Modna matcha

Portal internetowy Onet.pl opublikował 14 VII – za gazetą „The Telegraph”, ciekawy artykuł na temat japońskiej zielonej herbaty Matcha. Pisaliśmy już o niej wielokrotnie na naszym blogu, ale warto sięgnąć do tekstu opublikowanego na „onecie” – jest obszerny i zawiera sporo ciekawych informacji.

Redakcja onet.pl w artykule „Matcha to najzdrowsza na świecie zielona herbata. Poznajcie jej właściwości” wyjaśnia m.in. czym jest matcha: „Matcha to sproszkowana na puder zielona herbata, używana podczas tradycyjnej japońskiej ceremonii picia herbaty.” Autorzy przytaczają słowa żyjącego w VIII wieku mnicha buddyjskiego Eisai, który wprowadził zieloną herbatę do Japonii. Według niego matcha to „najlepsze lekarstwo na problemy natury umysłowej i medycznej, to sposób, by życie stało się pełnym”.

Z materiału dowiemy się również, że japońska sproszkowana herbata „(…) zawiera mnóstwo witamin i minerałów, ale najbardziej ceni się ją ze względu na bogactwo substancji chemicznych z grupy polifenoli, zwanych katechinami, które są jednymi z najmocniejszych przeciwutleniaczy. Jako sproszkowane w całości liście herbaty, matcha jest znacznie obfitszym źródłem katechnin, niż zwykłe zielone herbaty, które spożywa się w formie naparu, a liście wyrzuca. Jedno z badań wykazało, że matcha zawiera trzy razy więcej EGCG, czyli galusanu epigallokatechiny – pochodnej katechiny, przeciwutleniacza, któremu przypisuje się silne działanie przeciwnowotworowe, antywirusowe i korzystny wpływ na serce – niż zwykłe zielone herbaty.”

Portal onet.pl przytacza również badanie opublikowane w magazynie „American Journal of Clinical Nutrition” które sugeruje, że matcha może sprzyjać odchudzaniu. „Jego autorzy doszli do wniosku, że codzienne spożywanie filiżanki zielonej herbaty w proszku ›może mieć działanie prewencyjne i oddalać zagrożenie chorobami wynikającymi ze stylu życia, przede wszystkim otyłością‹.” – czytamy na portalu.

Na koniec dowiemy się jak przygotować matchę w tradycyjny sposób japoński: „(…) należy bambusową łyżeczką (chashaku) wsypać porcję sproszkowanej herbaty do podgrzanej uprzednio miseczki (chawan), zalać gorącą, lecz nie wrzącą wodą (około 70°C) a następnie roztrzepać specjalną bambusową miotełką (chasen), przypominającą z wyglądu pędzel do golenia.”