Jarzębina od wieków miała duże znaczenie dla ludów zamieszkujących dawniej Europę. W mitologii fińskiej, jarzębina uznawana jest za matkę wszystkich drzew. Z kolei w krajach anglosaskich wierzono, że jarzębina odstrasza złe duchy, stąd często sadzono ją na cmentarzach, a w domach umieszczano krzyżyki z drewna jarzębinowego.
W Polsce przy pomocy owoców jarzębiny dawniej sprawdzano wierność żony, a także dodawano sobie urody. Dzisiaj owoce jarzębiny cenione są przede wszystkim ze względu na swój smak, a także szereg cennych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia witamin i składników mineralnych. Jakie dokładnie
właściwości ma herbata z jarzębiny? Czy każdy może ją pić i samodzielnie przygotować
susz?
Herbata z jarzębiny – właściwości
Jarzębina ma bardzo
dekoracyjny charakter – małe czerwone owoce bardzo często zabieramy ze sobą do domu w celu wykonania z nich różnorodnych ozdób do domu, a dzieci chętnie robią piękne korale dla swoich mam. Jednak jarzębinę warto zabrać ze sobą do domu również w innym celu – przygotowania pysznych herbat i szeregu innych przetworów, które mają nie tylko wyborny smak, ale także cenne dla naszego zdrowia właściwości.
Jarzębina zawiera w sobie
bardzo dużo witaminy C (jej zawartość w jarzębinie porównuje się do tej, jaka znajduje się w owocach cytrusowych). Ceniona jest również ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Stąd też jarzębina często polecana jest jako wsparcie w leczeniu przeziębienia. Oprócz tego jarzębina zawiera duże ilości witamin takich jak:
PP, K oraz witaminy z grupy B. znajdują się w niej również potas, magnez, sód oraz miedź. Zawiera w sobie także takie substancje organiczne jak
flawonoidy, pektyny i
grabniki. Owoce jarzębiny były dawniej również wykorzystywane często także
w czasie kuracji związanych z leczeniem chorób nerek (np. kamicy nerkowej i stanach zapalnych tego narządu), wątroby czy płuc. Przetwory wykonywane z jarzębiny mogą być pomocne także w przypadku problemów z krążeniem, a także nieprawidłowym trawieniem – tutaj szczególnie sprawdza się napar z jarzębiny. Herbata przygotowane odpowiednio może działać przeczyszczająco oraz moczopędnie. Ma również właściwości przeciwzapalne.
W jaki sposób przygotować jarzębinę do spożycia?
Najpopularniejszym sposobem jest
suszenie jarzębiny – w ten sposób powstaje susz do przygotowania herbaty czystej lub mieszanki herbat. Niekiedy suszone owoce jarzębiny dodawane są do
herbat smakowych dostępnych w sklepach na wagę.
Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować sobie herbatę, czy też inne przetwory z jarzębiny
musimy pamiętać o zbieraniu owoców z drzew rosnących z dala od ruchliwych dróg. Do spożycia należy zbierać owoce suche i dojrzałe. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że nie można ich spożywać na surowo, gdyż zawierają one substancje trujące, które niweluje dopiero odpowiednia obróbka.
Jeżeli chcemy, aby owoce były mniej gorzkie, to podobnie jak aronię powinniśmy zebrać je po pierwszych przymrozkach.
Jarzębina – nie tylko susz
Z jarzębiny można przygotować szereg innych przetworów nie tylko susz na herbatę. Przykładem może być tutaj
jarzębina do herbaty, czyli owoce w formie delikatnego dżemu lub konfitury. Tak przygotowaną jarzębinę można dodawać nie tylko do herbaty, ale także do gorącej wody, mięs i innych potraw zarówno słodkich, jak i wytrawnych.
Jarzębinę można jeść także w postaci sproszkowanej (szczególnie jeśli jarzębinę stosujemy pomocniczo w leczeniu chorób nerek), a także przygotowywać z niej różnego rodzaju nalewki oraz galaretki.