Herbata z głogu – pogromca stresu i przyjaciel Twojego serca

Herbata z głogu – pogromca stresu i przyjaciel Twojego serca
Głóg jest jednym z najpiękniejszych drzew rosnących w Polsce. Cudownie kwitnie wiosną – białymi lub czerwonymi kwiatami, a później owocuje. Jego drobne, czerwone owoce często wykorzystywane są do przygotowywania produktów wspierających nasze zdrowie. Szczególnie popularne są nalewki, ale i herbaty. Dlaczego warto pić herbatę z głogu? Jak ją przygotować i w jakich dolegliwościach pomoże?

Głóg – właściwości

Jak to zostało wyżej wspomniane, głóg nie tylko pięknie się prezentuje, ale roślina ta zawiera w sobie wiele cennych dla naszego zdrowia składników. Od setek lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Ceniona była też w medycynie ludowej. Jeżeli samodzielnie przygotowujemy produkty na bazie głogu, to musimy pamiętać, że drzewa o kwiatach czerwonych nie mają właściwości leczniczych. To te o kwiatach białych lub o jasnoróżowej barwie wydają owoce zawierające cenne dla ludzkiego zdrowia składniki. Głóg jest bogatym źródłem szeregu witamin. Zawiera między innymi dużo witamin C, PP, A oraz witamin z grupy B. Ma także w swoim składzie cenne substancje odżywcze i korzystnie wpływające na nasze zdrowie, takie jak chociażby flawonoidy, fenolokwasy, garbniki i fitosterole. Oprócz tego głóg ma w sobie cenne olejki eteryczne. Zawiera też sporo błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego.

W jakich dolegliwościach pomaga głóg?

Herbata z głogu może być stosowana pomocniczo w takich dolegliwościach jak: -nadciśnienie; -nerwica; -choroby wieku starczego; -stres; -bezsenności; -nerwobóle; -infekcje dróg moczowych. Herbata z owoców głogu polecana jest także dla osób, które mają problemy z obniżoną odpornością, a także dla kobiet, które borykają się z problemem bolesnych miesiączek. Regularne picie herbaty z głogu może pomóc także w przypadku, gdy często mamy problemy z zaparciami. Jednak to właśnie w chorobach układu krążenia, w tym serca np. chorobie wieńcowej czy zaburzeniach rytmu serca lub w stanach stresowych, jako wsparcie innych kuracji stosuje się napar z głogu. Jeżeli chodzi o pomoc głogu przy problemach sercowych, to wskazuje się, że napar i wyciągi z głogu pomagają poprawić jego pracę – zwiększa się jego wydolność, dzięki czemu u chorych zmniejszają się takie objawy jak zmęczenie i duszności w czasie aktywności fizycznej. Zawarte w głogu procyjanidy korzystnie wpływają na ciśnienie krwi, co ma również znaczenie dla wydolności organizmu. Substancje te pozwalają też zminimalizować częstotliwość występowania zawrotów i bólów głowy. Napar z głogu może też wspomóc osoby, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, szczególnie „złego” LDL.

Herbata z głogu – co warto o niej wiedzieć?

Do przyrządzania przetworów z głogu najczęściej wykorzystywane są owoce. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest również liść głogu, szczególnie do przygotowywania naparów w domu. Równie popularna staje się herbata z kwiatu głogu, którą można przygotować samodzielnie poprzez zalanie kwiatów wodą i zagotowanie ich. Herbata z głogu jest w większości przypadków bezpieczna dla osób, które zdecydują się na jej picie. Jedynie osoby, które mają bardzo niskie ciśnienie krwi muszą uważać na to, ile przyjmują produktów zawierających głóg, gdyż ma on działanie obniżające ciśnienie krwi. Trzeba też pamiętać o tym, iż pierwsze efekty działania naparów z głogu można zobaczyć dopiero po pewnym czasie regularnego stosowania. Jeżeli nie będzie systematyczności, nie będzie również efektów prozdrowotnych.