Rynek herbaty

Rynek herbaty w Polsce wart jest obecnie nieco ponad 1,2 mld zł. Szacuje się, że Polacy rocznie spożywają ok 20 tys. ton herbaty co stawia nas na czwartym miejscu w Europie – po Irlandii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Z ostatnich danych rynkowych wynika, że rynek herbaty jest stabilny z tendencja spadkową – zarówno ilościowo jak i wartościowo. Spadek popytu najbardziej dotyka herbatę czarną, z kolei herbata zielona oraz herbaty owocowe, ziołowe i funkcjonalne  – radzą sobie relatywnie lepiej.

Co ciekawe, nieomal to samo dzieje się w Wielkiej Brytanii, tradycyjnego bastionu klasycznego herbacianego naparu. Tam również spada sprzedaż czarnej herbaty a rośnie spożycie herbat smakowych.

W Polsce rośnie popularność herbat premium – do czego paradoksalnie przyczyniają się również dyskonty spożywcze, które w ramach swojej strategii często oferują herbaty bardzo dobre jakościowo. Tradycyjnie dobrze sprzedają się herbaty ekonomiczne – dobre jakościowo i atrakcyjne cenowo. Przykładem tych ostatnich jest herbata „Minutka” – jej producent na swojej stronie internetowej podaje: „Czarna herbata ekspresowa „Minutka” w opakowaniu zawierającym 100 torebek to najchętniej kupowana herbata w naszym kraju.”

Więcej w tekście „Lider czarnych herbat” na stronie www.mokate.com.pl.

Artykuł partnera.