Herbata dla alergików – właściwości, aspekty zdrowotne oraz przepis

Nie da się ukryć, że choć alergia z pozoru nie zagraża bezpośrednio życiu chorego, to jednak znacznie potrafi ona uprzykrzyć codzienność. Okazuje się, że z alergią boryka się większa część społeczeństwa. Obecnie w aptekach można znaleźć szereg środków farmaceutycznych, które mają pomóc w radzeniu sobie z tą przykrą dolegliwością. Niemniej jednak herbata dla alergików może okazać się równie skuteczna. Jak ją przygotować i jak ona działa? Spis treści
  1. Herbata dla alergików, czyli jaka?
  2. Herbata antyalergiczna – właściwości oraz aspekty zdrowotne
  3. Przykładowy przepis na herbatę antyalergiczną
  4. Zioła pomocne w łagodzeniu objawów alergicznych
  5. Herbatki dla alergików – przeciwwskazania
  6. Czy można mieć uczulenie na herbatę?
Zobacz także: Graviola – właściwości, zastosowanie. Czy leczy raka?

Herbata dla alergików, czyli jaka?

Herbata dla alergików to produkt skomponowany ze starannie wyselekcjonowanej mieszanki ziół, których zadaniem jest hamowanie objawów alergii skórnej i jelitowej. Wobec tego herbata na alergię musi wykazywać się właściwościami przeciwzapalnymi oraz łagodzącymi, a także musi skutecznie hamować produkowanie histaminy przez organizm. Regularne picie tego typu herbaty ma znacznie podnieść jakość życia alergików i sprawić, że kontakt z pyłkami czy innymi alergenami nie będzie już dla nich tak dokuczliwyCo więcej, herbata dla alergików jest produktem całkowicie naturalnym i w większości nie będzie powodowała skutków ubocznych. herbata dla alergika

Herbata antyalergiczna – właściwości oraz aspekty zdrowotne

Herbata antyalergiczna, jak sama jej nazwa wskazuje, ma pomóc alergikom w radzeniu sobie z uporczywymi objawami uczulenia. Dzięki zawartości odpowiednich składników napar ten może skutecznie zahamować patologiczną reakcję organizmu na konkretne alergeny, zarówno wziewne jak i pokarmowe. To właśnie one doprowadzają do wzmożonego wydzielania się histaminy, a wzrost jej stężenia w organizmie powoduje szereg różnorodnych reakcji. Wobec tego jakie właściwości ma herbata dla alergików? Wymienić tu można:
  • skuteczne hamowanie produkcji i wydzielania przez organizm histaminy – hormonu odpowiedzialnego za powstawanie reakcji alergicznych;
  • łagodzenie objawów stanu zapalnego skóry i gałek ocznych;
  • redukcja uczucia świądu, pieczenia oraz bolesności, a także zmniejszanie obrzęków, które powstały jako odpowiedź na kontakt z alergenem;
  • w przypadku alergii pokarmowych, herbata antyalergiczna doprowadzi do zredukowania podrażnienia błon śluzowych przełyku oraz żołądka;

Przykładowy przepis na herbatę antyalergiczną

Przygotowanie herbaty dla alergików z pewnością nie będzie zbyt trudnym wyzwaniem. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w zioła – najlepiej w formie luźnego suszu. Przydatny okaże się rumianek, a także mięta oraz kwiat nagietka. Do szklanki lub żaroodpornego dzbanka wystarczy wsypać:
  • pół łyżeczki suszonej mięty,
  • pół łyżeczki suszonego kwiatu nagietka,
  • całą łyżeczkę rumianku.
Całość należy zalać wodą i odstawić do zaparzenia się. Im dłużej pozostawimy napar, tym bardziej będzie on intensywny, a tym samym pozytywniej i skuteczniej wpłynie na organizm. Oczywiście jest to jedynie przykładowy przepis na herbatę na uczulenie. W rzeczywistości występuje również wiele innych ziół z których można przygotować herbatę antyalergiczną. Można wypróbować różnorodne mieszanki, a następnie sprawdzić, która z nich jest najskuteczniejsza. Warto również zwrócić uwagę na gotowe mieszanki herbat dla alergików, które oprócz blokowania histaminy, mogą mieć szereg innych, dobroczynnych właściwości.

Zioła pomoce w łagodzeniu objawów alergicznych

Zioła naturalnie występujące w przyrodzie są względnie bezpiecznym i skutecznym sposobem na to, by załagodzić uporczywe objawy alergii. Wobec tego które zioła będą sprzymierzeńcami w walce z uczuleniem? Otóż:
Zioło Działanie
Rumianek Herbata rumiankowa dla alergików może być prawdziwym ratunkiem. Koi podrażnione oczy i błony śluzowe. Wykazuje działanie blokujące wydzielanie histaminy.
Kwiat nagietka Łgodzi uporczywe objawy alergii i minimalizuje podrażnienia i stany zapalne, które już wystąpiły.
Babka lancetowata Przygotowanie herbaty dla alergików z babką lancetowatą pozwoli skutecznie zredukować pieczenie i świąd, a także zredukuje podrażnienie błon śluzowych.
Czarnuszka siewna Zawarty jest w niej tymochinon oraz nigellon. To właśnie te dwie substancje są największymi przyjaciółmi wszystkich alergików. Czarnuszka siewna pomoże zapomnieć o alergicznym kaszlu czy nieżycie nosa. Uspokoi ona także podrażnione błony śluzowe i zredukuje zaczerwienienie gałek ocznych.
Dziurawiec Dziurawiec wykazuje szereg właściwości przeciwzapalnych, a także przeciwalergicznych. Redukuje on pokrzywkę skórną, a także świąd i pieczenie gałek ocznych.
Skrzyp polny To zioło które będzie pomagało w niwelowaniu objawów alergii wziewnej. Jego regularne picie pomaga oczyścić oskrzela z nagromadzonej wydzieliny, a tym samym znacznie ułatwi oddychanie.

herbatki dla alergikow

Herbatki dla alergików – przeciwwskazania

Herbata na alergię w teorii ma tylko pomagać w dolegliwościach. Niemniej jednak w przypadku ziołowych herbatek warto zachować szczególną ostrożność. Okazuje się, że herbata rumiankowa dla alergików również może uczulać. Naturalnie więc sprawdzi się w przypadku osób, które mają uczulenie na rumianek. Warto również zwrócić szczególną uwagę na to, że herbata na uczulenie z dziurawca może dodatkowo pobudzić i wywołać rozdrażnienie, jeśli będzie ona spożywana w zbyt dużej ilości. Co więcej leczenie z wykorzystaniem ziół nie jest polecane w przypadku kobiet w ciąży, a także pań, które karmią piersią. W takich przypadkach powinny one stosować farmaceutyki na alergię, przepisane im przez lekarza specjalistę.

Czy można mieć uczulenie na herbatę?

Herbata jest napojem, bez którego mało kto jest wstanie sobie wyobrazić poranek. Co więcej, herbata na uczulenie ma przynieść ulgę wszystkim tym, którzy borykają się z alergią. Jednak czy herbata może uczulać? Okazuje się, że w otaczającym nas świecie dosłownie wszystko może stać się alergenem i nie inaczej jest w przypadku herbaty. Napój ten zawiera duże ilości teinyktóra może przyczynić się do wystąpienia objawów alergicznych. Dodatkowo dodawane do herbaty zioła również mogą przyczynić się do nasilenia uczulenia. Wspomniana już herbata rumiankowa dla alergików, może przynieść całkiem odmienny efekt od zamierzonego. Jak widać alergia na herbatę jest jak najbardziej możliwa. Zaleca się przede wszystkim obserwowanie reakcji własnego organizmu, a także wykonanie dodatkowych testów skórnych, które pozwolą jednoznacznie ocenić, na jaką substancję organizm reaguje nadwrażliwością.

Najczęściej zadawane pytania

Po jakim czasie herbata zniweluje objawy alergii?

Herbaty dla alergików działają stopniowo, krok po kroku niwelując objawy alergii. Niezwykle ważne staje się wiec ich regularne stosowanie. Z każdą kolejną filiżanką herbaty dla alergików, ich działanie będzie bardziej zauważalne.

Czy herbaty antyalergiczne maja skutki uboczne?

W teorii herbaty dla alergików przygotowywane są za naturalny ziół, które są bezpieczne dla organizmu. Niemniej jednak jeśli na któryś ze składników występuje dodatkowo uczulenie, wówczas reakcje alergiczne się nasilą. Warto wiec wykonać testy, które wykluczą lub potwierdzą uczulenie na daną substancję.

Jak długo należy stosować herbaty antyalergiczne?

Herbaty dla alergików można stosować przez cały okres pylenia- w przypadku alergii wziewnych, a także przez cały czas w przypadku alergii pokarmowych lub skórnych. Niemniej jednak nie można przekraczać zalecanej dawki dziennego spożycia, czyli więcej niż dwie filiżanki na dzień.