Palenie herbaty — czy jest szkodliwe?

Palenie herbaty nie jest tak popularne, jak jej picie, jednak czy może być szkodliwe dla zdrowia? Z artykułu dowiesz się:
  • jakie są skutki palenia herbaty,
  • czy palenie herbaty pomaga w rzucaniu palenia papierosów,
  • czy palenie herbaty jest legalne,
  • czy od palenia herbaty można się uzależnić?
Herbata kojarzy nam się głównie z napojem – lekkim, pobudzającym, a czasami uspokajającym, w zależności od jej rodzaju. W Polsce palenie jej nie jest popularne, jednak w pewnych kręgach kulturowych stanowi swoisty rytuał. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy jest to tak samo szkodliwe, jak palenie tytoniu? A może nie przynosi żadnych konsekwencji zdrowotnych, a jedynie same korzyści? Czytaj także: Herbata od A do Z.

Herbata – skutki jej palenia

Palenie herbaty stało się popularne na wielu kontynentach – aktualnie tym rytuałem są zafascynowani Amerykanie, jednak warto mieć świadomość, że zwyczaj ten wywodzi się tak naprawdę z Azji. Nie jest niczym nowym, a wręcz przeciwnie, można uznać go za pewnego rodzaju tradycję, wciąż kultywowaną w niektórych kręgach kulturowych. Historycy są zdania, że uskuteczniali ją nasi przodkowie, choć oczywiście nie była to powszechna praktyka. Dziś herbaciane papierosy stosują głównie osoby planujące rzucić palenie tych tradycyjnych. Niemniej jednak skutki długookresowego palenia herbaty nie są dobre dla naszego organizmu. Substancje smoliste dostają się bowiem do krwioobiegu przez płuca w stosunkowo szybkim tempie. W medycynie przyjmuje się, że wdychanie czegokolwiek palącego się jest po prostu niezdrowe, gdyż w każdym momencie mogą zacząć się wydzielać toksyczne związki. Jednocześnie osoby regularnie palące herbatę koncentrują się na pewnych zaletach tego rytuału. Przekonują one, że pomaga on:
  • zmniejszyć niepokój i napięcie,
  • zwiększyć zdolności poznawcze,
  • odzyskać siłę i energię,
  • poprawić metabolizm.
Warto pamiętać, że dotychczas nie przeprowadzono badań naukowych, na mocy których jednoznacznie można by było stwierdzić, czy palenie herbaty jest szkodliwe, czy też przynosi korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Z tego też powodu metoda rzucania palenia tytoniu poprzez zastępowanie go paloną herbatą nie jest rekomendowana przez medyków.

Czy palenie herbaty pomaga rzucić palenie tytoniu?

Palacze od lat szukają sposobów, które pomogą im rzucić zgubny nałóg. Tymczasem należy przede wszystkim przyjrzeć się mechanizmowi uzależnienia. Otóż palenie uzależnia na dwa sposoby – z jednej strony sięgamy po nikotynę, której brakuje naszemu organizmowi, z drugiej strony sam rytuał sięgania po papierosa sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Rzucanie palenia za pomocą herbacianych papierosów nie cieszy się dużą popularnością w Polsce, jednak coraz częściej sięgają po nie Amerykanie. Promotorem tej metody jest Ranko Tutulugdzija, który w Stanach Zjednoczonych wypuścił na rynek własną markę papierosów, opartą właśnie na zielonej herbacie. W jaki sposób rzucić palenie tytoniu za pomocą papierosów z herbaty? Sekret tkwi w tym, że herbaciane papierosy nie zawierają dodatku nikotyny, jednak paląc je, w dalszym ciągu możemy się odstresować i zrelaksować. Jak podaje sam Ranko Tutulugdzija, palenie zielonej herbaty nie jest najzdrowszą metodą i nie powinno być kontynuowane w dłuższym okresie, jednak pozwala odzwyczaić organizm od nikotyny. Z czasem palacz zyskuje większą motywację do tego, aby całkowicie zrezygnować z papierosów, także herbacianych. Nawet jeśli tego nie zrobi, to przynajmniej nie będzie zatruwał organizmu nikotyną. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy herbata na rzucenie palenia jest skuteczna. Brakuje rzetelnych badań, które podejmowałyby ten problem od strony naukowej. Palenie herbaty wydaje się bezpieczniejsze niż tytoniu, jednak nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście pomaga pozbyć się zgubnego nałogu. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że co prawda możemy rzucić nikotynę, jednak wciąż jesteśmy uzależnieni, tyle że od palenia herbaty. Lekarze uważają natomiast, że drastyczne odcinanie organizmu od nikotyny nie jest dobrą metodą walki z nałogiem. Wręcz przeciwnie – dawki należy stopniowo zmniejszać, tak aby łatwiej było przyzwyczaić się do jej braku.

Czy palenie herbaty jest legalne?

Palenie czegokolwiek innego niż tytoń budzi wiele wątpliwości. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że herbata sama w sobie nie zawiera jakichkolwiek substancji psychoaktywnych. Niektórzy kojarzą jej palenie z pewnymi społecznościami, zamieszkującymi rejony Azji czy Ameryki Południowej, które zwykle robią to w celu odurzenia się, lecz należy mieć świadomość, że tamtejsza mieszanka zawiera liczne dodatki o działaniu psychoaktywnym. Palenie zwykłego suszu lub liści jak najbardziej jest legalne. Do tego celu wykorzystuje się szeroko dostępne w sklepach produkty – papierosy herbaciane można przygotować we własnym zakresie, ewentualnie zakupić gotowy produkt. Nie trzeba zastanawiać się przy tym, czy palenie herbaty jest legalne bądź w jakich ilościach można spalać liście. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na to, że w procesie tym mogą wydzielać się różnego typu substancje, które będą szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Co prawda herbata nie znajduje się na liście substancji zakazanych, których nie można palić, jednak jeśli decydujemy się na ten rytuał, to najlepiej robić to w domowym zaciszu.

Czy w herbacie znajdują się substancje uzależniające od palenia?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy palenie herbaty jest szkodliwe oraz uzależniające, warto przede wszystkim skupić się na tym, jakie dokładnie substancje działają na mózg człowieka. W palonej herbacie nie znajdziemy żadnej z takowych – ani nikotyny, ani THC, ani tym bardziej kofeiny. Oczywiście, mowa tutaj o papierosach, bez żadnych dodatków. Jeśli jednak zmieszamy herbatę z tytoniem, to wyrób będzie zawierał uzależniającą nikotynę. Warto mieć świadomość, że dostępne na rynku papierosy herbaciane nie zawierają dodatku nikotyny. Tymczasem w przypadku, gdy planujemy rzucić nałóg, dodanie odrobiny tytoniu do mieszanki herbacianej może okazać się pomocne. Zmniejszymy bowiem ilość nikotyny, a jednocześnie zaczniemy powoli odzwyczajać od niej organizm. Warto pamiętać o tym, że uzależnienie od palenia powodują nie tylko pewne substancje, lecz również sam rytuał. Niektórzy, sięgając po papierosa, czują się odstresowani i zrelaksowani. Pozostaje jeszcze pytanie, jak palić herbatę? Nie zaleca się częstego sięgania po papierosy z niej – nawet w przypadku, gdy w ten sposób próbujemy pozbyć się nałogu. Najlepiej palić je sporadycznie, gdy naprawdę czujemy taką potrzebę. Tymczasem osoby, które nie są uzależnione od nikotyny, nie powinny sięgać po herbaciane papierosy, gdyż nadal nie mamy pewności, jak wpływają one na zdrowie człowieka.

FAQ:

Jakie są skutki palenia herbaty?

Palenie herbaty powoduje przedostawanie się substancji potencjalnie szkodliwych do krwioobiegu. Niemniej jednak niektórzy twierdzą, że rytuał ten pomaga się zrelaksować, dodaje energii i zwiększa możliwości poznawcze.

Czy palenie herbaty pomaga pokonać nałóg nikotynowy?

Brakuje jednoznacznych danych, które pozwoliłyby stwierdzić, czy palenie herbacianych papierosów pomaga wyjść z nałogu nikotynowego. Przyjmuje się jednak, że jest to zdrowsza alternatywa, choć niekoniecznie skuteczna.

Czy palenie herbaty jest legalne?

Palenie herbaty jest w naszym kraju całkowicie legalne, o ile nie zawiera ona dodatku substancji psychoaktywnych.