Foodpairing – jak odpowiednio dopasować herbatę do potrawy?

W trakcie przygotowywania potraw zazwyczaj kierujemy się preferencjami i własną intuicją lub powszechnie przyjętymi schematami. Dlatego na pizzę od zawsze kładziemy ser i sos pomidorowy, do mięsa podajemy czerwone wino, a do frytek ketchup. Istnieją jednak połączenia nieoczywiste, na które trudno wpaść, jednak mogą nam one dać zupełnie inne (lepsze) doznania smakowe. Za to odpowiedzialny jest foodpairing, czyli łączenie produktów lub dań z napojami np. z herbatą.  Z tego artykułu dowiesz się:
 • Czym dokładnie jest foodpairing.
 • Na czym polega dobieranie produktów.
 • Czym jest koło aromatyczne herbaty.
 • Do czego pasują poszczególne rodzaje herbat.
Sprawdź podobne artykuły w kategorii Lifestyle.

Czym jest foodpairing?

Foodpairing to po prostu łączenie produktów spożywczych w pary, tak aby z każdego z nich wydobyć jak najlepszy aromat i smak. Na co dzień wydaje nam się, że doskonale wiemy, które produkty warto ze sobą łączyć – w końcu smakują nam przygotowywane dania. Jednak foodpairing pozwala odkryć zupełnie nowy poziom kulinarnych doznań, taki o którym większość z nas nie ma pojęcia. Za twórcę tej metody kulinarnej uznaje się Hestona Blumenthala, czyli szefa kuchni znanego z niecodziennych kombinacji i stosowania nietypowych technik. W latach 90. ubiegłego wieku wpadł on na pomysł, aby połączyć ze sobą produkty, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Tak powstało m.in. połączenie kawioru i białej czekolady oraz czekolady i soli. Okazało się, że produkty idealnie do siebie pasują i wzajemnie wydobywają z siebie najlepsze smaki i aromaty. Blumenthal, chcąc wyjaśnić ten fenomen, zwrócił się do naukowca Francois Benziego. Ten z kolei odkrył, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są związki lotne znajdujące się w produktach. Większość z nich ma na tyle słaby aromat, że człowiek nie jest w stanie ich wyczuć w normalnych okolicznościach. Jednak dobierając produkty o podobnych związkach chemiczny, można „podkręcić” ich smak. Główna idea jest zatem taka, że produkty o podobnych związkach smakowo-zapachowych będą razem smakowały lepiej. Najciekawsze jest jednak to, że podobne związki znajdują się w z pozoru zupełnie niepasujących do siebie produktach np. wspomniane wcześniej kawior i biała czekolada. Choć trzeba wspomnieć, że produkty dobiera się nie tylko na podstawie podobieństwa, ale również kontrastu. Foodpairing stosuje się zazwyczaj do komponowania dania, czyli dobierania poszczególnych składników. Jednak popularne jest również dobieranie napoju do potrawy, czyli rodzaju wina, herbaty, kawy itp. Foodpairing

Jak dobrać herbatę do dania?

Większość osób wie, że do czerwonego mięsa podaje się wino czerwone, natomiast wino białe zarezerwowane jest dla ryb i owoców morza. A co z herbatami? Większość z nas prawdopodobnie miałaby problem z doborem napoju do dania. Herbaciany foodpairing jest trochę bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje mnóstwo gatunków herbat. Przeciętny człowiek na co dzień pije raczej zieloną, czarną, miętową lub owocową. Tymczasem do wyboru mamy herbaty chińskie, koreańskie, tajwańskie czy Pu-Erh. W sieci znaleźć można mnóstwo informacji na temat herbaty, jednak niewiele treści skupia się na zwartych w nich związkach lotnych i na tym, do jakich produktów i dań najlepiej pasują. Podstawą foodpairingu jest znajomość poszczególnych związków znajdujących się w produktach, ale również określenie tego, czego oczekujemy od połączenia. Niestety ta metoda kulinarna jest dość trudna. Z tego względu szefowie kuchni, którzy mogą pochwalić się taką umiejętnością, pracują dla najlepszych i najdroższych restauracji. Oczywiście możesz samodzielnie eksperymentować i próbować łączyć herbatę z różnymi daniami. Jednak bez znajomości aromatów będzie to raczej strzelanie.

Koło aromatyczne herbaty – foodpairing

Dobieranie herbaty do dania powinno odbywać się na podstawie aromatów zawartych w naparze. Koło aromatyczne herbaty opracowane przez International Tea Masters Association (ITMA) to wyodrębnione poszczególne nuty smakowe, które można wyczuć w napoju. Wyróżnia się herbaty:
 • kwiatowe,
 • owocowe,
 • korzenne,
 • słodkie,
 • orzechowo-mleczne,
 • ziemiste,
 • roślinne,
 • morskie,
 • zwierzęce,
 • mineralne.
Wymienione kategorie podzielone są również na podkategorie, a do niektórych z nich zostały przypisane konkretne produkty, których smak przypominają. Właśnie na podstawie koła aromatycznego herbaty (tea flavour wheel) można stosować foodpairing i dobrać do naparu pasujące danie. Przykładowo herbata oczechowo-mleczna sprawdzi się do orzechów lub śmietanki, a doskonała herbata do ciasta czy czekolady to ta o aromacie słodkim. Choć niektórzy dobierają produkty także na podstawie kontrastów. Według tej zasady słodki napar może być dodatkiem do słonego lub kwaśnego dania. W poniższej tabeli znajdują się przykładowe produkty oraz pasujące do nich herbaty, dobrane na postawie foodpairingu.  
Czerwone mięso czarna chińska, czarna indyjska, lapsang souchong
Drób zielona chińska, biała, żółta
Ryby i owoce morza zielona chińska, biała, lapsang souchong
Sery pleśniowe czarna chińska, zielona jaśminowa, biała
Warzywa zielona chińska
Owoce oolong, zielona chińska, czarna indyjska
Ostre potrawy zielona jaśminowa, oolong, zielona chińska
Mleczna czekolada oolong
Produkty wędzone czarna indyjska, oolong

Foodpairing – nietypowe połączenia

Łączenie produktów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, jednak wydobywają z siebie głębie smaku – to właśnie na tym opiera się foodpairing. Nietypowe połączenia to znak rozpoznawczy Hestona Blumenthala, czyli twórcy metody. Ale co to właściwie oznacza? Nietypowe połączenie to takie, na które nie wpadlibyśmy raczej podczas gotowania. No bo kto wpadłby na pomysł, aby połączyć białą czekoladę i kawior? Prawdopodobnie niewiele osób. Inne ciekawe zestawienia to:
 • czosnek i kawa,
 • czekolada i sól,
 • kawa i chili,
 • mięso i czekolada,
 • banan i pietruszka,
 • marakuja i ostrygi,
 • truskawki i parmezan,
 • czekolada i sos sojowy.
Wymieniać można jeszcze długo, a właściwie lista nigdy się nie skończy. Produkty można łączyć ze sobą na wiele różnych sposobów i na podstawie podobieństwa lub kontrastu różnych związków chemicznych. Foodpairing to metoda kulinarna dla tych, którzy nie boją się eksperymentowania w kuchni i niecodziennych kombinacji smaków. Czym jest Foodpairing

Do czego najbardziej pasuje herbata czarna?

Do czego pasuje herbata czarna, czyli jedna z najpopularniejszych odmian herbaty? Taki napar najlepiej komponuje się z ciężkimi w smaku potrawami mięsnymi i wędzonymi np. pieczeń wołowa, jagnięcina, dziczyzna. Oprócz tego sprawdzi się do potraw mięsno-makaronowych np. lasagne. Herbata czarna chińska natomiast pasuje do serów pleśniowych i świeżych owoców, a czarna indyjska do gorzkiej czekolady, grzybów, makaronu i pieczywa.

Herbaciany foodpairing – z czym łączyć herbatę zieloną?

Ostatnio popularność zyskuje sproszkowana, japońska zielona herbata, czyli tzw. matcha. Wiele osób pije obecnie matchę zamiast kawy, dlatego warto wiedzieć, z jakimi potrawami najlepiej się komponuje. Do czego pasuje herbata zielona? Ogólna zasada mówi, że ten napar najlepiej komponuje się z daniami wegetariańskimi, różnego rodzaju sałatkami, lekkimi przekąskami, deserami, a także daniami z chudego drobiu. W tabeli zostało wspomniane również, że herbata zielona jaśminowa pasuje do serów pleśniowych, a chińska do warzyw i owoców. Pamiętaj, że choć według foodpairingu herbaty doskonale pasują do potraw, mogą one utrudniać wchłanianie żelaza. Dlatego z takim łączeniem produktów powinny uważać osoby chore na anemię.

FAQ

Czym jest Foodpairing?

Foodpairing to łączenie w pary nietypowych produktów, na podstawie podobieństwa lub kontrastu związków smakowo-zapachowych. Dzięki temu produkty wzajemnie się uzupełniają i wydobywają z siebie najlepszy aromat i smak.

Do czego pasuje zielona herbata?

Zielona herbata najbardziej pasuje do potraw wegetariańskich, sałatek, lekkich dań oraz delikatnych potraw z chudego drobiu.

Do czego pasuje herbata czarna?

Czarna herbata pasuje przede wszystkim do potraw mięsnych i wędzonych np. do wieprzowiny, jagnięciny i dziczyzny. Oprócz tego komponuje się z potrawami, które składają się z mięsa oraz makaronu.