Czystek – 15 powodów, dla których warto pić z herbatę z czystka

Dlaczego cieszący się długowiecznością Kreteńczycy lubią popijać herbatkę z czystka?

O długowieczność najlepiej zapytać Kreteńczyków. Mieszkańcy tej jednej z greckich wysp znajdują się wśród grup o najdłuższej średniej długości życia – wynoszącej blisko 90 lat! Kreteńczycy rzadko chorują, a jeszcze rzadziej umierają z powodu chorób krążenia i chorób nowotworowych. Radość i dobre zdrowie wynikają nie tylko z uroku miejsca, w którym żyją.Herbatka z czystka przez Kreteńczyków popijana jest regularnie. Trudno się dziwić, skoro ma tak wiele leczniczych właściwości.

Zdrowie z Krety

Czystek kreteński, bo o nim mowa, występuje nie tylko w Grecji. Rośnie także w Afryce Północnej, Azji Zachodniej, na Kaukazie oraz w kilku innych krajach południowej i wschodniej Europy. Jednak to przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego tradycyjnie wykorzystywano go do leczenia chorób. Suszone liście tej rośliny były lekarstwem na zapalenie gardła i oskrzeli, zapalenie krtani, przeziębienie, anginę oraz zapalenie płuc i oskrzeli. Czystek zalecano nawet na bóle stawów i infekcje układu moczowego. Oczywiście lecznicze właściwości czystka zainteresowały naukowców. W 1997 roku potwierdzili je greccy badacze, a w 2010 roku – niemieccy. Dlaczego więc warto pić herbatę z czystka?

Wzmacnia układ immunologiczny

Czystek bogaty jest w polifenole – organiczne związki chemiczne, naturalnie występujące w roślinach. Uznawane za korzystne dla zdrowia, wspomagają m.in. działanie układu odpornościowego. Dlatego też tradycyjnie stosowany był w okresach grypowych i przeziębieniowych: doskonale radzi sobie z wirusami i bakteriami. Czujesz, że coś Cię łapie? Zamiast sięgnąć po regularnie reklamowane w telewizji medykamenty, możesz przygotować herbatkę z czystka.

Działa przeciwzapalnie

Wspomniane polifenole mają również właściwości przeciwzapalne. Czystek sprawdzi się zatem w przypadku bólu gardła, kataru czy kaszlu. Hamuje i zwalcza stany zapalne przede wszystkim górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, działa nie tylko doraźnie. Herbatka z czystka polecana jest także przy przewlekłych problemach z zatokami!

To przeciwutleniacz

Cechą zawartych w czystku polifenoli jest ich działanie przeciwutleniające. To znaczy, że neutralizują one wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania wielu chorób. Także cywilizacyjnych. Dzięki temu czystkowi przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Ale nie tylko – zawarte w nim substancje ochraniają naczynia krwionośne, co wspomaga układ krążenia. Ponadto to one hamują działalność „złego” cholesterolu (LDL), a przez to zapobiegają powstawaniu i rozwojowi miażdżycy.

Odmładza!

Wolne rodniki nie tylko sprzyjają powstawaniu wielu chorób, ale także przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Naprzeciw ich nadmiarowi znów wychodzi czystek. Antyoksydacyjne polifenole w nim zawarte, usuwając nadmiar wolnych rodników, działają odmładzająco. Również przez to, że spowalniają aktywność kolagenazy, która odpowiedzialna jest za rozkład kolagenu. Można więc zastanawiać się, czy na zmarszczki skuteczniejszy będzie krem (oddziałujący od zewnątrz), czy działający od środka napój z czystka?

Oczyszcza skórę

Herbatka z czystka może nie tylko odmładzać, ale pomagać też na problemy charakterystyczne dla młodzieńczego wieku. Lecznicze substancje zawarte w tej roślinie oczyszczają skórę. Inaczej niż wszelkie żele, kremy i toniki antybakteryjne, bo od środka. Dzięki temu czystek wspiera walkę z cystami, trądzikiem i przetłuszczaniem się skóry. Szybciej goją się również rany po podrażnieniach.

Dba o włosy

Nie masz problemów ze skórą, ale Twoją zmorą są przetłuszczające się włosy? Nie potrafisz poradzić sobie z łupieżem? Kiedy nie działają żadne szampony, odżywki i inne rekomendowane specyfiki kosmetyczne, warto sięgnąć po herbatkę z czystka. Przede wszystkim dlatego, że – w przeciwieństwie do fryzjerskich produktów – jego skuteczność polega na działaniu od wewnątrz.

Pomaga mężczyznom

Mogłoby się wydawać, że na zachowaniu dobrego zdrowia i młodości zależy bardziej kobietom. Czystek jednak w określonych sytuacjach wspiera również wyłącznie mężczyzn. Dzięki swoim właściwościom antyproliferacyjnym i cytotoksycznym może złagodzić bóle związane z przerostem prostaty. Przez to zalecany jest przede wszystkim cierpiącym na to schorzenie mężczyznom w starszym wieku.

Oczyszcza organizm

Palenie papierosów czy praca w zanieczyszczonym środowisku sprzyjają gromadzeniu się w organizmie metali ciężkich. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nadmiar kadmu, rtęci czy ołowiu jest szkodliwy dla zdrowia. Czystek, wiążąc te toksyczne substancje, pomaga w usuwaniu ich z organizmu. Ważne jest, aby sama roślina też pochodziła ze sprawdzonego, niezanieczyszczonego źródła – wtedy jest bardziej skuteczna.

Działa antyalergicznie

Kolejną zaletą regularnego picia herbatki z czystka jest to, że hamuje on uwalnianie się histaminy. Co to oznacza w praktyce? Właściwości antyalergiczne! Czystek pomaga walczyć z alergią. Regularnie stosować go powinni przede wszystkim uczuleni na pyłki i kurz.

Walczy z opryszczką

Następna z leczniczych cech czystka, to właściwości antygrzybiczne. Z tego powodu picie herbatki z tej rośliny korzystne będzie dla wszystkich osób, które nie potrafią uporać się z chorobami wywołanymi namnażającymi się, niechcianymi grzybami. Czystek poradzi sobie m.in. z różnorodnymi grzybicami skóry i paznokci czy wirusem opryszczki.

Uprzyjemnia zapach

Upalny letni dzień, ważne wydarzenie, sytuacja stresowa… Pot pojawia się w mgnieniu oka, a jego przykry zapach jest przyczyną dużego dyskomfortu. Tutaj też pomoże czystek! Herbatka, pita regularnie, powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Dzieje się tak dzięki zdolności czystka do usuwania toksyn. Już po kilku tygodniach systematycznego stosowania rośliny zauważyć można, że przykry zapach został zredukowany. Wtedy też pot przestaje przysparzać dodatkowego stresu!

Odstrasza kleszcze

Wszyscy, którzy lubują się w wędrówkach po lesie czy parku, powinni zainteresować się także czystkiem. Roślina potrafi uporać się z krętkiem wywołującym boreliozę. Po pierwsze dlatego, że odstrasza kleszcze, dzięki czemu można w ogóle uchronić się przed zakażeniem. Po drugie dlatego, że substancje, które zawarte są w czystku, neutralizują krętki, kiedy już do zakażenia dojdzie. Co ważne, skutecznie działa także w przypadku zwierząt – wystarczy dodać trochę czystka do karmy naszego psa czy kota.

Chroni i wybiela zęby

Jako że czystek ma działanie antybakteryjne, doskonale wspomaga zachowanie higieny jamy ustnej. Drogeryjne płyny do płukania ust zazwyczaj zawierają triklosan. To co prawda substancja antybakteryjna, ale toksyczna. Dlatego po umyciu zębów jamę ustną przepłukać można naparem z czystka. Nie tylko pozwoli to na pozbycie się bakterii, ale także wybieli zęby. Zawarte w nim substancje rozpuszczają bakteryjny biofilm, który wpływa na ich kolor.

Odkwasza organizm

Z leczniczych właściwości czystka skorzystać mogą również wszystkie osoby, które odchudzają się, a także te, które są aktywne fizycznie. Podobnie jak inne herbaty ziołowe, herbatka z czystka działa alkalizująco. To oznacza, że odkwasza organizm (przede wszystkim krew) – doprowadza do jego równowagi kwasowo-zasadowej. Jest to szczególnie potrzebne osobom, które korzystają np. z diety wysokobiałkowej.

Dla wszystkich!

Ostatnia, warta podkreślenia cecha herbatki z czystka odróżnia ją od zielonej herbaty – uznawanej za znakomity sposób na zachowanie zdrowia i młodości. Otóż w herbatce z czystka nie znajdziemy teiny, teofiliny czy teobrominy. To psychoaktywne (uzależniające i pobudzające) substancje, które występują w tradycyjnych herbatach – także w herbacie zielonej. Dzięki temu herbatkę z czystka pić może każdy – zarówno dzieci (od trzeciego roku życia) czy osoby starsze, jak i kobiety w ciąży oraz karmiące matki.

To proste

Jak skorzystać z tych wszystkich zalet czystka? Wystarczy, że do szklanki wsypiesz jedną czubatą łyżkę ususzonej rośliny. Następnie zalej ją wrzątkiem i pozostaw do zaparzenia na 5-8 minut. Wypij i ciesz się zdrowiem!