczenie w początkowym stadium przerostu gruczołu krokowego,

– oczyszcza organizmu z toksyn dzięki antyoksydantom – flawonoidom,

– pomaga w stabilizowaniu gospodarki hormonalnej organizmu,

– dzięki fitosterolom reguluje poziom cholesterolu we krwi,

– zmniejsza dolegliwości związane z trądzikiem,

– wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego.

Wierzbownicę drobnokwiatową stosuje się zarówno w formie tabletek, jak i w postaci herbaty. Tabletki oczywiście stosujemy zgodnie z zaleceniami zapisanymi na ulotce lub według zaleceń lekarza. Herbatę można pić 2-3 razy dziennie, przez okres kilku tygodni – najlepiej również stosując się do zaleceń lekarza.

Herbata z wierzbownicy drobnokwiatowej

Przygotowanie herbatki z wierzbownicy drobnokwiatowej jest bardzo proste, o ile zakupimy herbatki w saszetkach. Nieco więcej zachodu jest z przygotowaniem naparu z zasuszonych liści, kwiatów i łodygi wierzbownicy. Warto jednak zdobyć się na nieco więcej wysiłku – taki napar ma najwięcej właściwości leczniczych.

Jedną łyżkę stołową zasuszonego ziela zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kwadrans do zaparzenia – pod przykryciem. Następnie napar odcedzamy i przelewamy do filiżanki. Pijemy przed posiłkiem.

Herbatka z wierzbownicy drobnokwiatowej doskonale wpływa na cerę – reguluje poziom hormonów w organizmie oraz wspomaga go w procesie oczyszczania z toksyn. Poza tym ma właściwości antyłojotokowe – zmniejsza ilość wydzielania łoju, którego nadmiar jest problemem dla osób z cerą trądzikową. Pamiętajmy jednak o tym, że stosowanie jednocześnie leków i naparów z ziół może spowodować więcej złego niż dobrego. Tak więc, jeżeli bierzemy leki na trądzik, skonsultujmy dodatkowe stosowanie herbatki z wierzbownicy z lekarzem.

Wierzbownica drobnokwiatowa wykorzystywana jest również do produkcji kosmetyków lub leków przeznaczonych do zewnętrznej pielęgnacji skóry. Ekstrakt z tej rośliny jest składnikiem wielu kosmetyków takich jak kremy, toniki i żele do skóry tłustej i trądzikowej. Samodzielnie możemy stosować wystudzony napar z wierzbownicy do przemywania twarzy lub pokusić się o przygotowanie toniku na bazie intraktu z wierzbownicy.

Przygotowanie intraktu:

Bierzemy 1 część ziela z wierzbownicy (zasuszone liście, kwiaty i łodygi) i 5 części alkoholu 70%. Alkohol podgrzewamy do wrzenia (uwaga na możliwość zapłonu oparów alkoholu!) i zalewamy susz. Macerujemy przez 7 – 14 dni, codziennie potrząsamy naczyniem. Następnie filtrujemy i przelewamy do butelki. Zażywamy 2 – 3 razy dziennie po 10 ml, rozcieńczając uprzednio intrakt podwójną ilością wody.

Przygotowanie toniku:

Do 100 ml intraktu z wierzbownicy – rozcieńczonego 200 ml wody, dodać 5 ml nalewki z arniki i 100 ml spirytusu salicylowego lub kamforowego. Tonikiem przemywać twarz 2 razy dziennie.

Wierzbownica drobnokwiatowa, ze względu na właściwości antyłojotokowe, doskonale poradzi sobie z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. W tym celu stosujemy zewnętrznie płukanki na włosy oraz wewnętrznie herbatki z tej rośliny. Kurację kontynuujemy przez kilka tygodni. Jeżeli nie przynosi efektów, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej przeciwwskazania

Preparatów z wierzbownicy drobnokwiatowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące. Szczególnie nie zaleca się stosowania tabletek z wyciągiem z tego ziela na własną rękę. Również alergicy powinny z rozwagą stosować ziele wierzbownicy – przy pierwszych objawach uczulenia preparaty należy odstawić. Jako, że wierzbownica drobnokwiatowa ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, to może przyczynić się do zmiany długości cyklu menstruacyjnego u kobiet.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3.4]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.