Jak poprawnie przechowywać herbatę?

Odpowiednie przechowywanie herbaty zagwarantuje nam to, że susz herbaciany nie straci smaku, aromatu i właściwości prozdrowotnych. Herbata jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, szybko pochłania wilgoć z otoczenia i pleśnieje a przesuszona – traci aromat. Na dodatek bardzo łatwo pochłania obce zapachy oraz zmienia swój smak i właściwości pod wpływem światła.

Jak przechowywać herbatę?

Herbata łatwo absorbuje obce zapachy, dlatego nie powinniśmy trzymać pojemników z herbatą w pobliżu aromatycznych przypraw, gotujących się potraw, czy w pomieszczeniach, które mają specyficzny zapach – np. w piwnicy. Ważne jest również to, aby naczynia, w których przechowujemy herbatę same nie wydzielały zapachu. Nie stosujmy więc drewnianych pudełek z aromatycznego drewna, pudełek pomalowanych farbami wydzielającymi zapach, hermetycznych puszek z gumowymi uszczelkami i plastikowych pojemników. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że już Chińczycy przechowywali swoje herbaty w drewnianych pudełkach. Pudełka te jednak wykonane były z całkowicie bezzapachowego drewna albicji. Poza tym przechowywano w nich herbaty dojrzewające, takie jak pu-er. Herbaty te tylko tolerują niewielki przepływ powietrza, ale wręcz zyskują, jeśli mają z nim kontakt. Dlatego pojemniki drewniane, które nie są w pełni szczelne, doskonale nadają się do przechowywania herbat pu-er.

Pojemniki na herbatę

Do właściwego przechowywania pozostałych rodzajów herbat drewniane pojemniki muszą być dodatkowo uszczelnione. Chińczycy wykładali je cynową blachą, uszczelniali żywicą i zawijali w skóry. Współcześnie raczej tego się nie robi, po prostu produkuje się pojemniki z innych, szczelniejszych materiałów. Dobrze zabezpieczają herbatę hermetycznie zamykane słoje ceramiczne albo metalowe puszki z podwójnym wieczkiem. Jeśli puszka jest większa, można w niej trzymać kilka różnych gatunków o zbliżonych aromatach, każdy zapakowany osobno w foliowe torebki strunowe (wtedy wieczko puszki nie musi być podwójne). Puryści herbaciani nie zalecają jednak pojemników z metali, ponieważ ich energia źle oddziałuje na energię herbaty… Herbatę można również przechowywać w szczelnie zamykanych słojach szklanych, należy jednak pamiętać, aby trzymać je w ciemnej szafce. Nawet przydymione lub przyciemniane kolorowe szkło przepuszcza wystarczająco dużo światła, żeby wpłynąć na wygląd i smak herbaty. Kupując szklany pojemnik, trzeba więc zwrócić uwagę, żeby był całkowicie nieprzezroczysty. Ze szklanych pojemników często korzystają sklepy sprzedające herbatę. Są zwykle szczelnie zamknięte, ale przezroczyste, żeby wyeksponować różne gatunki herbaty. Niestety, herbata tak przechowywana traci dużo właściwości prozdrowotnych, dlatego nie warto jej kupować.

Przechowywanie herbaty

Niektórzy producenci herbaty pakują susz próżniowo. Ma to zapobiegać dodatkowemu i niekontrolowanemu utlenianiu się liści herbacianych. W warunkach domowych możemy ograniczyć utlenianie pakując małe porcje herbaty w woreczki foliowe zamykane na strunę i wyciskając z nich powietrze. Następnie zamykamy je w hermetycznym pojemniku i wkładamy do… lodówki. Unikniemy w ten sposób osadzaniu się na listkach wilgoci – ciepłe powietrze ma więcej wilgoci niż zimne, które jest w lodówce, więc wilgoć ta musi się skroplić – jeżeli tego powietrza będzie mało to i wilgoci zostanie również mniej. Przechowywanie herbaty w lodówce zapobiega narażaniu herbaty na ciepło – co również jest dla niej szkodliwe, poza tym w lodówce nie ma światła…

W czym przechowywać herbatę?

Należy pamiętać, że kartonowe pudełka i papierowe torebki w których często sprzedaje się herbatę, nie nadają się do długotrwałego przechowywania liści. Nie zapewniają odpowiedniej szczelności, ponadto herbata chłonie charakterystyczny zapach papieru. Do okresowego przechowywania herbaty stosuje się również torebki wykonane z dwóch warstw: folii cynowej lub aluminiowej i papieru. Są szczelniejsze i lepiej chronią przed światłem niż woreczki foliowe lub papierowe, nie są jednak wystarczająco szczelne, żeby można było długo przechowywać w nich herbatę.

Jak długo można przechowywać herbatę?

Producenci herbaty mają obowiązek podawania daty przydatności produktu do spożycia, zwykle okres ten wynosi dwa lata od momentu produkcji. Nie oznacza to, że herbata musi być smaczna przez te dwa lata – będzie taka, jeżeli będziemy ją dobrze przechowywać. Dwuletni termin nie oznacza również, że jeżeli go przekroczymy, to herbata nie będzie się nadawała do spożycia – dobrze przechowywany susz nie będzie groźny dla zdrowia nawet i po kilku latach. Lecz napar z takiego suszu nie będzie smaczny. Stara herbata jest zwykle zwietrzała i pozbawiona aromatu. Napar taki nie dość, że nie ma smaku to jeszcze pozbawiony jest właściwości prozdrowotnych. Badania przeprowadzone na zielonej herbacie przechowywanej pół roku w typowych domowych warunkach wykazały spadek zawartości polifenoli nawet o połowę. Podsumowując – najlepiej przechowywanie znoszą herbaty o najwyższej jakości, składające się z całych liści. Herbaty zielone warto zużyć przed upływem roku od wyprodukowania, typowe herbaty fermentowane – przed upływem dwóch lat. Herbaty dojrzewające z kolei – im starsze, tym są lepsze… Oczywiście przechowywane w odpowiednich warunkach.