Herbata z żywokostu – bezpieczna czy toksyczna?

Herbata z żywokostu - bezpieczna czy toksyczna
Żywokost to jedna z roślin, która dość popularnie występuje na terenie praktycznie całego naszego kraju. Cała roślina dorasta do około 100 cm wysokości i ma drobne kwiaty w pięknym odcieniu fioletu. Jednak to nie jej walory estetyczne są tak cenione od kilku wieków. Roślina ta zawiera w sobie wiele cennych substancji odżywczych, które są pomocne między innymi w przypadku leczenia różnego rodzaju urazów kości i mięśni np. skręceń, a także urazów skórnych.

Jakie właściwości ma żywokost?

Żywokost lekarski zawiera w sobie wiele substancji wspomagających leczenie urazów skórnych i kostnych. Przykładem może być tutaj chociażby alantoina, która jest substancją wykorzystywana powszechnie w leczeniu urazów skóry takich jak otarcia czy oparzenia. Oprócz tego w żywokoście znajdują się takie substancje jak: kwasy fenolowe, w tym kwas rozmarynowy, grabniki, asparagina i triterpenoidy. Żywokost zawiera w sobie również sporo wapnia, kwasu dębiankowego oraz kwasu krzemowego. Wyciąg czy napar z żywokostu stosowane bezpośrednio na skórę szybko przenikają do organizmu, dzięki czemu stymulują tkanki do regeneracji, to powoduje, że proces leczenia znacznie się skraca. Co ciekawe, w przypadku urazów kości np. po złamaniach żywokost przyśpiesza wypełnianie ubytków kostnych. Medycyna ludowa wskazuje również na to, że żywokost może pomagać przy problemach trawiennych szczególnie z żołądkiem czy jelitami „powlekając” je warstwą łagodzącą podrażnienia błon śluzowych. Żywokost można stosować także w przypadku obrzęków związanych z bólami stawowymi, a także w bólach reumatycznych oraz w bólach mięśni (pomaga np. przy bólach pleców oraz karku). W celach leczniczych wykorzystywany jest korzeń żywokostu – to z niego przygotowuje się napary herbaciane, nalewki, papki i maści. W krajach anglosaskich wykorzystywane są również liście żywokostu. Przygotowuje się z nich maceraty, na bazie których tworzy się np. toniki do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej.

Na co pomaga herbata z żywokostu?

Herbata z żywokostu stosowana jest przede wszystkim w przypadku problemów od strony układu pokarmowego. Napar z korzenia żywokostu polecany jest przy łagodzeniu objawów wrzodów żołądka. Można go stosować również jako wsparcie w przypadku biegunek. Herbata z żywokostu może okazać się pomocna także, gdy dokuczają nam często przy dolegliwościach od strony górnych dróg oddechowych. Do przygotowania naparu potrzebny jest susz. Dwie łyżeczki przesypujemy do garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy przez około 15 minut.

Czy herbata z żywokostu może zaszkodzić?

Obok niezaprzeczalnych zalet naparu z żywokostu, wiele osób wskazuje również na to, że z ilością przyjmowania tego naparu nie można przesadzać. Przede wszystkim dlatego, że może ona wpływać niekorzystnie na wątrobę. Chodzi tutaj o substancje w niej zawarte – głównie alkaloidy pirolizydowe, których przyjmowanie przez dłuższy czas, może uszkodzić wątrobę, a nawet doprowadzić do jej marskości czy powodować stany rakowe. Alkaloidy piolizydowe mogą też niekorzystnie wpływać na płuca – przy dłuższym spożywaniu tkanka staje się bardziej podatna na patogeny mogące powodować raka. W związku z tym, w wielu krajach kontrowersje budzi przyjmowanie doustne wyciągu z żywokostu, a w części krajów europejskich żywokost jest wykorzystywany wyłącznie do przygotowywania maści i kremów leczniczych. W szczególności przy stanach zapalnych kości i bólach reumatycznych, a także w mniejszym stopniu również do celów kosmetycznych.
Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 2.7]