Międzynarodowy Dzień Herbaty – kiedy wypada?

Jesteś prawdziwym miłośnikiem herbaty? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że napój ten ma swoje międzynarodowe święto. Czym się ono charakteryzuje? Z poniższego artykułu dowiesz się:
 • Kiedy przypada Dzień Herbaty?
 • Z jakiego powodu ustanowiono Międzynarodowy Dzień Herbaty?
 • W jaki sposób się go celebruje?
Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzony jest dwa razy w roku. Kiedy przypada jego celebrowanie i dlaczego herbata doczekała się swojego święta poprzez dwa dni w roku? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zanim jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Jak prawidłowo parzyć herbatę?.

Kiedy ustanowiono i kiedy wypada międzynarodowe święto herbaty?

Plany ustanowienia Międzynarodowego Dnia Herbaty powstały w latach 2004-05 po World Social Forum w Bombaju (Indie) oraz Porte Allegre (Brazylia). Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzono 15 grudnia 2005 r. w New Delhi (Indie). Rok później świętowano go w Sri Lance. Wiele związków zawodowych organizowało w tym dniu zarówno sam Dzień Herbaty, jak i różnorodne konferencje, które go poprzedzały. Celebrowanie herbaty wywodzi się z następujących państw:
 • Nepalu,
 • Kenii,
 • Bangladeszu,
 • Wietnamu,
 • Indonezji,
 • Tanzanii,
 • Malawi,
 • Ugandy,
 • Malezji,
 • Indii.
Można zauważyć, że herbata swoje święto zawdzięcza państwom, które ją produkują. Mimo braku oficjalnego statusu wiele krajów zdecydowało się na celebrowanie herbaty 15 grudnia. Wśród państw tych można wymienić także Polskę. Ciekawą kwestią jest to, że Organizacja Narodów Zjednoczonych na prośbę Chin ustanowiła oficjalny Dzień Herbaty, który przypada 21 maja. Miało to miejsce po grudniowych obchodach święta tego napoju w 2019 roku. Dlaczego ONZ, zamiast ustanowić 15 grudnia jako oficjalną datę, przychyliło się do prośby Chin i wybrało właśnie 21 maja? Okazało się, że grudzień nie jest najodpowiedniejszym miesiącem do celebrowania takiego święta. W tym czasie na rynku nie ma nowych zbiorów ani świeżych liści. Można zauważyć, że branża herbaciana nie pracuje na najwyższych obrotach, jak ma to miejsce wiosną. Zupełnie inaczej jest w maju. To właśnie wtedy w państwach produkujących susz mają miejsce największe zbiory. Warto przypomnieć, że termin wiosennych żniw przypada już w lutym w Darjleeling (indyjska prowincja) — oczywiście przy sprzyjających warunkach. Z kolei w Japonii zbiory trwają nawet do maja. Ustanowienie daty pod koniec tego miesiąca sprawia, że do sprzedaży trafiają herbaty z pierwszych upraw (niezależnie od państwa, które ją plantowało). Warto jeszcze wspomnieć, że podczas ustanawiania oficjalnej daty wezwano ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa do koordynowania obchodów tego święta. W tym miejscu należy dodać, że Międzynarodowy Dzień Herbaty nie ma na celu jedynie jej celebrowania, a zwrócenie uwagi na dużo ważniejsze kwestie, które są z nią powiązane. Więcej o tym przeczytasz w następnym akapicie.

Jaki jest cel międzynarodowego święta herbaty?

Międzynarodowy Dzień Herbaty nie ma na celu promocji jej zakupu. Państwom, które go ustanowiły, zależy na zwiększeniu świadomego spożycia tego napoju. Chcą również zwrócić uwagę na aspekty kulturalne, ekonomiczne oraz wartości środowiskowe rośliny wśród ubogich społeczeństw, które często muszą mierzyć się brakiem żywności, czy nawet niedożywieniem. Celem Międzynarodowego Dnia Herbaty jest również zwrócenie uwagi obywateli i rządów na branżę herbacianą. Oprócz tego, państwa, które ustanowiły to święto, chcą, aby społeczeństwo skupiło się na pracownikach branży herbacianej, drobnych przedsiębiorcach i konsumentach. W Międzynarodowym Dniu Herbaty można organizować różnorodne degustacje oraz konferencje dotyczące zarówno jakości tegorocznych zbiorów, jak i sytuacji ekonomicznej plantatorów czy pracowników z branży.

Jak świętuje się Międzynarodowy Dzień Herbaty?

Chociaż oficjalną datą Międzynarodowego Dnia Herbaty, jest 21 maja, nic nie stoi na przeszkodzie, aby celebrować picie tego napoju 15 grudnia. Dla prawdziwych miłośników naparu sytuacja ta jest okazją do dwukrotnej uciechy związanej z ich ulubionym napojem. Pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się na myśl, jest oczywiście wypicie herbaty. Jednak w tak uroczystym dniu warto postawić na jej bardziej wyszukany rodzaj. Warto przygotować napar z oryginalnymi dodatkami lub oprzeć się na niecodziennych przepisach (znajdziesz je w poniższej tabeli). Oprócz tego można użyć dodatkowych akcesoriów do zaparzania takiego napoju (w przypadku korzystania ze sproszkowanej herbaty). Miłośnicy tego napoju mogą również spotkać się ze znajomymi i wspólnie uczcić dzień. W trakcie święta warto także dowiedzieć się czegoś więcej o herbacie. W tym celu można przeczytać książkę lub artykuł w Internecie. Ciekawym źródłem informacji może być, chociażby sposób życia osób zajmujących się zarobkowo produkcją tej rośliny. Nie można również zapomnieć o wsparciu rynku herbat — Fair Trade oraz Organic. Wybierając takie produkty można wzmocnić ich pozycję. Nie ma co ukrywać, że to właśnie one będą wieść prym w przyszłości. I co najważniejsze — w tym dniu warto wypić herbatę bardziej świadomie niż zwykle.

Nietypowe herbaty — inspiracje:

Nazwa herbaty Charakterystyka Przepis
Matcha Używana jest w Japonii w trakcie tradycyjnych ceremoniałów parzenia. Ma postać jasnozielonego proszku. Można ją nie tylko pić, ale również dodawać do deserów. Sproszkowaną Matchę razem ze specjalnymi akcesoriami można nabyć w odpowiednim sklepie stacjonarnym lub internetowym. Produkty i akcesoria:
 • jedna lub dwie łyżeczki sproszkowanej Matchy,
 • czarka (matchawan),
 • trzepaczka (chasen),
 • bambusowa łyżeczka (chashaku).
Sposób przygotowania: 1.     Wsyp jedną lub dwie bambusowe łyżeczki herbaty do czarki. 2.     Całość zalej 100 ml gorącej wody o temperaturze 80 °C. 3.     Przez ok. 30 sekund intensywnie mieszaj chasenem do powstania gęstej zielonej piany (chasen rozdrabnia proszek, po czym tworzy zawiesinę, dzięki czemu wypijesz całą zawartość herbaty). 4.     Dolej więcej wody w zależności od tego, czy wolisz mocniejszą, czy słabą herbatę. Ciekawostką jest, że chasen dzięki posiadaniu dużej ilości bambusowych wąsów umożliwia szybsze utworzenie tzw. jaspisowego musu. Mianem tym określa się idealną warstwę pianki na powierzchni Matchy.
Matcha latte Jest to połączenie zielonej herbaty Matchy ze spienionym mlekiem. Przygotowana herbata charakteryzuje się delikatniejszym smakiem niż tradycyjna Matcha. Jest również słodsza. Produkty i akcesoria:
 • jedna łyżeczka sproszkowanej Matchy,
 • 230-250 ml mleka krowiego, owsianego lub sojowego,
 • 1 łyżeczka syropu z agawy, miodu lub ksylitolu,
 • bambusowa miotełka chasen.
Sposób przygotowania: 1.     Do kubka wsyp jedną łyżeczkę Matchy. Zalej ją 50 ml wody w temperaturze 70-80 °C. 2.     Całość wymieszaj przy użyciu bambusowej miotełki chasen. 3.     Dodaj swój ulubiony słodzik, po czym wymieszaj składniki do ich połączenia. 4.     Podgrzej mleko i przy użyciu bambusowego chasena zrób piankę. 5.     Zalej powstałą pianką przyrządzoną wcześniej Matchę.
Międzynarodowy Dzień Herbaty powinien obchodzić każdy miłośnik tego napoju. Oprócz próbowania ciekawych połączeń smakowych warto zwrócić uwagę na główny cel tego święta. Dzięki temu każdy smakosz herbaty będzie podchodzić nieco bardziej świadomie do jej pozyskiwania.  

FAQ

Kiedy obchodzi się Międzynarodowy Dzień Herbaty?

Międzynarodowy Dzień Herbaty oficjalnie obchodzi się 21 maja. Drugą (nieoficjalną) datą jest 15 grudnia.

W jakim celu ustanowiono Międzynarodowy Dzień Herbaty?

Międzynarodowy Dzień Herbaty ustanowiono w celu zwrócenia uwagi na sposób życia plantatorów herbaty oraz pracowników związanych z tą branżą. Państwa, które ustanowiły Dzień Herbaty, chcą sprawić, aby osoby spożywające herbatę, były bardziej świadome, skąd pochodzi przygotowany napój i, jak wygląda sposób jej produkcji.

Międzynarodowy Dzień Herbaty — jak obchodzić?

Podczas Międzynarodowego Dnia Herbaty warto spożyć przygotowany napój bardziej świadomie. Oprócz tego można zainteresować się zbiorami herbaty oraz życiem jej plantatorów. Warto również przygotować herbatę przy pomocy tradycyjnych akcesoriów oraz z nietypowymi dodatkami.