Na rynku herbacianym pojawiły się trzy nowe, bardzo interesujące herbaty zawierające Senchę i Matchę. Dzięki nim mamy doskonałą okazję, aby spróbować tradycyjnej japońskiej Matchy – wprawdzie jest jej w nowych produktach niewiele, ale dzięki odpowiedniej technologii produkcji udało się zachować jej smak i wyjątkowe właściwości.
W opakowaniu LOYD Matcha Pure znajduje się 20 torebek piramidek, które zawierają ponad 97 proc. zielonej herbaty Sencha, 2 proc. zielonej herbaty Matcha i 0,4 proc. ekstraktu zielonej herbaty w proszku. Producent, czyli Mokate, na swojej stronie internetowej wyjaśnia w jaki sposób zachowano smak i oryginalne właściwości herbaty Matcha w nowych herbatach: „Dla wygody stosowania, zastosowaliśmy unikalną technologię osadzenia proszku matcha na liściu herbaty. Wysoka jakość surowca stosowanego do produkcji czystego proszku matcha, sprawia że herbata ta jest bardzo droga. Dzięki połączeniu proszku z liściem zachowujemy smak i właściwości matchy, jednocześnie oferując ją w przystępnej cenie.”
Herbata LOYD Matcha Pure jest godna polecenia ponieważ oprócz Matchy zawiera bardzo dobrą Senchę. Jest to japońska zielona herbata przygotowywana z całych liści. Napar z samej Senchy jest delikatny, ma doskonały smak i aromat. Polecana po posiłkach, ponieważ dobrze wpływa na trawienie. Zawiera antyoksydanty, które chronią organizm przed wieloma schorzeniami i spowalniają proces starzenia. Sencha jest polecana jest również diabetykom, ponieważ zawiera goryczki, które zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi i regulują wydzielanie żółci. Polifenole obecne w zielonej herbacie Sencha przyspieszają spalanie tłuszczu.
Jak wytwarza się Senchę?
Pierwszy zbiór liści herbacianych, z których wytwarza się sencha, odbywa się od końca kwietnia do połowy maja. Przeprowadzany jest z reguły maszynowo, choć najwyższej jakości Sencha zrywana jest ręcznie. W niektórych rejonach liście herbaciane na Senchę zbiera się co 45 dni, cztery razy do roku, ale najlepsze liście dają dwa pierwsze zbiory. Herbata z pierwszego zbioru charakteryzuje się miękkim, subtelnym smakiem, z drugiego jest mocniejsza, zawiera więcej taniny, ponieważ liście rozwijają się na mocniejszym słońcu.
Zebrane liście są poddawane działaniu pary, przedmuchiwane gorącym powietrzem, a następnie suszone i zwijane w wąskie igły. Sencha zaparza się przez ok. 2 min wodą o temperaturze 65-80°C.
Jak powstaje Matcha?
Na około miesiąc przed zbiorami, plantacja herbaty jest osłaniana od promieni słonecznych za pomocą mat bambusowych. Na Matchę zbierane są tylko najmłodsze listki. Od razu po zerwaniu poddawane są działaniu gorącej pary wodnej – zatrzymuje to proces fermentacji. Następnie listki są suszone i mielone w specjalnych młynkach – do cząstek wielkości od 5 do 10 mikronów. Urządzenia potrzebują aż godzinę, aby wyprodukować 40 gram Matchy.
Matcha zawiera dużą ilość antyoksydantów, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów i chorób układu krążenia. Ma również sporo chlorofilu, który ma działanie przeciwmiażdżycowe, odmładzające i regenerujące. Chlorofil dobrze wpływa na liczebność czerwonych krwinek i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Zawiera związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny), który sprzyja odchudzaniu i przyspiesza metabolizm.