Kto z nas nie chciałby zachować młodego wyglądu na dłużej. Tutaj może nam pomóc coś tak prostego, a zarazem wspaniałego jak herbata. A konkretnie chodzi tutaj o
fioletową herbatę – kenia purple tea.
Kenia – zagłębie herbat
Zacznijmy od
kraju pochodzenia herbat. Kenia to państwo w środkowo-wschodniej Afryce, której stolicą jest Nairobi. Na świecie zajmuje trzecie miejsce jako producent herbaty i w Afryce jest jedynym państwem, które wytwarza znaczną ilość herbaty na światowy rynek. Zbiory możliwe są cały rok dzięki tropikalnemu klimatowi w jakim się znajduje Kenia. Herbaciane plantacje położone są na wyżynach, które znajdują się po obu stonach Wielkiej Doliny Ryftowej. A wszystko na wysokości pomiędzy 1500 a 2700 m n.p.m.
Wyróżnić tutaj można rejony zwane Kericho, Nandi, Nyeri oraz Muranga. Produkcja herbaty metodą tradycyjną to zaledwie 5%, a pozostałe 95% wytwarzane jest metodą CTC – Crush Tear Curl. Sposób polegający na rozdrobnieniu liści przez zgniatanie, rozrywanie i zwijanie. W Kenii produkuje się przede wszystkim
czarną herbatę, ale również białą i
zieloną za pomocą tradycyjnych metod produkcji.
Kenia pozostaje w tyle z wszelkimi nowinka herbacianymi czego dowodem jest właśnie wyżej opisana purple tea. Nie jest to odrębny rodzaj, a raczej odmiana herbaty. Ponieważ odmiana krzewu herbacianego została specjalnie zmodyfikowany genetycznie. Natomiast proces produkcji jest taki sam jak pozostałych rodzajów herbat.
Właściwości kenia purple tea
Na Polskim rynku jest to absolutna nowość. Herbata uprawiana od 25 lat, czyli stosunkowo od niedawna w Kenii na wysokości 1500-2500 m n.p.m. Swoje pochodzenie zawdzięcza chińskiej herbacie Camelia Sinesis. W wyniku dużego nasłonecznienia czerwono-fioletowe liście tej odmiany wytwarzają duże ilości polifenolu GHG – co w innych odmianach herbat jest nieobecne.
Zatrzymajmy się tutaj, aby przybliżyć czym są polifenole. Otóż to przeciwutleniacze ( tzw. antyoksydanty), które mają zbawienny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu.
Działają ochronnie na komórki przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników. A te z kolei mogą powodować uszkodzenia błon komórkowych, materiału genetycznego, struktur lipidowych i białkowych. Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe skóry właściwej odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry.
Polifenole wykazują silne działanie prozdrowotne m.in. na układ immunologiczny i sercowo-naczyniowy, a także przy chorobach nowotworowych. Należy także zaznaczyć, że wpływają na tworzenie się insuliny oraz hamują wytwarzanie glukozy w wątrobie. Tym samym obniżając stężenie cukru we krwi.
Podsumowując fioletowa herbata niezaprzeczalnie posiada właściwości
antyoksydacyjne co ma bezpośredni wpływ na naszą kondycję skóry oraz całego organizmu. Dodatkowo ma działanie odchudzające, obniża poziom cholesterolu, reguluje przyswajanie cukru we krwi oraz pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Należy także wspomnieć o jej walorach smakowych. Hermata ma przyjemny słodki smak z nutą drewna. Pamiętajmy, aby zachować jak najwięcej dobroczynnych właściwości należy zalać herbatę wodą o temperaturze 80st.C, a następnie parzyć 1-3 minut.
Kenia Itumbe
Z czarnych herbat możemy tutaj wyróżnić Kenia Itumbe. Górska plantacja znajduje się na południu Kenii w rejonie Itumbe na wysokości 1900 m n.p.m. Gdzie znajdują się wspaniałe warunki dla wzrostu krzewów herbacianych. Jest to herbata bardzo dobrej jakości, która zadowoli gusta smakoszy klasycznej, czarnej herbaty. Staranie wyselekcjonowane czarno-brązowe liście dają napar o ciemnej, czerwonej barwie. Natomiast smak jest intensywny, głęboki z nutą suszonych śliwek.
Zielona herbata i jej właściwości
Właściwości zielonej herbaty i jej działanie lecznicze już od dawna jest doceniane. Jest wiele gatunków zielonej herbaty, różnią się między sobą smakiem, zapachem czy kolorem naparu. Wszystkie te różnice zależą od pory roku oraz dnia, w którym zostaną zerwane liście. Przede wszystkim ma ona właściwości odchudzające. Zawdzięcza je katechinom, które mają istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Z jednej strony hamują wchłanianie tłuszczów z pożywienia, a z drugiej pobudza niektóre enzymy biorące udział w procesie trawienia.