Jaśmin jak panna młoda…

Herbata jaśminowa nie ma sobie równych – nie dość, że pachnie… jaśminowo, to jeszcze uspokaja, zmniejsza napięcie i relaksuje nasz umysł. Według podań chińskich mędrców, kto pije herbatę jaśminową, zachowuje aktywność umysłową przez bardzo długi czas.

Do produkcji herbaty jaśminowej wykorzystuje się tylko jeden gatunek jaśminu – jaśmin wielkolistny. Krzew tej rośliny może osiągać nawet do 8 metrów wysokości, a kwiaty są wielkości od 4 do 7 cm.

Herbatę aromatyzuje się jaśminem, układając jego kwiaty w pobliżu wysuszonych liści herbacianych – w ściśle ustalonych proporcjach. Proces wchłaniania aromatu trwa do 4 godzin i powtarzany jest od 6 do 7 razy. Następnie kwiaty jaśminu oddziela się od herbaty w całości lub pozostawia niewielką ich ilość – dla ozdoby. Na koniec herbata jest dosuszana i pakowana.

Czarną herbatę jaśminową parzymy od 2 do 3 minut zalewając wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Zielona herbata jaśminowa z racji tego, iż jest delikatniejsza, powinna być parzona w temperaturze około 80 st.  C. przez około 3 minuty. Najniższą temperaturę potrzebuje biała herbata jaśminowa, którą powinniśmy zaparzać wodą o temperaturze zaledwie 70 stopni przed czas od 5 do 7 minut.