Czy herbata może się przeterminować?

Przeterminowana herbata na ogół nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednak może stracić swoje walory i właściwości smakowe. Z artykułu dowiesz się:
  • czy herbata może się przeterminować,
  • jaki jest średni termin przydatności do spożycia,
  • czy można pić przeterminowaną herbatę,
  • jak wykorzystać przeterminowaną herbatę,
  • w jaki sposób przechowywać herbatę?
Na opakowaniach herbaty nie znajdziemy oznaczenia „termin ważności”, a jedynie „najlepiej spożyć przed”. W praktyce oznacza to, że po konkretnej dacie wciąż można parzyć herbatę, jednak może ona stracić swoje właściwości i walory smakowe. Bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie suszu, które pozwoli przedłużyć jego przydatność do spożycia. By dowiedzieć się, jak dłużej utrzymać świeżość produktu, czytaj także: Jak poprawnie przechowywać herbatę?

Czy herbata może się przeterminować?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto w pierwszej kolejności zapoznać się z dwoma kluczowymi pojęciami. Pierwszym z nich jest „należy spożyć do”. Tego typu napis znajdziemy na opakowaniach niektórych produktów spożywczych, tj. nabiał, mięso czy ryby. Po podanym terminie nie powinno się ich spożywać, gdyż mogą nie tylko stracić swoje walory smakowe, lecz również stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Drugim termin jest „najlepiej spożyć przed”, który oznacza, że po podanej dacie produkt wciąż nadaje się do spożycia, choć może utracić swój charakterystyczny smak, aromat czy niektóre właściwości prozdrowotneNa opakowaniach z herbatą znajdziemy drugie z wymienionych oznaczeń. W praktyce możemy więc zaparzać ją nawet po upływie wyznaczonego przez producenta terminu. Jeśli herbata jest odpowiednio przechowywana, nie powinna utracić swoich cennych właściwości. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które sięgają po nią sporadycznie bądź chętnie kupują ją w promocji, gdy zbliża się koniec daty ważności. Jednocześnie należy pamiętać, że przeterminowanej herbaty nie można sprzedawać, nawet w znacznie niższej cenie.

Jaki jest średni termin przydatności herbaty do spożycia?

Z łatwością możemy zauważyć, że sugerowany termin ważności herbaty różni się w zależności od konkretnego jej gatunku. Wynika to z faktu, iż każdy rodzaj suszu wchodzi w reakcję chemiczną z powietrzem, a więc ulega utlenieniu. Najbardziej wrażliwe na działanie tlenu są herbaty zielone i białe. Dlatego też te rodzaje nadają się do spożycia znacznie krócej, niż np. czarna. Przyjmuje się, że średni termin ważności suszu wynosi ok. rok, czasami półtorej roku. Nieco dłużej można przetrzymywać liście, które bezpośrednio po zbiorach zostały poddane fermentacji. Niektóre z nich możemy w odpowiednich warunkach przechowywać nawet dwa lata. Ciekawostką jest, że najdroższe herbaty z gatunku pu-ehr nadają się do spożycia nawet przez kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że mowa tutaj wyłącznie o produktach, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków konserwujących.

Czy można pić przeterminowaną herbatę i czy przeterminowana herbata szkodzi?

Jak już wiemy, herbata sama w sobie nie może się przeterminować, zatem spożywanie jej po terminie podanym przez producenta na ogół nie powinno stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Niemniej jednak musimy pamiętać, że mowa tutaj o produktach, które są przechowywane w odpowiedni sposób. Na pytanie, czy można pić przeterminowaną herbatę, odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Susz po terminie ważności możemy zaparzać, jeśli:
  • zachował on swój charakterystyczny zapach,
  • był trzymany z dala od wilgoci,
  • nie zawiera żadnych niepożądanych elementów, które mogą świadczyć np. o obecności moli spożywczych.
Tymczasem spożywanie przeterminowanej herbaty jest zabronione, w przypadku gdy:
  • zawiera ona chociażby śladowe ilości pleśni,
  • była trzymana w wilgoci – jest mokra bądź wydziela charakterystyczny zapach,
  • zmieniła swoją konsystencję.
Co istotne, nie ma tutaj większego znaczenia, jak dużo czasu upłynęło od momentu utraty przez susz daty przydatności do spożycia. Rekordziści znajdują w czeluściach kuchennych szafek herbatę, która jest przeterminowana nawet 4-5 lat. Niemniej jednak, jeśli była odpowiednio przechowywana, wciąż nadaje się do spożycia. Tymczasem w przypadku, gdy miała kontakt z wilgocią, istnieje ryzyko pojawienia się pleśni, nawet jeśli nie upłynął termin przydatności do spożycia. Przeterminowana herbata, która nadaje się do zaparzania, może jednak stracić swoje walory smakowe.

Jak wykorzystać przeterminowaną herbatę, aby jej nie zmarnować?

Przeterminowanej herbaty, która nie zawiera śladów pleśni, nie trzeba od razu umieszczać w koszu na odpady. Wręcz przeciwnie – można wykorzystać ją na wiele sposobów, zgodnie z ideą zero waste. Propozycje, jak wykorzystać przeterminowaną herbatę, przedstawia poniższa tabela:
Miejsce w domu, w którym wykorzystamy przeterminowany susz Sposób wykorzystania
Kuchnia Dodatek do marynaty
Ogród Dodatek do kompostu
Salon Zaparzoną herbatą można podlać kwiaty
Kuchnia Dodatek do różnego rodzaju wypieków słodkich i wytrawnych
Niektórzy dodatkowo użyźniają glebę przeterminowaną herbatą bądź dodają susz do sadzonek. Ostatecznie stary susz możemy wciąż spożywać, natomiast w niektórych przypadkach należy go bezwzględnie wyrzucić. Przyjmuje się, że alternatywne sposoby wykorzystania dotyczą herbaty, która co prawda nie została zaatakowane przez pleśń czy mole spożywcze, jednak wskutek nieodpowiedniego przechowywania utraciła swoje właściwości. Tego typu produkt zwykle ma mniej intensywny zapach, nie mówiąc już o smaku. Ponadto niektórzy wciąż nie są przekonani do używania w kuchni artykułów, których termin ważności upłynął, choć są one pełnowartościowe. W takich sytuacjach o wiele lepiej wykorzystać herbatę jako kompost bądź dodatek kulinarny, niż od razu ją utylizować.

Jak odpowiednio przechowywać herbatę?

W kontekście tego, czy herbata może się przeterminować oraz czy przeterminowana szkodzi, wiele mówi się o prawidłowym sposobie jej przechowywania. Przede wszystkim powinniśmy trzymać ją z dala od innych produktów, zwłaszcza tych, które wydzielają intensywne zapachy. Susz, w zależności od rodzaju, chłonie aromaty, przez co powstały z niego napój zaczyna smakować inaczej, nawet jeśli termin przydatności do spożycia jeszcze nie upłynął. Zdecydowana większość z nas umieszcza herbatę w różnego rodzaju puszkach czy pudełkach. Zadbajmy o to aby:
  • były one wykonane z drewna (zwykłego, nie aromatycznego),
  • nie posiadały nadruków malowanych farbami, które wydzielają intensywne zapachy,
  • były szczelne,
  • dobrze izolowały herbatę od zapachów płynących z otoczenia.
Opakowanie z herbatą zawsze ustawiamy w odpowiednim miejscu w kuchni – niezbyty nasłonecznionym i suchym. Najczęściej susz trzymamy zamknięty w szafce kuchennej, jednak niektórzy chętnie eksponują saszetki na blacie kuchennym. Tymczasem, jeśli chcemy pochwalić się bogatą kolekcją herbat, powinniśmy przechowywać torebki w przezroczystych pojemnikach, spełniających określone standardy. Warto mieć na uwadze, że artykuł zakupiony w plastikowym bądź papierowym opakowaniu, powinien zostać przełożony jak najszybciej do odpowiedniego naczynia. Sklepowe opakowania nie zapewniają bowiem odpowiedniej szczelności, przez co dłuższe przechowywanie w nich suszu czy torebek powoduje, że nawet bezpośrednio po otwarciu aromat nie jest zbyt intensywny.

FAQ:

 

Czy herbata może się przeterminować?

Herbata sama w sobie nie ulega przeterminowaniu, jednak zawsze należy zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach, zanim zdecydujemy się sporządzić napar po terminie.

Kiedy nie należy spożywać herbaty po terminie ważności?

Herbatę należy bezwzględnie wyrzucić, jeśli zauważymy na niej chociażby śladowe ilości pleśni. Nie nadaje się ona do spożycia, jeśli w opakowaniu znajdują się elementy, świadczące np. o obecności moli spożywczych.

Jak przechowywać herbatę?

Herbatę przechowujemy w suchym, zaciemnionym miejscu. Powinna znajdować się w szczelnym, chroniącym przez wilgocią i innymi zapachami opakowaniu.