Każdy rodzaj herbaty ma swoje atuty. Czarna dobrze wpływa na florę jelitową i pomaga w zwalczaniu zatruć pokarmowych. Zmniejsza uczucie senności i zmęczenia, pobudza układ nerwowy. Czerwona poprawia perystaltykę jelit, odtruwa organizm z toksyn, obniża cholesterol LDL (zły) i zwiększa HDL. Herbata zielona obniża poziom cukru i jest postrzegana jako napój chroniący przed nowotworami. Obniża ryzyko choroby wieńcowej, zalecana jest dla cery tłustej. Odpowiednio długo parzona działa na stany depresyjne, wycisza i poprawia nastrój. Jaką trzeba zaparzyć, aby poprawić swoją kreatywność i koncentrację?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów herbaty, w tym czarna, zielona, biała, czerwona i ziołowa. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy smakowe i właściwości zdrowotne. Jest herbata na koncentrację oraz herbata na cholesterol. Osoby, które piją dużo naparu wiedzą, jakie gatunki najlepiej im służą.
Na skróty
ToggleJak herbata wpływa na organizm
Herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są niebezpiecznymi cząsteczkami, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek i przyspieszać proces starzenia się. Przeciwutleniacze obecne w herbacie mogą neutralizować te szkodliwe cząsteczki i wspierać ogólne zdrowie.
Picie herbaty, zwłaszcza zielonej i białej, może mieć korzystny wpływ na serce. Badania sugerują, że regularne spożywanie herbaty może pomagać w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i poprawie funkcji naczyń krwionośnych. Katechiny obecne w zielonej herbacie zostały zidentyfikowane jako związki, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom nowotworów.
Badania sugerują, że regularne spożywanie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko raka piersi, jelita grubego, prostaty i płuc oraz wspomagać zdolności poznawcze i opóźniać proces starzenia się mózgu. Prawdopodobnie dzięki obecności katechin herbata może wspomagać ochronę przed miażdżycą i zawałem serca. Przypuszcza się, że picie herbaty, zwłaszcza zielonej, może wzmacniać działanie leków przeciwnowotworowych. W Chinach, gdzie pije się jej najwięcej, stwierdzono najniższą na świecie zapadalność na raka prostaty.
Pobudzenie kreatywności dzięki herbacie
W jednym z badań naukowcy dowodzą, że filiżanka herbaty o pojemności 160 ml zawiera 40-50 mg kofeiny, czyli więcej niż ta sama ilość kawy. Dzięki temu znacznie lepiej poprawia nastrój, usprawnia koncentrację i zapamiętywanie oraz usuwa senność. Mocny napar jest odtrutką w zatruciach metalami ciężkimi czy ostrym zatruciu alkoholem. Substancją wiążącą toksyny jest garbnik o nazwie tanina, którego najwięcej zawiera czarna herbata.
Z kolei teina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu zapewnia pobudzenie, koncentrację i jasność umysłu. Pobudzająca herbata poprawia także wydzielanie soków trawiennych i zapewnia lepszą wentylację płuc. Najwięcej teiny znajdziemy w czarnej herbacie, a najmniej w zielonej, ale jest to zależne od sposobu parzenia i odmiany herbaty.
W naturze wyłącznie w liściach zielonej herbaty znajduje się wyjątkowy aminokwas, który skutecznie poprawia pamięć, kreatywność i funkcje poznawcze. Odpręża przy tym ciało i działa silnie detoksykująco. L-teaina jest szczególnie polecana osobom, które borykają się z problemami na tle nerwowym. Pomaga pozbyć się lęków, ułatwia zasypianie i zdrowy sen oraz łagodzi stres i napięcie.
Borówka czernica
W bilansie codziennej diety, by poprawić kondycję organizmu, warto uwzględnić herbatkę z borówki czernicy. W Polsce roślinę tę najczęściej spotkamy w lasach świerkowych i sosnowych. W działaniach leczniczych wykorzystywane są liście i owoce. O dobroczynnym działaniu borówki czernicy decydują obecne w niej substancje czynne: antocyjany, garbniki, epikatechiny, cyjanidyny, flawonoidy, kwasy organiczne, kwas elagowy. Roślina zawiera witaminy z grupy B (szczególnie B1, B3 i B4), witaminę A i C oraz wapń, fosfor, potas i magnez.
Dzięki licznym związkom aktywnym borówka czernica wykazuje szerokie działanie, w tym
moczopędne, odkażające na drogi moczowe, ściągające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, obniżające poziom cholesterolu, wspomagające krążenie obwodowe, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, wzmacniające działanie niektórych antybiotyków, a także poprawiające widzenie.
Miłorząb japoński
Wszechstronnym działaniem zdrowotnym wyróżnia się herbata z miłorzębu japońskiego. Wbrew nazwie nie jest to roślina pochodząca z Japonii, lecz z położonych w Chinach terenów górskich. Błędna nazwa może wywodzić się z tego, że po raz pierwszy do Europy miłorząb został sprowadzony z Japonii. Drzewo należące do rodziny miłorzębowatych posiada charakterystyczne zielone lub czerwone spłaszczone liście. Aby otrzymać zdrową herbatę z miłorzębu japońskiego, należy zalać gorącą wodą łyżkę sproszkowanych liści. Herbatę parzymy ok. 15-20 minut pod przykryciem.
Miłorząb japoński ma silne działanie antyoksydacyjne, dlatego pozytywnie wpływa na pamięć, naczynia krwionośne czy stan skóry. Herbata z miłorzębu japońskiego ma działanie przeciwzapalne i pomaga usunąć obrzęki, rozszerzyć naczynia krwionośne i zwalcza wolne rodniki. Jej picie zaleca się osobom cierpiącym na bóle głowy, depresję oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Mówi się, że miłorząb sprawdza się na potencję. Jego ekstrakt jest popularnym składnikiem środków wspomagających erekcję i płodność.
Herbata dobra na myślenie
Naukowcy zbadali związek pomiędzy piciem zielonej herbaty a aktywnością kory przedczołowej, która odpowiada za złożone funkcje poznawcze i intelektualne. Wyniki badań wykazały zwiększoną aktywność tego obszaru mózgu u grupy osób pijących zieloną herbatę w porównaniu do grupy kontrolnej.