Emancypantki dzięki herbacie

Oprócz tego, że herbata stworzyła USA to jeszcze dzięki niej pojawiły się na świecie emancypantki. Oczywiście to żart – herbata nie przyczyniła się do powstania emancypantek – stworzyły się oczywiście same – ale bardzo ułatwiła im życie. Herbaciarnie (lokale, w których pijało się herbatę) bardzo ułatwiły im spotkania.

Herbaciarnia to dawniej lokal gastronomiczny specjalizujący się w podawaniu herbaty, podobnie jak kawiarnia – kawy. Obecnie wydaje się, że bardziej popularnym znaczeniem tego wyrazu jest określenie sklepu handlującego herbatą.

Herbaciarnie stworzone zostały przez największych koneserów herbaty w Europie – Brytyjczyków. Przygodę z tym szlachetnym napojem rozpoczęli już w XVI wieku, jednak dopiero w wieku XVIII – dzięki  księżnej Bedfordu Annie i jej „Five o’clock”, herbata zyskała większą popularność. W całym kraju  zaczęły wówczas powstawać herbaciane ogrody, serwowano w nich napar  herbaciany i lekkie przekąski.

Postępująca urbanizacja doprowadziła wkrótce do zamknięcia ogrodów herbacianych. Jedynymi miejscami, w których serwowano herbatę zostały gospody, tawerny i hostele.

Pierwsza herbaciarnia z prawdziwego zdarzenia powstała w Wielkiej Brytanii w 1864 roku. Wówczas to pewna pracownica Aerated Bread Company namówiła właścicieli przedsiębiorstwa, by pozwolili jej podawać napoje i przekąski w prowadzonym przez nią sklepie. Zaczęła od częstowania herbatą stałych klientów. Bardzo szybko inni goście zaczęli domagać się tego samego.