Owoce czarnej porzeczki zawierają niemal wszystkie niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu witaminy. Najwięcej spośród nich jest witaminy C – przyjmuje się, że 100 g owoców dostarcza 4 razy więcej tej witaminy niż wynosi norma dla dorosłych. Co więcej, czarna porzeczka zawiera również witaminę P, która znacząco ułatwia przyswajanie witaminy C.
Czarna porzeczka to również źródło witamin z grupy B, prowitaminy A, biotyny i kwasu foliowego oraz wielu soli mineralnych (potasu, żelaza, wapnia, magnezu) oraz rzadkich mikroelementów (mangan, bor i jod). A ponadto owoce czarnej porzeczki to cenne kwasy organiczne, pektyny, olejki eteryczne, garbniki oraz przeciwnowotworowy karotenoid luteina.
W medycynie ludowej liście czarnej lekarstwem stosowano na artretyzm, kaszel, rozwolnienie a w postaci okładów: na rany, wrzody i po ukąszeniu owadów. Liście oraz pączki kwiatowe były używane w przypadkach reumatyzmu i schorzeń dróg moczowych, pęcherza moczowego.
Z liści czarnej porzeczki wytwarza się herbatki ziołowe. Liście zbiera się wiosną i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie. Do przygotowania naparu używa się 2 – 4 g. drobno pokrojonego suszu. Taką herbatkę można pić kilka razy dziennie.