Najlepsza herbata domowa na menopauzę – przepis

Menopauza, popularnie nazywana przekwitaniem, jest kolejnym etapem w życiu kobiety, który jednak nie zalicza się do najprzyjemniejszych. To właśnie w tym okresie w organizmie pań znacznie zmniejsza się produkcja estrogenu, a także osłabiona zostaje aktywność jajników. To z kolei doprowadza do zmian hormonalnych. Nie da się jednak ukryć, że panie w okresie menopauzy muszą stawiać czoła szeregowi przykrych objawów. Naturalne zioła i herbata domowa na menopauzę skutecznie pomogą złagodzić te dolegliwości. Spis treści
  1. Jakie zioła pomogą złagodzić objawy menopauzy?
  2. Zioła na menopauzę – właściwości
  3. Jak prawidłowo zaparzać zioła na menopauzę?
  4. Przepis na domową herbatę na menopauzę
  5. Efekty picia ziół na menopauzę
  6. Herbata na menopauzę – przeciwskazania
Zobacz także: Herbata selerowa – sprawdź jej zdrowe właściwości

Jakie zioła pomogą złagodzić objawy menopauzy?

Panie w okresie menopauzy zmagają się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, które są wynikiem zmian hormonalnych w ich organizmie. Często dokuczają im uderzenia gorąca, zwłaszcza nocą, a także i zmienność nastrojów i rozdrażnienie. Pojawiają się również stany depresyjne oraz niezwykle uporczywe bóle mięśni i stawów. To wszystko znacznie obniża jakość życia. Okazuje się, że pomocy w złagodzeniu tych objawów można upatrywać w naturze i jej dobrodziejstwach. Herbata domowa na menopauzę może przynieść paniom nieocenioną ulgę. Warto więc wiedzieć, jakie zioła pomogą złagodzić objawy menopauzy. Zalicza się do nich:
  • konopie,
  • mace,
  • niepokalanka pospolitego,
  • len zwyczajny,
  • koniczynę czerwoną,
  • pluskwicę groniastą,
  • nagietek lekarski,
  • dziurawiec zwyczajny,
Regularne picie ziół na menopauzę pomaga optymalnie załagodzić jej objawy i sprawić, że okres przekwitania nie będzie dla pań aż tak ciężki. menopauza herbata

Zioła na menopauzę – właściwości

Zioła mają przede wszystkim pomóc uporać się z dotkliwymi objawami wchodzenia w okres przekwitania. Oczywistym jest więc fakt, że herbata ziołowa na menopauzę musi wykazywać się szeregiem właściwości, dzięki którym będzie ona efektywnie oddziaływać na kobiecy organizm. Wobec tego jakie zastosowanie mają zioła na menopauzę? Otóż:
Zioło Właściwości
Pluskwica groniasta Główną substancją tej rośliny są glikozydy, które wiążą się z receptorami estrogenowymi i mają za zadanie zahamowanie wydzielanie hormonu luteinizującego. To właśnie glikozydy przyczyniają się do złagodzenia objawów menopauzy. Pomoże zapomnieć o uderzeniach gorąca czy obfitym poceniu się.
Koniczyna czerwona Jest ona bogatym źródłem izoflawonów. To właśnie one odpowiadają za łagodzenie objawów menopauzy.
Niepokalanek pospolity Zioło to posiada składniki aktywne w postaci diterpenów, irydoidy glikozydowej, flawonoidów lipofilnoli i olejków eterycznych. Zmniejszają one skutecznie objawy charakterystyczne dla okresu menopauzy.
Len zwyczajny Można znaleźć w nim przede wszystkim lignany lniane, które odpowiedzialne są za wywołanie efektu estrogenowego.
Konopie Mają działanie uspokajające i rozluźniające, co zawdzięczają wysokiej zawartości kannabidolu.
Dziurawiec zwyczajny Zioło to odpowiada przede wszystkim za poprawę nastroju. Działa uspokajająco i jest źródłem związków takich jak hiperycyna oraz hiperfoyna.
Maca Ma działanie fitoestrogenne za które odpowiada β-sitosterol. Maca stosowana jest do zwalczania uderzeń gorąca, suchości pochwy czy zapobiegania osteoporozie.
Nagietek lekarski Roślina ta wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki zawartym w niej składnikom pomoże skutecznie zminimalizować objawy menopauzy.

Jak prawidłowo zaparzać zioła na menopauzę?

Herbata domowa na menopauzę nie jest trudna w przygotowaniu, niemniej jednak niezwykle ważne staje się odpowiednie zaparzenie ziół, które mają pomóc w złagodzeniu objawów klimakterium. Okazuje się, że większość tego rodzaju naparów obecnie dostępna jest w torebkach. Jednak o wiele lepiej sprawdzą się one w postaci luźnego suszu. Zioła powinny znaleźć się w żaroodpornym dzbanku – jeśli chcemy przygotować większą ilość herbaty – lub w szklance. Muszą one zostać zalane wrzątkiem i szczelnie zamknięte. Dobrym pomysłem okazuje się zalanie ziół wieczorem i pozostawienie ich na całą noc. Wówczas herbata domowa na menopauzę będzie esencjonalna i wykaże się jeszcze efektywniejszym działaniem.

Przepis na domową herbatę na menopauzę

Herbata domowa na menopauzę może być przygotowana z mieszanki różnorodnych ziół lub tylko i wyłącznie z jednego gatunku suszonej rośliny. Jednym z najlepszych przepisów na herbatę łagodzącą objawy klimakterium jest:
  • pół łyżeczki suszonego dziurawca zwyczajnego,
  • jedna łyżka suszonego niepokalanka pospolitego,
  • pół łyżeczki suszonej koniczyny czerwonej.
Całość trzeba zalać wrzątkiem i odczekać aż herbata się zaparzy. Taka mieszanka ziół na menopauzę pomoże zminimalizować uderzenia gorąca, nocne pocenie się i dolegliwości bólowe stawów i mięśni. Z kolei herbata z konopi na menopauzę pomoże paniom opanować zmienne nastroje i rozdrażnienie. Warto zwrócić uwagę, że zielona herbata na menopauzę również będzie działała uspokajająco i jest świetną alternatywą dla pań, które mają alergię na konkretne zioła. Z kolei czerwona herbata na menopauzę pomoże łagodzić nastroje depresyjne i również przyczyni się do zmniejszenia uderzeń gorąca. herbata domowa na menopauze

Efekty picia ziół na menopauzę

Zioła na menopauzę mają przede wszystkim łagodzić jej objawy. Nie będą więc w wstanie całkowicie ich zredukować. Warto traktować je jako naturalną pomoc w tym dość trudnym okresie, a nie jako lek. Herbata domowa na menopauzę ma przede wszystkim pomóc paniom przejść przez moment przekwitania w jak najłagodniejszy sposób. Wobec tego kobiety regularnie pijące herbaty ziołowe na menopauzę będą mogły cieszyć się znaczna poprawą nastroju, a także zminimalizowaniem ryzyka rozwinięcia depresji. Co więcej takie napary pomagają ustabilizować hormony, więc panie nie będą doświadczały już suchości pochwy czy nocnego pocenia się. Co jest jednak najważniejsze herbata ziołowa na menopauzę pomoże oczyścić organizm i zapobiegnie powstawaniu zewnętrznych i wewnętrznych guzków.

Herbata na menopauzę – przeciwwskazania

Choć zioła na objawy przekwitania są całkowicie naturalne, to jednak w połączeniu z innymi lekami, mogą one wywołać działania niepożądane. Okazuje się, że herbata domowa na menopauzę z pluskwicy nie sprawdzi się w przypadku pań, które chorują na nadciśnienie. Z kolei w przypadku dziurawca, może wystąpić nadmierne pobudzenie i halucynacje w momencie, kiedy panie jednocześnie będą stosowały leki antydepresyjne. Niektóre zioła na menopauzę nie są również wskazane przy zdiagnozowanej cukrzycy czy w przypadku przyjmowania leków hormonalnych.

Najczęściej zadawane pytania

Jak często pić zioła na menopauzę?

O częstotliwości picia ziół na menopauzę decyduje przede wszystkim ich rodzaj, a także to, czy panie zdecydują się na skomponowanie mieszanki czy też nie. Zwykle zaleca się jednak picie ich dwa razy dziennie- rano oraz wieczorem. Ważna jest regularność, która pozwoli na osiągnięcie optymalnych efektów.

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów ziół na menopauzę?

Każdy organizm kobiecy jest inny i inaczej reaguje na klimakterium. Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że już po tygodniu regularnego picia herbaty domowej na menopauzę panie będą mogły odczuć pierwsze, pozytywne zmiany. W miarę kontynuowania tego typu terapii, efekty będą coraz bardziej widoczne.

Czy zioła na menopauzę są skuteczne?

Zioła na menopauzę ze względu na obecność w nich substancji aktywnych, skutecznie pozwalają redukować objawy menopauzy. Oczywiście nie można spodziewać się, że całkowicie one znikną. Zioła mają jedynie je odpowiednio złagodzić i sprawić, że będą one mniej dotkliwe.