Jesteś prawdziwym miłośnikiem herbaty? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że napój ten ma swoje międzynarodowe święto. Czym się ono charakteryzuje?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Międzynarodowy Dzień Herbaty powinien obchodzić każdy miłośnik tego napoju. Oprócz próbowania ciekawych połączeń smakowych warto zwrócić uwagę na główny cel tego święta. Dzięki temu każdy smakosz herbaty będzie podchodzić nieco bardziej świadomie do jej pozyskiwania.
- Kiedy przypada Dzień Herbaty?
- Z jakiego powodu ustanowiono Międzynarodowy Dzień Herbaty?
- W jaki sposób się go celebruje?
Na skróty
ToggleKiedy ustanowiono i kiedy wypada międzynarodowe święto herbaty?
Plany ustanowienia Międzynarodowego Dnia Herbaty powstały w latach 2004-05 po World Social Forum w Bombaju (Indie) oraz Porte Allegre (Brazylia). Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzono 15 grudnia 2005 r. w New Delhi (Indie). Rok później świętowano go w Sri Lance. Wiele związków zawodowych organizowało w tym dniu zarówno sam Dzień Herbaty, jak i różnorodne konferencje, które go poprzedzały. Celebrowanie herbaty wywodzi się z następujących państw:- Nepalu,
- Kenii,
- Bangladeszu,
- Wietnamu,
- Indonezji,
- Tanzanii,
- Malawi,
- Ugandy,
- Malezji,
- Indii.
Jaki jest cel międzynarodowego święta herbaty?
Międzynarodowy Dzień Herbaty nie ma na celu promocji jej zakupu. Państwom, które go ustanowiły, zależy na zwiększeniu świadomego spożycia tego napoju. Chcą również zwrócić uwagę na aspekty kulturalne, ekonomiczne oraz wartości środowiskowe rośliny wśród ubogich społeczeństw, które często muszą mierzyć się brakiem żywności, czy nawet niedożywieniem. Celem Międzynarodowego Dnia Herbaty jest również zwrócenie uwagi obywateli i rządów na branżę herbacianą. Oprócz tego, państwa, które ustanowiły to święto, chcą, aby społeczeństwo skupiło się na pracownikach branży herbacianej, drobnych przedsiębiorcach i konsumentach. W Międzynarodowym Dniu Herbaty można organizować różnorodne degustacje oraz konferencje dotyczące zarówno jakości tegorocznych zbiorów, jak i sytuacji ekonomicznej plantatorów czy pracowników z branży.Jak świętuje się Międzynarodowy Dzień Herbaty?
Chociaż oficjalną datą Międzynarodowego Dnia Herbaty, jest 21 maja, nic nie stoi na przeszkodzie, aby celebrować picie tego napoju 15 grudnia. Dla prawdziwych miłośników naparu sytuacja ta jest okazją do dwukrotnej uciechy związanej z ich ulubionym napojem. Pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się na myśl, jest oczywiście wypicie herbaty. Jednak w tak uroczystym dniu warto postawić na jej bardziej wyszukany rodzaj. Warto przygotować napar z oryginalnymi dodatkami lub oprzeć się na niecodziennych przepisach (znajdziesz je w poniższej tabeli). Oprócz tego można użyć dodatkowych akcesoriów do zaparzania takiego napoju (w przypadku korzystania ze sproszkowanej herbaty). Miłośnicy tego napoju mogą również spotkać się ze znajomymi i wspólnie uczcić dzień. W trakcie święta warto także dowiedzieć się czegoś więcej o herbacie. W tym celu można przeczytać książkę lub artykuł w Internecie. Ciekawym źródłem informacji może być, chociażby sposób życia osób zajmujących się zarobkowo produkcją tej rośliny. Nie można również zapomnieć o wsparciu rynku herbat — Fair Trade oraz Organic. Wybierając takie produkty można wzmocnić ich pozycję. Nie ma co ukrywać, że to właśnie one będą wieść prym w przyszłości. I co najważniejsze — w tym dniu warto wypić herbatę bardziej świadomie niż zwykle.Nietypowe herbaty — inspiracje:
Nazwa herbaty | Charakterystyka | Przepis |
Matcha | Używana jest w Japonii w trakcie tradycyjnych ceremoniałów parzenia. Ma postać jasnozielonego proszku. Można ją nie tylko pić, ale również dodawać do deserów. Sproszkowaną Matchę razem ze specjalnymi akcesoriami można nabyć w odpowiednim sklepie stacjonarnym lub internetowym. | Produkty i akcesoria:
|
Matcha latte | Jest to połączenie zielonej herbaty Matchy ze spienionym mlekiem. Przygotowana herbata charakteryzuje się delikatniejszym smakiem niż tradycyjna Matcha. Jest również słodsza. | Produkty i akcesoria:
|
FAQ
Kiedy obchodzi się Międzynarodowy Dzień Herbaty?
Międzynarodowy Dzień Herbaty oficjalnie obchodzi się 21 maja. Drugą (nieoficjalną) datą jest 15 grudnia.
W jakim celu ustanowiono Międzynarodowy Dzień Herbaty?
Międzynarodowy Dzień Herbaty ustanowiono w celu zwrócenia uwagi na sposób życia plantatorów herbaty oraz pracowników związanych z tą branżą. Państwa, które ustanowiły Dzień Herbaty, chcą sprawić, aby osoby spożywające herbatę, były bardziej świadome, skąd pochodzi przygotowany napój i, jak wygląda sposób jej produkcji.
Międzynarodowy Dzień Herbaty — jak obchodzić?
Podczas Międzynarodowego Dnia Herbaty warto spożyć przygotowany napój bardziej świadomie. Oprócz tego można zainteresować się zbiorami herbaty oraz życiem jej plantatorów. Warto również przygotować herbatę przy pomocy tradycyjnych akcesoriów oraz z nietypowymi dodatkami.