- Czym jest nawóz z herbaty?
- Jak zrobić nawóz z herbaty?
- Dlaczego warto stosować herbaciany nawóz?
- Jaka herbata najlepiej nadaje się na nawóz?
- O czym trzeba pamiętać, decydując się na używanie nawozu z herbaty?
Daj fusom drugie życie — czyli o herbacie jako nawozie słów kilka
Ekologiczne metody odżywiania roślin są coraz popularniejsze. Ich dodatkowymi zaletami jest niewielki koszt oraz pozytywny wpływ na środowisko. Wiele osób nadal obawia się jednak skuteczności takich metod. Czy wykorzystanie herbaty jako nawozu do kwiatów może przynieść dobre rezultaty? Oczywiście, że tak, a herbata wlana do kwiatów może wręcz sprawić, że rozkwitną na nowo. Doświadczeni ogrodnicy bardzo chwalą sobie metodę nawożenia odpadkami z herbaty. Głównie z powodu zawartych w liściach substancji odżywczych oraz wysokiej zawartości kofeiny. Ta ostatnia wpływa na zwiększenie kwasowości gleby, co jest korzystne w przypadku roślin kwasolubnych.Herbata, czy taki nawóz do kwiatów sprawdzi się w każdym przypadku
Fusy z herbaty oraz sam napar można wykorzystać zarówno do pielęgnacji roślin doniczkowych, jak i w ogrodzie. W tym drugim przypadku humusu musi być trochę więcej, jednak zlewki można zbierać przez dłuższy czas. Alternatywą dla ich przechowywania jest kompostowanie. Można dodać je do innych resztek roślinnych lub wykorzystać do fermentacji specjalne grzyby. W obu wypadkach substancje odżywcze zawarte w resztkach herbaty będą mogły przedostać się do innych roślin.Dlaczego warto stosować herbaciany nawóz? Jak działa taki humus?
Zaparzone fusy z herbaty wykorzystane jako nawóz do kwiatów zapewniają szereg korzyści. Ich umieszczenie w okolicy rośliny sprawia, że mogą one oddać pozostałe w nich dobroczynne substancje i w ten sposób wspomóc kwiat czy zioło. Do największych zalet stosowania naturalnych nawozów należy poprawa witalności rośliny. Nawożone herbatą kwiaty rzadziej zapadają na choroby, są odporniejsze na grzyby, a także nie poddają się tak łatwo warunkom atmosferycznym. Rośliny zaczynają również lepiej się prezentować. Ich listki stają się zieleńsze, a także dużo bardziej wytrzymałe. Wiele osób zauważa też szybszy wzrost oraz częstsze wypuszczanie nowych gałązek oraz listków. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest również ekologia. W przypadku nawozów z herbaty można mówić o samych korzyściach w tym temacie. Po pierwsze, liście herbaciane są w pełni naturalne i nie zatruwają środowiska, a po drugie ich ponowne wykorzystanie jest zgodne z duchem zero waste. Używanie naturalnych nawozów kształtuje pozytywne nawyki oraz uczy młodsze pokolenie powtórnego wykorzystania dóbr. Niektórym może się to wydawać błahe, jednak z punktu widzenia planety ma naprawdę ogromne znaczenie.Jaki rodzaj herbaty będzie stanowił najlepszy nawóz dla roślin
W herbacie zawarte jest wiele korzystnych substancji odżywczych. Są to między innymi garbniki, flawonoidy, saponiny, aminokwasy i enzymy. Te pożyteczne składniki są obecne w samym naparze z herbaty oraz w pozostałych po zaparzeniu liściach. Ilość tych substancji jest oczywiście zależna od rodzaju napoju, chociaż w każdym jest ich sporo. Po rozłożeniu w glebie przez grzyby i bakterie na składniki mineralne stają się przyswajalne dla roślin. Najlepiej pod tym kątem wypadają herbata biała i zielona, które cechują się najmniejszym stopniem przetworzenia. Dobrym wyborem jest również herbata czarna, która jednak lepiej sprawdzi się w przypadku roślin preferujących kwaśne środowisko. Nie można również zapominać, że zawartość substancji odżywczych jest zależna od jakości liści herbaty. Najlepsze są oczywiście takie z upraw organicznych, jednak dobrze sprawdzają się także zwykłe herbaty. Najlepiej jednak, aby nie korzystać z herbaty w torebkach, w której umieszcza się zwykle liście gorszej jakości. Jest to niekorzystne zarówno dla spożywających napar ludzi, jak i dla nawożonych fusami roślin.Nazwa herbaty | Zalety | Wady |
Herbata czarna | Zawiera więcej kofeiny. | Zawiera mniej przeciwutleniaczy. |
Herbata zielona | Zawiera więcej przeciwutleniaczy. | Zawiera mniej kofeiny. |
Herbata biała | Ma sporo kofeiny, dużo przeciwutleniaczy i substancji odżywczych. |
O czym należy pamiętać stosując nawóz z herbaty
Wykorzystanie fusów po herbacie do nawożenia jest ekologiczne i niezwykle skuteczne. Dzięki tej metodzie rośliny są wzmocnione, lepiej rosną i zyskują na wyglądzie. Listki nawożonej w ten sposób rośliny są zieleńsze, a ona sama rzadziej choruje. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej metodzie na odżywienie domowych roślin? Poznaj triki i zacznij stosowanie organicznego nawozu, który nic nie kosztuje.Jakie kwiaty polubią nawóz z herbaty?
Herbaciany nawóz bardzo dobrze wpływa na kwiaty kwasolubne lub takie, które lubią podłoże o obojętnym odczynie. Należą do nich:- róże,
- rododendrony,
- hortensje,
- paprocie,
- bluszcze,
- draceny,
- fikusy,
- monstery,
- skrzydłokwiaty,
- azalie.
FAQ
Czy nawozu z herbaty można używać do roślin doniczkowych?
Nawozu z herbaty można używać w ogrodzie oraz domu. Doskonale nadaje się on do nawożenia roślin umieszczonych w doniczkach, ale może być także zastosowany na grządkach. Nie ma także przeszkód, aby stosować go w innych miejscach. W praktyce nie ma ograniczeń do jego zastosowania, jednak warto zwrócić uwagę na preferencje rośliny. Gatunki kwasolubne bardziej zaprzyjaźnią się z herbatą czarną, a te obojętne na zakwaszenie z białą. Pozostałe rośliny również mogą być nawożone herbatą, ale należy zachować ostrożność. Najlepiej stosować do nich herbatę z niską zawartością teiny oraz ograniczyć stosowanie takiego nawożenia.
Jak zrobić nawóz z herbaty?
Do nawożenia roślin można wykorzystać zarówno napar z herbaty, jak i fusy po nim pozostałe. W tym pierwszym przypadku wystarczy przygotować herbatę i wystudzić ją. Musi mieć mniej więcej temperaturę pokojową. Kiedy napar osiągnie pożądaną temperaturę, wystarczy podlać nim kwiaty. Takie odżywianie należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Uzyskanie nawozu z fusów jest równie proste. Wystarczy umieścić fusy po wypiciu herbaty w doniczce z rośliną lub na jej dnie.
Jaki rodzaj herbaty jest najlepszy do stworzenia nawozu?
Do nawożenia można wykorzystać liście herbaciane pozbawione sztucznych dodatków. Oznacza to, że można w tym celu stosować wszystkie gatunki herbaty, poza tymi aromatyzowanymi. Najwięcej substancji odżywczych zawierają jednak fusy herbaty białej i zielonej.
Jak wytworzyć nawóz z herbaty?
Fusy z herbaty są już gotowym nawozem i wystarczy obłożyć nimi roślinę. Można je również umieścić na dnie doniczki, co w znacznym stopniu poprawi wilgotność ziemi. Wykorzystane liście herbaciane można także kompostować.
Dlaczego korzystnie jest stosować herbaciany nawóz?
Nawóz z herbaty można wykorzystać do nawożenia roślin kwasolubnych. Wszystko dzięki zawartej w herbacie teinie, która podwyższa kwasowość gleby, a tym samym tworzy lepsze warunki do wzrostu. W liściach herbacianych znajdują się ponadto pierwiastki sprzyjające roślinie, takie jak potas, fosfor, czy wapń.