Odpowiednie przechowywanie herbaty jest bardzo ważne, jeżeli będziemy robili to źle – straci smak i aromat.
Herbata jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, łatwo pochłania wilgoć z otoczenia i w wyniku tego pleśnieje, przesuszona – traci aromat. Na dodatek bardzo chętnie pochłania obce zapachy i zmienia swój smak pod wpływem światła.
Dobrze zabezpieczają herbatę hermetycznie zamykane słoje ceramiczne albo metalowe puszki z podwójnym wieczkiem. Jeśli puszka jest większa, można w niej trzymać kilka różnych gatunków o zbliżonych aromatach, każdy zapakowany osobno w foliowe torebki strunowe (wtedy wieczko puszki nie musi być podwójne). Puryści herbaciani nie zalecają jednak pojemników z metali, ponieważ ich energia źle oddziałuje na energię herbaty…
Herbatę można również przechowywać w szczelnie zamykanych słojach szklanych, należy jednak pamiętać, aby trzymać je w ciemnej szafce.
Wyjątkiem są herbaty Pu-erh, „dojrzewające”, których aromat zyskuje w wyniku dostępu powietrza. Im najlepiej służą szkliwione naczynia ceramiczne, zamknięte tak, aby zapewnić ograniczony dostęp powietrza. Herbaty Pu-erh przechowuje się również w drewnianych szkatułkach, należy jednak pamiętać, aby drewno, z którego są zrobione, nie miało zapachu, a przede wszystkim – nie było lakierowane.
Najlepiej przechowywanie znoszą herbaty o najwyższej jakości, składające się z całych liści. Herbaty zielone najlepiej zużyć przed upływem roku od wyprodukowania, typowe herbaty fermentowane – przed upływem dwóch lat. Herbaty dojrzewające z kolei – im starsze, tym są lepsze… Oczywiście przechowywane w odpowiednich warunkach.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]