Pożegnanie z ciężkością jelit czyli herbata na zaparcia

Pożegnanie z ciężkością jelit czyli herbata na zaparcia
Zaparcia to jedne z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często pojawiają się w przypadku, gdy zjemy coś ciężkostrawnego, przejemy się lub mamy problemy z tak zwanymi leniwymi jelitami. Czym dokładnie są zaparcia, co je powoduje i jak sobie z nimi radzić? Czy herbata na zaparcia to dobre rozwiązanie?

Kiedy możemy mówić o zaparciach?

Zaparcia pojawiają się najczęściej w związku z nieprawidłową pracą układu pokarmowego – jelit. Czasami jednak nadużywamy tego określenia. O zaparciach możemy mówić wtedy, gdy wypróżnienia występują rzadziej niż co 3 dni. Co ciekawe, na zaparcia o wiele częściej narzekają kobiety niż mężczyźni. Wskazuje się, że ten problem dotyka co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Za powstawanie zaprać i problemy z pracą jelit najczęściej obwinia się nieprawidłowy tryb życia, w szczególności ciężkostrawną dietę, częste spożywanie fast foodów i nieodpowiednią ilość warzyw i owoców w jadłospisie. Na nieprawidłową pracę jelit może też wpływać siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu oraz życie w długotrwałym stresie. W czasie zaparć często jest odczuwalny ból w podbrzuszu, następują trudności z wypróżnieniem się, a także można odczuwać uczucie niepełnego wypróżnienia. W tym czasie stolec jest twardy i sprawia trudności w wypróżnieniu, co również może powodować ból, a nawet krwawienie.  Jeżeli do zaparć dochodzi regularnie lub są one długotrwałe, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one być wynikiem niektórych chorób. Długotrwałe zaparcia to nie tylko dyskomfort dla osób z tym problemem. Mogą one doprowadzić np. do rozwoju hemoroidów i innych schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego.

Jak sobie radzić z zaparciami?

Sposobów na zaparcia jest bardzo dużo, dlatego każdy może wybrać taki, który będzie najlepiej na niego oddziaływał. Trzeba też pamiętać, że sposób radzenia sobie z zaparciami należy dobrać do tego, jak często występują zaparcia i jaka jest ich przyczyna. Niejednokrotnie okazuje się, że przy zaparciach pomaga zmiana diety – włączenie do niej warzyw i owoców i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeżeli zaparcia są uciążliwe i pojawiają się często, wówczas wiele osób sięga po specjalne preparaty przeczyszczające, jednak tutaj trzeba mieć na uwadze to, że nie można nadużywać takich środków, gdyż jelita się rozleniwią i nie będą chciały pracować bez takiego wspomagania. Dobrym rozwiązaniem na zaparcia są różnego rodzaju napary ziołowe i tradycyjne (przykładem może być tutaj czerwona herbata na zaparcia, która pobudza pracę jelit, ułatwia trawienie, a także wypróżnianie się), które znane są i cenione już od wieków w medycynie naturalnej.

Jakie herbaty ziołowe na zaparcia wybrać?

Jak to zostało wyżej wspomniane, wiele osób w czasie zaparć wspiera się herbatami ziołowymi. Do najpopularniejszych ziół stosowanych na zaparcia zalicza się między innymi babkę płaszecznik, rzewień oraz senes. Jednak trzeba pamiętać, że taka herbata na zaparcia w ciąży nie może być stosowana, gdyż może wywołać skurcze macicy, a co za tym idzie również przedwczesny poród. Dlatego zaleca się ich stosowanie jedynie mężczyznom i kobietom, które nie są w ciąży. Natomiast w ciąży można bezpiecznie pić napary z takich ziół jak mniszek lekarski, koper włoski czy rumianek. Jednak nawet zanim zastosujemy te bezpieczne zioła warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności związanych ewentualnymi skutkami ubocznymi przyjmowania ziół w czasie ciąży.
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.8]