Flawonoidy

Flawonoidy to organiczne związki chemiczne wytwarzane przez rośliny. Spełniają funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów.

Spośród flawonoidów, które mogą powstrzymać inwazję wolnych rodników, najcenniejsze są katechiny. Potrafią bowiem zneutralizować najniebezpieczniejszy dla człowieka rodnik hydroksylowy i są najłatwiej przyswajalne przez nasz organizm. Występują w czerwonym winie, jabłkach, skórkach winogron. Ale najwięcej jest ich w herbacie – nawet do 40 proc. suchej masy.

Badania naparów herbacianych wykazały, że najwięcej związków flawonowych uwalnia się w ciągu pierwszych dwóch minut parzenia. Jeśli czas parzenia jest krótszy, to zawartość flawonoidów w naparze jest niższa. Ilość flawonoidów w herbacie jest zróżnicowana w zależności od miejsca jej pochodzenia oraz od tego czy jest to herbata czarna, zielona lub typu „ulung”. Najbogatsza we flawonoidy jest herbata zielona, niefermentowana.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1.5]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.