Zielona herbata Matcha jest przedstawicielem modnej ostatnio grupy superfood, czyli produktów o skoncentrowanej dawce składników odżywczych. Od setek lat ściśle związana jest z japońską tradycją i kulturą – bez niej nie byłoby rytuału herbacianego. W Europie do niedawna nie cieszyła się popularnością, teraz jednak coraz częściej pojawia się na naszych stołach – rywalizując wręcz z kawą.
Na skróty
ToggleCzym jest Matcha?
Matcha to herbata w proszku o charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorze. Wytwarzana jest w niewielkich ilościach i z ogromną pieczołowitością. Na około miesiąc przed zbiorami listków przeznaczonych na Matchę, plantacja herbaty jest osłaniana od promieni słonecznych za pomocą mat bambusowych. Zbierane są tylko najmłodsze listki i bezpośrednio po zerwaniu poddawane są działaniu gorącej pary wodnej, aby zatrzymać proces fermentacji. Następnie listki są suszone – w ten sposób powstaje Tencha – z niej właśnie produkuje się Matchę. Suche liście są rozcierane w kamiennych żarnach. Aby herbata zachowała swoje właściwości pośpiech na tym etapie jest niewskazany. Dlatego podczas rozdrabniania liści powstaje zaledwie kilkadziesiąt gramów herbacianego pyłu na godzinę.
Współcześnie listki Tenchy są mielone w specjalnych młynkach do cząstek wielkości od 5 do 10 mikronów. Urządzenia potrzebują aż godzinę, aby wyprodukować 40 gram Matchy.
Jak działa Matcha?
Matcha uważana była za lekarstwo na wiele chorób, a jak wiadomo, w tradycyjnej medycynie chińskiej, lekarstwa podawane są w postaci proszku. Dzięki takie postaci można „wypić” cały liść herbaciany. Matcha zawiera mnóstwo antyoksydantów, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów i chorób układu krążenia. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu ma działanie przeciwmiażdżycowe, działa odmładzającą i regenerująco na organizm. Chlorofil wpływa również na liczebność czerwonych krwinek, dzięki czemu polecany jest szczególnie osobom z anemią. Wspomaga on także oczyszczanie organizmu z toksyn oraz neutralizuje działanie pierwiastków ciężkich na organizm. Zawiera związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny), który sprzyja odchudzaniu i przyspiesza metabolizm.
Matcha zamiast kawy?
Matcha dodaje energii i poprawia kondycję. Jeden kubek ma tyle przeciwutleniaczy co dziesięć filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Ma również pięć razy więcej kofeiny niż zwykłe zielone herbaty. W przeciwieństwie do kawy dodaje energii stopniowo i zapobiega nagłemu spadkowi energii. Stabilizuje nastrój, a przy tym pozwala na zachowanie jasności umysłu. Pamiętajmy, żeby aby uzyskać ten efekt należy parzyć Matchę od 2 do 3 minut. Dłuższe jej przygotowywanie da odwrotny skutek, zyska ona wtedy właściwości odprężające, uspokajające, zmniejszające stres i niepokój.
Jak przygotować Matchę?
Do tradycyjnego przygotowania japońskiej Matchy potrzebujemy: specjalnej dużej czarki, bambusowej łyżeczki, bambusowej miotełki i sitka. Płaską łyżeczkę Matchy wsypujemy do miseczki, zalewamy 150-200 ml wody o temperaturze 70-80 st. C i mieszamy miotełką szybkimi ruchami do momentu rozpuszczenia się proszku i uzyskania na powierzchni herbaty pianki. Alternatywą dla tradycyjnej matchy jest też matcha latte, która zyskuje coraz większą popularność ze względu na unikalne walory smakowe.
Matcha w torebkach?
Oryginalna Matcha jest trudno dostępna w Polsce i bardzo droga, również jej zaparzanie w tradycyjny sposób nie jest łatwe. Jednak od jakiegoś czasu można poznać jej smak o wiele łatwiej niż kiedyś. Dziś wystarczy kupić herbatę w piramidkach LOYD Matcha Pure znanego producenta kawy i herbaty Mokate. Wprawdzie zawiera ona niewiele Matchy – składa się głównie z Senchy, to jednak oddaje smak oryginału. Przygotowuje się ją bardzo łatwo: torebkę herbaty wkładamy do filiżanki, zalewamy 200 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Parzymy 2-3 minuty. Gotowe!
Materiał promocyjny.