Herbata z morwy białej. Poznaj jej zdrowotne działanie!

Morwa biała pochodzi z Chin, gdzie jest uprawiana od wieków. Później zaczęto ją uprawiać w innych rejonach świata – w efekcie rozprzestrzeniła i dziko rośnie w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz na wyspach Pacyfiku. W Europie pojawiła się w XI wieku. Ze względu na fioletowo-czarną barwę owoców morwa biała bywa mylnie brana za morwę czarną lub czerwoną. Liście morwy białej wykazują właściwości lecznicze. Działają stabilizująco na poziom cukru we krwi, ograniczając jego przyswajanie przez organizm, są polecane pomocniczo w cukrzycy typu 2 oraz przy odchudzaniu. Owoce morwy białej wyglądają podobne do jeżyn, mają różną barwę – od białej poprzez różową, aż do czarnej. Dojrzewają pod koniec lipca i szybko opadają. Są jadalne, chociaż smaczniejsze są owoce morwy czerwonej i czarnej – gdyż są soczyste i mają słodko-kwaśny smak. W medycynie ludowej wykorzystywane są jako środek przeciwgorączkowy i moczopędny. Pędy i liście morwy białej zawierają hormon wzrostu – w Chinach napar podawano dzieciom wątłym i wolno rosnącym.

Morwa biała odchudzanie

Owoce morwy białej są bardzo słodkie, jednak dzięki specyficznym właściwościom blokują wchłanianie cukru. Dlatego są idealne dla osób zmagających się z cukrzycą i nadwagą. W naturalny sposób odchudzają i sprawiają, że nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami. Można ją stosować w różnej postaci. W przypadku suplementów diety ważne jest, aby zwrócić uwagę na zawartości ekstraktów z białej morwy tych preparatach. Dużo lepsze efekty daje spożywanie herbaty z morwy białej. Pamiętajmy, że zarówno picie herbaty z białej morwy, jak i stosowanie suplementów diety z wyciągiem z morwy wymaga czasu. Pomocne będą również: aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Herbata z morwy białej

Herbatę z morwy białej przygotowuje się z jej suszonych liści. W celu osiągnięcia zadowalających efektów, konieczne jest regularne stosowanie naparu. Przygotowujemy go z około 3 łyżeczek suszonych liści morwy białej zalanych wrzącą wodą. Napar jest gotowy po ok. 10 minutach.

Herbata z morwy białej na cukrzycę

Diabetycy, ze względu na szybkie zmiany poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłku, muszą regularnie go kontrolować. Jakie znaczenie odgrywa tutaj morwa? Otóż owoce morwy zawierają związek zwany DNJ (1-deoksynojirimycin), który hamuje enzym w jelicie rozkładający węglowodany. DNJ jest uważany za korzystny dla osób z cukrzycą, ponieważ spowalnia wzrost cukru we krwi po posiłkach. W Korei, Japonii i Chile liście morwy białej od dawna są wykorzystywane do przygotowywania Mon Tea – herbaty przecicukrzycowej. Aby przygotować taką herbatkę, wystarczy zalać około 1 g liści morwy białej 100 ml gorącej wody (98°C) i zaparzać od 3 do 5 minut. Tak przygotowana herbata pozwala zahamować aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów. Należy ją pić 1 – 2 razy dziennie. Uważa się również, że po spożyciu wodnych ekstraktów z liści morwy białej z sacharozą, poziom glukozy poposiłkowej obniża się u osób zdrowych oraz diabetyków po upływie 120 minut od podania naparu.

Morwa biała na serce

Aktywne składniki morwy białej wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów. Ma to duże znaczenie dla osób mających problemy z układem krążenia i sercowo-naczyniowym. Z kolei antyoksydacyjne właściwości morwy białej wspomagają leczenie miażdżycy. Morwa biała potrafi powstrzymać wzrost złego cholesterolu i zredukować miażdżycę.

Morwa biała przeciwwskazania

Czy morwa biała może zaszkodzić? Niewskazana jest jedynie dla kobiet w ciąży oraz osób z alergią. Poza tym nie jest szkodliwa, nie należy się jej obawiać – owoce morwy białej to po prostu smaczna przekąska.

Morwa biała – przepisy

Słodki dżem z owoców morwy

Składniki: 600 g owoców morwy, 500 g cukru, ziarenka z jednej wanilii, sok z jednej limonki Przygotowanie: Owoce morwy przepłukać wodą, oczyścić z szypułek. Wsypać do garnka o grubym dnie i dusić kilka minut na małym ogniu, potem rozgnieść owoce. Dodać cukier, ziarenka wanilii i sok z limonki. Gotować na małym ogniu przez około 20-30 minut, tak, aby osiągnąć konsystencję dżemu. Gorący dżem przelać do wyparzonych słoiczków, zamknąć i pasteryzować przez 15 minut.

Kwaskowaty dżem z owoców morwy

Składniki: 300 g owoców morwy, 50 g  brązowego cukru, 1 jabłko, najlepiej o kwaskowatym smaku , sok wyciśnięty z połówki cytryny, 1 łyżka Porto. Przygotowanie: Owoce przepłukać wodą, oczyścić z szypułek. Wsypać do garnka o grubym dnie, dusić przez kilka minut na małym ogniu, następnie rozgnieść owoce. Dodać pokrojone w kostkę jabłko, sok z cytryny, później cukier. Gotować na małym ogniu od 20 do 30 minut, pod koniec dolać Porto. Gorący dżem przelać do wyparzonych słoiczków, zamknąć i pasteryzować przez 15 minut.

Nalewka z owoców morwy

Składniki: 1 kg owoców morwy, 0,5 l spirytusu, 0,25 l wody, 0,7 kg cukru. Przygotowanie: Umyte owoce wsypujemy do słoja i zasypujemy cukrem. Słój przykrywamy lnianą ściereczką lub gazą i odstawiamy go w słoneczne miejsce. Co kilka nim wstrząsamy. Po sześciu tygodniach zlewamy sok. Owoców nie wyrzucamy – zalewamy je wodą i odcedzamy przez sitko, tak, aby wypłukać z nich resztkę soku. Oba płyny łączymy ze sobą i ponownie przelewamy do pustego słoja. Dodajemy spirytus. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na kilka dni. Później filtrujemy nalewkę i przelewamy do butelek. Nalewka przed spożyciem powinna leżakować przez sześć miesięcy w chłodnym miejscu.