Elektrolity to w ostatnim czasie dość popularne zagadnienie, jednak nie wszyscy wiedzą, czym są i jaką odgrywają rolę. W dużym skrócie – elektrolity są to jony pierwiastków niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ regulują gospodarkę wodno-elektrolitową ustroju. Bardziej szczegółowo przyglądamy się elektrolitom w poniższym artykule, w którym opisujemy także, jak rozpoznać niedobór elektrolitów i wyjaśniamy, jak go uzupełnić.
Czym są elektrolity?
Elektrolity to niezwykle ważne substancje, będące wodnymi roztworami jonów. Wchodzą w skład wody i wypełniają przestrzenie wewnątrzkomórkowe i zewnątrzkomórkowe. Zależna jest od nich gospodarka wodno-elektrolitowa, której odpowiedni stan równowagi odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Do elektrolitów zalicza się:
- sód,
- potas,
- magnez,
- wapń,
- jony chlorkowe i fosforanowe,
- wodorowęglany.
Jaką rolę w naszym organizmie pełnią elektrolity?
Elektrolity potrzebne są do prawidłowego przebiegu wielu procesów biologicznych w organizmie, odpowiadają za utrzymanie równowagi odpowiedniego poziomu ciśnienia osmotycznego oraz równowagi kwasowo-zasadowej, odgrywają ważną rolę w procesach termoregulacji organizmu. A także:
- odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu,
- biorą udział w przewodzeniu impulsów nerwowych,
- wspierają pracę serca i kurczliwość mięśni,
- uczestniczą w transporcie wody,
- biorą w procesach metabolicznych.
Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?
Elektrolity dostarczane są organizmowi wraz z żywnością oraz płynami. Do ich utraty dochodzi w czasie naturalnych procesów fizjologicznych, takich jak oddawanie moczu, pocenie się czy oddychanie.
Nadmierna utrata elektrolitów może być szkodliwa, a nawet prowadzić do odwodnienia. Pierwszym objawem świadczącym o niewystarczającym nawodnieniu organizmu jest suchość ust i błon śluzowych oraz silne uczucie pragnienia. Do innych objawów należą: uczucie zmęczenia, osłabienie, zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi, nudności, omdlenia, obrzęki, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia pracy serca, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze.
Przyczynami zwiększonej utraty elektrolitów są m.in.:
- niedostateczne nawodnienie organizmu,
- wysoka temperatura otoczenia,
- nadmierna aktywność fizyczna,
- biegunka i wymioty,
- wysoka gorączka,
- stosowanie niektórych leków,
- nieodpowiedni do warunków otoczenia ubiór,
- częste korzystanie z sauny.
W jaki sposób uzupełnić elektrolity?
Utrzymanie odpowiedniej ilości elektrolitów w organizmie powinno odbywać się wraz z dostarczaniem mu pełnowartościowej diety, w czym znacznie pomóc może odpowiednio zbilansowana dieta pudełkowa.
Według norm, zapotrzebowanie na poszczególne elektrolity dla zdrowych, dorosłych osób przedstawia się następująco:
- sód – 1500 mg,
- potas – 3500 mg,
- wapń – 1000-1200 mg,
- magnez – zapotrzebowanie zależne od płci – 320 mg dla kobiet i 410 mg dla mężczyzn.
Kobiety ciężarne, w okresie laktacji, a także pacjenci, u których występuje wysoka gorączka, zatrucie pokarmowe z biegunką i wymiotami wykazywać będą zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity i wodę. Podobnie sprawa wygląda u sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Dlatego warto zdecydować się na catering dietetyczny, który zadba o zapewnienie odpowiedniego bilansu kalorycznego, utrzymanie właściwej ilości elektrolitów, dobrej jakości posiłki oraz ich wyjątkowy smak. Doskonale sprawdzi się tu oferta WygodnaDieta.pl, która zapewnia różnorodne kompozycje dań bogatych w wymienione wyżej elektrolity. O ich odpowiednią podaż warto zadbać pijąc wodę mineralną.
Optymalne nawadnianie i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości elektrolitów to podstawa zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego nie należy dopuszczać do tego, aby pojawiło się uczucie silnego pragnienia oraz innych sygnałów, jakie daje nasz organizm, będący bliski odwodnienia. Należy wtedy natychmiast uzupełnić płyny, a na co dzień dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.
Materiał partnera wygodnadieta.pl/