Poznaj szerbet – tradycyjny napój turecki

Poznaj szerbet – tradycyjny napój turecki
Co to jest szerbet turecki? Czy szerbet to to samo co sorbet? Jak przygotować tradycyjny turecki napój? Czy możesz sporządzić go samodzielnie w domu? Jakich składników potrzebujesz? Do jakich celów szerbet wykorzystywał Sulejman Wielki? Odpowiedź w naszym artykule.

Szerbet turecki – co to jest?

Ten owocowo-kwiatowo-korzenny napój to charakterystyczny turecki przysmak. Choć prawdopodobnie wywodzi się z Iranu to właśnie największą popularność zyskał w Imperium Osmańskim, a na terytorium dzisiejszej Turcji jest nadal chętnie pijany. Nic dziwnego, ta niepowtarzalna mieszanka orientalnych smaków, słodycz przełamana kwaśnością cytryny – stawiają na nogi, a niska temperatura podania – orzeźwia. Sherbet, sharbat, şerbet – szerebt turecki napój na bazie soku owocowego bądź syropu z dodatkiem ziół lub płatków kwiatów serwowany jest nie tylko w kawiarniach, ale także na ślubach. Bardzo popularny jest napój, którego podstawę stanowi lukrecja oraz kwiaty wiśni. Nie należy mylić szerbetu z sorbetem – choć uważa się, że oba zimne desery mają ten sam źródłosłów. Sorbet to mrożony mus ze świeżych owoców, gdzie woda jest jedynie dodatkiem. W przypadku szerbetu bazę stanowi woda, a owoce, zioła i syropy są wyłącznie dopełnieniem. Dawniej wierzono, że szerbet ma magiczne właściwości – a wszystko za sprawą mieszanki ziół dodawanych do napoju. Odpowiednio skomponowane składniki mają działanie prozdrowotne. Dawniej szerebt serwowano poddanym, by oznajmić, że sułtanka spodziewa się potomka. Szerbetem wznoszono także toast, gdy na świecie pojawił się następca tronu. Istnieją przekazy historyczne według, których Sulejman Wielki chcąc nagrodzić poddanych, serwował im szerbet – napój z białych owoców, jeśli zaś ktoś zawinił władcy – wówczas podawano mu napar z czerwonych owoców, co było równoznaczne z wyrokiem śmierci. Jak widać szerbet turecki odznaczył się w historii narodu, towarzysząc Turkom w ważnych wydarzeniach historycznych, jak i życiu codziennym, wpisał się na stałe w kulinarną tradycję.

Szerbet – przepis na tradycyjny turecki napój

Marzysz o orzeźwiającym lekkim i zdrowym napoju, który ugasi pragnienie i doda sił w upalne dni? Przedstawiamy przepis na turecki szerbet – prosty w wykonaniu orientalny napój o niezwykłym smaku. Wystarczy około 30 minut i będziesz mógł raczyć się tym wyśmienitym tureckim przysmakiem. To naprawdę proste!

Czego potrzebujesz, by przygotować szerbet – porcja na 4 osoby:

  • dzbanek
  • 1 litr schłodzonej wody
  • 30 ml syropu z owoców dzikiej róży
  • 10 ml wody różanej (spożywczej)
  • sok z jednej dużej cytryny
  • opcjonalnie lód i zioła, np.: mięta

Jak przygotować szerbet?

Do dzbanka wlej syrop z dzikiej róży, wyciśnij sok z cytryny, dodaj schłodzoną wodę z domieszką wody różanej. Dodaj opłukane liście mięty oraz lód. Napój najlepiej smakuje mocno schłodzony. Opcjonalnie możesz dodać także do napoju odrobinę hibiskusa, kardamonu, goździków, imbiru czy tamaryndowca. W celu wydobycia ze składników maksimum smaku, należy przygotować z nich wywar – do rondelka wlej wodę, doprowadź do wrzenia – dodaj składniki i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut. Następnie dodaj pozostałe produkty i mocno schłodź napar przed podaniem.

Lokma i szerbet – charakterystyczny turecki duet

Jeśli jesteś miłośnikiem tureckiej kuchni i kultury, nie możesz nie spróbować najbardziej popularnego tureckiego deseru. Lokma i szerbet to chyba jeden z najbardziej charakterystycznych tureckich duetów, na który natkniesz się niemal w każdej tamtejszej kawiarni. Niestety lokma – jak zdecydowana większość tureckich przysmaków jest bardzo słodka i niezwykle tucząca, jednak jej doskonały smak rekompensuje ryzyko związane z ewentualnymi dodatkowymi centymetrami w tali. Co to jest lokma? Lokma to nic innego jak przepyszne tureckie pączusie – idealne na jeden albo dwa gryzy. Nadzienie pączków to słodko-kwaśny cytrynowy syrop. Ciasto drożdżowe z dodatkiem cynamonu smażone na pełnym oleju, przypomina nasze rodzime pączki. Tureckie pączusie, zamiast cukrem pudrem czy lukrem, posypywane są drobno posiekanymi pistacjami.
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]