Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin na świecie. Według szacunków, ma ponad 300 mln lat. W czasach starożytnych stosowano ją głównie w celu przyspieszenia gojenia ran. Skrzy jest od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej, gdyż wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i oczyszczających oraz jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń i utrzymaniu włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Warto lepiej poznać tę roślinę, gdyż jej działanie ma skutki uboczne. Jakie? Zaraz dowiesz się wszystkiego!
Skrzyp jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Naukowcy wyróżniają około 50 gatunków skrzypu polnego na świecie, ale tylko jeden z nich – skrzyp polny ma działanie lecznicze. Występuje w Ameryce Północnej, północnej części Afryki, na niektórych obszarach Azji i w Europie, w tym na terenie Polski. Rośnie na wilgotnych łąkach, polach, przydrożach, skarpach. Osoby, które nie mają pojęcia o zielarstwie uważają go za chwast. Tymczasem skrzyp polny ma wiele właściwości prozdrowotnych i dlatego jest od dawna wykorzystywany w medycynie naturalnej.
Skrzyp polny – właściwości
Skrzyp polny jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie i kosmetologii. Dostarcza człowiekowi wielu witamin i związków mineralnych, w tym krzemu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Roślina ta uzupełnia niedobory mikroelementów, skutecznie wspierając terapię wielu schorzeń oraz wspomagając funkcjonowanie poszczególnych narządów.
Ziele skrzypu polnego zawiera duże ilości krzemu i witaminy C, a także żelaza, manganu, fosforu, potasu i wapnia. Dodatkowo ma w sobie kwasy organiczne, m.in. jabłkowy, askorbinowy i krzemowy, który przyczynia się do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Wspomaga regenerację tkanek, dlatego jest stosowany do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia czy stłuczenia. Obniża ciśnienie krwi w organizmie, pomaga w walce ze zmianami miażdżycowymi.
W zawiązku z tym, że poprawia krążenie krwi, wspomaga ukrwienie skóry głowy, co wiąże się ze wzmocnieniem cebulki włosa. W składzie tej rośliny znajdziemy flawonoidy, które normalizują działanie gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy wolniej się przetłuszczają. Skrzyp polny wpływa na szybkość porostu włosów oraz ogranicza ich wypadanie. Odżywia skórę głowy, a paznokcie rosną szybciej i są twardsze. Kuracja zapewni lśniące włosy i mocne, nierozdwajające się paznokcie oraz opóźnia procesy starzenia.
Skrzyp polny do picia
Skrzyp polny przygotowany jako napar łatwiej się wchłania w przewodzie pokarmowym ze względu na rozpuszczenie obecnej w nim krzemionki. Napar ze skrzypu jest zalecany kobietom z obfitymi miesiączkami. Odwar stosowany jest także przy krwawieniach z żylaków odbytu czy owrzodzeń okrężnicy, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Skrzyp polny do picia można stosować w formie herbaty. Aby zaparzyć susz, należy łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku na około 10-15 minut. Herbatę ze skrzypu polnego można pić nawet do trzech razy dziennie, ale należy pamiętać, że wypłukuje on witaminę B1 z organizmu, więc trzeba dodatkowo ją uzupełniać. Oprócz herbatki jest jeszcze płukanka ze skrzypu na włosy, wywar ze skrzypu polnego do okładów, skrzyp polny w tabletkach, suszony skrzyp polny jako dodatek do dań i koktajlu czy skrzyp do picia w formie soku.
Moczenie nóg w skrzypie polnym
Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, spróbuj kuracji skrzypem polnym. Dzięki niemu nadmiar potu zamiast wydostać się na powierzchnię skóry zostanie wydalony wraz z moczem, dlatego efektem bocznym terapii mogą być częstsze wizyty w toalecie. Do moczenia stóp dodajemy skrzyp bezpośrednio do zimnej wody i pozostawiamy na 13 godzin. Następnie moczymy stopy przez około pół godziny.
Okłady ze skrzypu polnego
Skrzyp polny można stosować w uszkodzeniach skóry, oparzeniach, w stanach zapalnych skóry w postaci okładów. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.
Skrzyp polny – skutki uboczne
Mimo licznych zalet skrzypu polnego, trzeba uważać na skutki uboczne stosowania tej rośliny. Po preparaty z jego udziałem nie powinny sięgać osoby z zaburzeniami pracy serca i nerek oraz cierpiące na kłębuszkowe zapalenie nerek. Nie stosuj terapii skrzypem dłużej niż cztery tygodnie (picie naparów) lub sześć tygodni (do użytku zewnętrznego).
Lekarze zalecają stosowanie skrzypu polnego najczęściej na okres trzech miesięcy. Później trzeba zrobić miesiąc przerwy i ewentualnie wznowić kurację. W okresie kuracji skrzypem polnym zaleca się stosowanie diety bogatej w źródła witaminy B1, np. produkty zbożowe z pełnego ziarna, drożdże, strączki, kiełki pszenicy, orzechy. Przy stosowania naparu w schorzeniach dróg moczowych należy przyjmować dużo płynów, gdyż skrzyp polny ma działanie moczopędne.
Skrzyp polny w ciąży
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zachować ostrożność przy stosowaniu skrzypu, choć nie są to preparaty dla nich zakazane. Długotrwałe stosowanie suplementów ze skrzypem lub herbaty ze skrzypu może powodować niedobór witaminy B1. Roślina ta podawana kobietom w ciąży może przyspieszyć poród. Spożycie odradza się też matkom karmiącym, gdyż może to wpłynąć na stan dziecka.