Biała herbata – warto ją pić!

herbata
Chińczycy powiadają, że herbata to cud natury. Czarna dobrze wpływa na florę jelitową i pomaga w zwalczaniu zatruć pokarmowych, zmniejsza uczucie senności i zmęczenia, pobudza układ nerwowy. Czerwona poprawia perystaltykę jelit, odtruwa organizm z toksyn, obniża cholesterol LDL (zły) i zwiększa HDL. Herbata zielona obniża poziom cukru i jest postrzegana jako napój chroniący przed nowotworami, obniża ryzyko choroby wieńcowej. A biała herbata? W Polsce jest stosunkowo mało popularna, a szkoda, bo zalet ma bez liku. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów herbaty, w tym czarna, zielona, biała, czerwona i ziołowa. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy smakowe i właściwości zdrowotne. Osoby, które piją dużo naparu wiedzą, jakie gatunki najlepiej im służą.

Biała herbata właściwości

Herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są niebezpiecznymi cząsteczkami, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek i przyspieszać proces starzenia się. Przeciwutleniacze obecne w herbacie mogą neutralizować te szkodliwe cząsteczki i wspierać ogólne zdrowie. Badania sugerują, że regularne spożywanie herbaty może pomagać w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i poprawie funkcji naczyń krwionośnych. Najmniej przetworzonym rodzajem herbaty jest biała herbata, która swoje wyjątkowe właściwości lecznicze i prozdrowotne zawdzięcza procesowi produkcji. Czy biała herbata jest zdrowsza od zielonej? Napar zawiera więcej składników odżywczych i witamin niż herbata czarna i zielona, dlatego biała nazywana jest królową herbat. Biała herbata otrzymywana jest z młodych pąków i liści wiecznie zielonego krzewu herbacianego, które natychmiast po zerwaniu są suszone w słońcu, by przerwać procesy fermentacyjne. Charakteryzuje się delikatnym aromatem i smakiem, co przysparza jej smakoszy na całym świecie. Warto wskazać, że w liściach białej herbaty znajdują się związki polifenolowe, aminokwasy, mangan, fluor oraz niacyna. To samo zdrowie!

Na co jest dobra biała herbata?

Ekstrakty z białej herbaty wykorzystywane są do produkcji naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, które wykazują działanie ochronne przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ekstrakt nie tylko zapobiega starzeniu, ale nawilża, tonizuje, reguluje wydzielanie sebum, dodaje blasku i poprawia ogólny wygląd skóry. Biała herbata wspomaga wydzielanie melaniny, dlatego stosowana jest również w kosmetykach samoopalających. Czy biała herbata jest zdrowa? Ten rodzaj herbaty jest bogatym źródłem antyoksydantów, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki zawartym w niej flawonoidom, czyli organicznym związkom chemicznym, które są silnymi przeciwutleniaczami, zapobiega chorobom układu krążenia i łagodzi reakcje alergiczne. Napar może być wykorzystywany w obniżeniu ciśnienia krwi oraz profilaktyce różnych odmian raka.

Kto powinien pić białą herbatę?

Biała herbata wykazuje również pozytywne właściwości w zwiększaniu poziomu dobrego cholesterolu i jednoczesnym zmniejszaniu poziomu złego cholesterolu we krwi. Warto podkreślić, że przez poprawę ciśnienia biała herbata wykazuje działanie ochronne serca i układu krwionośnego. Regularne picie naparu wzmacnia kości, dlatego biała herbata zalecana jest osobom zmagającym się z zapaleniem stawów i osteoporozą. Napar jest źródłem witaminy C, która wspomaga odporność oraz łagodzi napięcia i stres. Przyczynia się do poprawy koncentracji oraz wykazuje działanie pobudzające i orzeźwiające.

Jak parzyć białą herbatę

Odpowiednie parzenie białej herbaty jest niezwykle istotne dla zachowania jej właściwości zdrowotnych. Warto podkreślić, że poddanie liści białej herbaty zbyt wysokiej temperaturze może spowodować utratę cennych wartości odżywczych. Z tego względu jedną łyżeczkę suszu herbaty należy zalać wodą o temperaturze 80-90 st. C. Parzenie powinno trwać 2-5 minut. Tak przygotowana herbata zachowuje cenne właściwości zdrowotne i zapewnia optymalne działanie. Warto podkreślić, że w celu zwiększenia mocy naparu należy zwiększyć ilość liści do zaparzenia herbaty.

Kto nie może pić białej herbaty?

Ze względu na wysokie stężenie kofeiny w białej herbacie powinniśmy spożywać ją z umiarem, czyli od dwóch do czterech filiżanek dziennie. Białej herbaty powinny unikać kobiety w ciąży (kofeina zawarta w białej herbacie przenika do płodu i może powodować jego nieprawidłowy rozwój), osoby z nadciśnieniem (kofeina podnosi ciśnienie, może prowadzić do kołatania serca) oraz dzieci z powodu właściwości pobudzających naparu.

Czy można pić białą herbatę na czczo?

Lekarze przestrzegają, aby nie pić białej herbaty na czczo, gdyż może ona podrażnić błonę śluzową żołądka. Białej herbaty nie powinno się również pić przed snem. Duża zawartość teiny działa pobudzająco, przez co po spożyciu możemy mieć problemy z zaśnięciem lub z bezsennością. Czy biała herbata wypłukuje żelazo? Należy ograniczać spożywanie białej herbaty, jeżeli mamy niedobory mikro i makroelementów.

Czy herbata biała nawadnia?

Herbata składa się głównie z wody, dlatego każdy jej rodzaj nawadnia organizm. Niektóre rodzaje są jednak szczególnie korzystne dla nawodnienia organizmu. Należy do nich herbata biała, która jest doskonałym wyborem dla osób ceniących delikatny smak naparu. Herbata nie powinna być jednak głównym źródłem nawodnienia organizmu. Każdego dnia powinniśmy spożywać także czystą wodę, która jest najskuteczniejszym sposobem zadbania o gospodarkę wodno-elektrolitową.